NAMETNICI U VRTU

“Moje pomidore su napale smrdljive stjenice!”: Evo kako lako riješiti ove štetnike

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Možete ih se riješiti kemijskim ili biljnim pripravcima, no na kemijska se sredstva stjenice brzo naviknu, pa je možda bolje koristiti se prirodnim preparatima koji nisu škodljivi za ljude i okolinu

Smrdljivi martini su mi napali pomidore i načinili toliku štetu da se bojim da ih ove godine uopće neću imati. Što da radim? pita naša čitateljica Ivanka Mataija iz Novog Vinodolskog.


Smrdibuba, povrtna ili štitasta stjenica ili smrdljivi martin, svejedno kako ga nazivali, tvrdokorni je nametnik koji je u stanju prijevremeno »obrati« sve povrće, pa i rajčice. Za njih je karakteristično da izlučuju tvari neugodnog mirisa koji ostaje na plodovima voća i povrća i ne podnose hladnoću. Zato se i pojavljuju u većim zajednicama čim zatopli, a ovi toplinski valovi im vrlo pogoduju. Obično prezimljavaju u zasadima maline, ribizle, od drveća preferiraju johu i ariš. Na naličje lišća polažu jaja u skupinama. Ličinke su slične odraslim jedinkama samo su manje i prolaze kroz nekoliko faza razvoja. Pojavom ličinki započinje invazija i period intenzivne ishrane kada čine najveće štete, a najviše na rajčici, grožđu, paprikama, malinama, ribizu i mahunama.



Možete ih se riješiti kemijskim ili biljnim pripravcima, no na kemijska sredstva se stjenice brzo naviknu, pa je možda bolje koristiti prirodne preparate koji nisu škodljivi za ljude i okolinu ili ih loviti ručno, u rukavicama. U organskoj proizvodnji dopušteni su preparati na bazi piretrina, upotreba parazita Trichopoda pennipes i Trissolcus basalis, koje parazitiraju jaja i ličinke, a vrlo su se dobrim pokazali i prirodni pripravci od lukovine, čili paprike ili gorušice.


Pripravak od ljuske luka radi se tako da se uzme 200 g lukovine, prelije s 10 l vrele vode i ostavi tijekom pet dana. Procijeđenom se tekućinom koristi za tretiranje biljaka. Kod jakog napada tretiranja se mogu ponavljati svaki dan (do tri puta tijekom dana) u periodu od pet dana.


Pripravak od čili paprika dobija se od 100 g čili (ljutih) paprika koje se usitne i preliju s 1 l vode te kuhaju 1 sat na laganoj vatri u poklopljenoj posudi. Ova se prokuhana tekućina ostavi dva dana te se zatim procijedi. Za prskanje nasada uzme se 100 ml dobivene tekućine i razrijedi s 10 l vode.


Pripravak od sjemena gorušice radi se od samljevenih sjemenki. Na 0,5 kg praha gorušice sipa se 0,5 l vrele vode, dobro izmiješa i ostavi da se ohladi. Tekućinu zatim treba procijediti i doliti 9,5 l vode da ukupno imate 10 l tekućine kojom tretirate napadnute biljke.


Češnjak i menta posađeni u blizini biljaka odbijaju smrdljive martine, koji ne podnose njihov miris. I od njih se mogu pripremiti tekućine za obranu biljaka.


Gušteri, ose i ptice su njihovi prirodni neprijatelji.
Pored smrdljivih martina postoji i smrdljiva greta, raširena je po cijeloj Europi i središnjoj Aziji. Biljojed je i hrani se na obiteljima ružovki i glavočika. Odrasle jedinke mogu se naći i na bobicama, pogotovo kozje krvi i kupinama. Ne rade znatne štete u vrtu.