Foto: iStock
Možete ih se riješiti kemijskim ili biljnim pripravcima, no na kemijska se sredstva stjenice brzo naviknu, pa je možda bolje koristiti se prirodnim preparatima koji nisu škodljivi za ljude i okolinu
povezane vijesti
Smrdljivi martini su mi napali pomidore i načinili toliku štetu da se bojim da ih ove godine uopće neću imati. Što da radim? – pita naša čitateljica Ivanka Mataija iz Novog Vinodolskog.
Smrdibuba, povrtna ili štitasta stjenica ili smrdljivi martin, svejedno kako ga nazivali, tvrdokorni je nametnik koji je u stanju prijevremeno »obrati« sve povrće, pa i rajčice. Za njih je karakteristično da izlučuju tvari neugodnog mirisa koji ostaje na plodovima voća i povrća i ne podnose hladnoću. Zato se i pojavljuju u većim zajednicama čim zatopli, a ovi toplinski valovi im vrlo pogoduju. Obično prezimljavaju u zasadima maline, ribizle, od drveća preferiraju johu i ariš. Na naličje lišća polažu jaja u skupinama. Ličinke su slične odraslim jedinkama samo su manje i prolaze kroz nekoliko faza razvoja. Pojavom ličinki započinje invazija i period intenzivne ishrane kada čine najveće štete, a najviše na rajčici, grožđu, paprikama, malinama, ribizu i mahunama.
Možete ih se riješiti kemijskim ili biljnim pripravcima, no na kemijska sredstva se stjenice brzo naviknu, pa je možda bolje koristiti prirodne preparate koji nisu škodljivi za ljude i okolinu ili ih loviti ručno, u rukavicama. U organskoj proizvodnji dopušteni su preparati na bazi piretrina, upotreba parazita Trichopoda pennipes i Trissolcus basalis, koje parazitiraju jaja i ličinke, a vrlo su se dobrim pokazali i prirodni pripravci od lukovine, čili paprike ili gorušice.
Pripravak od ljuske luka radi se tako da se uzme 200 g lukovine, prelije s 10 l vrele vode i ostavi tijekom pet dana. Procijeđenom se tekućinom koristi za tretiranje biljaka. Kod jakog napada tretiranja se mogu ponavljati svaki dan (do tri puta tijekom dana) u periodu od pet dana.
Pripravak od čili paprika dobija se od 100 g čili (ljutih) paprika koje se usitne i preliju s 1 l vode te kuhaju 1 sat na laganoj vatri u poklopljenoj posudi. Ova se prokuhana tekućina ostavi dva dana te se zatim procijedi. Za prskanje nasada uzme se 100 ml dobivene tekućine i razrijedi s 10 l vode.
Pripravak od sjemena gorušice radi se od samljevenih sjemenki. Na 0,5 kg praha gorušice sipa se 0,5 l vrele vode, dobro izmiješa i ostavi da se ohladi. Tekućinu zatim treba procijediti i doliti 9,5 l vode da ukupno imate 10 l tekućine kojom tretirate napadnute biljke.
Češnjak i menta posađeni u blizini biljaka odbijaju smrdljive martine, koji ne podnose njihov miris. I od njih se mogu pripremiti tekućine za obranu biljaka.
Gušteri, ose i ptice su njihovi prirodni neprijatelji.
Pored smrdljivih martina postoji i smrdljiva greta, raširena je po cijeloj Europi i središnjoj Aziji. Biljojed je i hrani se na obiteljima ružovki i glavočika. Odrasle jedinke mogu se naći i na bobicama, pogotovo kozje krvi i kupinama. Ne rade znatne štete u vrtu.