Ostanite profinjeni i ljeti

Modna pravila kojih se trebate pridržavati tijekom ljeta

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Ljetni bonton odijevanja

Ljeto je najbezbrižnije razdoblje, a to se podjednako odnosi i na modne kombinacije. Međutim koliko god smo opušteni i manje marimo za neka pravila, ipak postoje ona kojih se i ljeti trebamo pridržavati.


Dio ljetnih modnih pravila olakšat će vruće ljetne dane, dok je dio povezan uz bonton odijevanja koji ne mari za godišnja doba. 



Prirodni, prozračni i lagani materijali


Ljeti odabirite prirodne i lagane materijale, a najbolje će se vaša koža osjećati u lanu. Uz to outdoor brendovi nude širok izbor majica dugih i kratkih rukava, ali i dugih i kratkih hlača čija vodeća karakteristika je da se brzo suše te u njima koža diše. Oni mogu biti odličan odabir ako i ljeti želite biti aktivni na otvorenom. Teški i umjetni materijali ne dopuštaju koži da diše, a u njima se često i prekomjerno znojimo. 


Pripazite na izreze i dužinu


Ljeti češće nosimo visoke izreze i kratku odjeću, a uz pomoć dotičnih komada lakše se “preživljavaju” vreli ljetni dani. No, imajte na umu da ono što nosite na plažu, nije prikladno za odlazak u restoran ili na neki događaj. Ovisno o ljetnoj prigodi, prilagodite svoju modni odabir. 



Otvorene cipele


Ljeti smo najčešće u otvorenom cipelama – omiljene sandale i natikače su naši najbolji prijatelji. No, pojedina radna mjesta ne dopuštaju nošenje otvorenih cipela. U tom slučaju birajte platnene cipele ili espadrile koje su ipak nešto laganije od klasičnih zatvorenih cipela.


Kupaći je rezerviran za plažu


Zbog nepridržavanja bontona odijevanja brojni naši gradovi su postavili ploče da je zabranjen ulazak u centar u kupaćem kostimu. Badići su rezervirani za plažu i beach barove. Stoga uvijek u svojoj torbi imajte set donjeg rublja ili rezervni kupaći kostim preko kojih možete odjenuti ostatak svoj stylinga. 



Done rublje od prirodnog materijala


Inače biste uvijek trebali dati prednost donjem rublju od prirodnog materijala, poput pamuka ili merino vune. No, svi znamo da su često izazovniji komadi napravljeni od umjetnog materijala. Zbog većeg znojenja, a s time i širenja bakterija i gljivica, prednost dajte prirodnim materijalima.