Prevelika naklonost

Mogu li se mačke toliko vezati za nas da postanu ljubomorne?

Šarlota Brnčić

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Ako je tako, kako se nositi s ljubomornom mačkom

Ljubomora je ljudski osjećaj. Ljubomorni smo na svoje partnere, na osobe koje su nam posebno drage, ali i na kućne ljubimce.


No, osjećaju li se i oni tako? Uzmimo slučaj mačaka: mogu li mačke postati ljubomorne?


Mogu li se toliko vezati za nas da budu ljubomorne? Postoje li ponašanja koja se mogu protumačiti kao izraz ljubomore od strane mačke?


Da, ali ne na način na koji mi shvaćamo riječ “ljubomora”.


Zapravo, kod mačaka se ljubomora obično manifestira u obliku agresije.


Agresivnost može proizaći iz percepcije opasnosti oko osobe kojoj su poklonile svoje srce, ali i iz osjećaja nesigurnosti zbog nečega što mijenja sferu životinje, njen rutinski život i što, posljedično, kod nje može generirati stres.


Govorimo kako o iznenadnim promjenama kao što su preseljenje ili renoviranje, dolazak nove mačke, novog psa ili djeteta, ali i o interakcijama s pogrešnim porukama koje se prenose mački.


Kako se nositi s ljubomornom mačkom?


Za ublažavanje mačje ljubomore postoji niz ponašanja koja se mogu odmah primijeniti u praksi. Da ublažite ovaj osjećaj, pokušajte:


  • shvatite uzrok ljubomore: to vam nedvojbeno može pomoći da riješite problem. Zapitajte se kada se mačka tako ponaša. “U kojim situacijama pokazuje svoju ljubomoru?”, “Što se događa u tom trenutku?”, “S kim sam?” pitanja su na koje trebate odgovoriti
  • ograničite čimbenike stresa: stvorite mirno okruženje u domu gdje stresu nema mjesta. Stres negativno utječe na zdravlje vaše mačke i dugoročno može imati ozbiljne posljedice. To su zvona za uzbunu kako biste razumjeli je li vaša mačka pod stresom ili pati od tjeskobe
  • razmislite o tome kako komunicirate sa svojom mačkom: konflikt ili “pogrešan” odnos može biti uzrok mačje ljubomore. Ponekad ljubomora može biti samo zahtjev za više pažnje, ponekad ukazuje na odnos koji može izazvati neželjena ponašanja kod životinje