Slavni kreator rođen u Dubrovniku imao je ozbiljnih zdravstvenih problema, a njegova je obitelj proteklih mjeseci prolazila kroz iznimno teško razdoblje, nakon što je nestao zrakoplov u kojem se nalazio Missonijev sin Vittorio, te njegova supruga i prijatelji
Slavni talijanski stilist i bivši atletski prvak Ottavio Missoni umro je u četvrtak u svome domu u dobi od 92 godine, objavila je njegova obitelj. Slavni kreator 1. svibnja hospitaliziran je na Odjelu intenzivne njege u bolnici u Vareseu nakon zatajenja srca. Iz bolnice je tada objavljeno da je njegovo zdravstveno stanje veoma ozbiljno.
– Missoni je preminuo u svome domu u Sumiragu, gradu u blizini Varesea, objavljeno je jučer iz njegove kompanije.
Majstor boja
Rođen 11. veljače 1921. u Dubrovniku u obitelji talijanskog kapetana i majke Therese de Vidovich, Missoni je ondje proveo prve godine prije nego se obitelj preselila u Zadar gdje je živio do 1941. godine.
Redovito je isticao da je Dalmatinac s talijanskom putovnicom i Hrvatsku je redovito posjećivao. Prošlog ljeta u Dubrovniku je otvorio izložbu posvećenu njegovu radu i životnom putu, a u jesen veliku izložbu »Majstor boja« u Galeriji Kortil u Rijeci.
Nekadašnji prvak u trčanju na 400 metara, Missoni je u nekoliko navrata bio prvak Italije, a sudjelovao je i na Olimpijskim igrama 1948. gdje je upoznao suprugu od koje se više nije razdvajao. Njezina obitelj posjedovala je tekstilno poduzeće, tvornicu šalova i tekstila u Golasecchiju, na sjeveru Italije, i tako je krenuo njihov modni uspon.
Tijekom Drugog svjetskog rata Missoni je sudjelovao u bitki za El Alamein i bio je ratni zarobljenik. Po povratku iz zatočeništva u Egiptu 1946. godine, u Trstu je, zajedno s prijateljem, bacačem kladiva Giorgiom Oberwergerom, pokrenuo radionicu za izradu sportske odjeće.
Ottavio Missoni bio je petnaestak godina gradonačelnik esulske »Slobodne općine Zadra u egzilu«.
Missoni je 1953. sa suprugom Rositom Jelmini utemeljio modnu marku i postao prepoznatljiv po šarenilu boja i cik-cak motivima. Prema njegovim riječima, njegova se originalnost krije u tome što je pomiješao boje i motive na način na koji se nitko dotad nije usudio.
Brend Missoni šokirao je modni svijet na prvoj samostalnoj izložbi, 1967. godine, takozvanom »bitkom za grudnjake«. Naime, uoči modne revije u Firenci, Rosita Missoni manekenke je zamolila da skinu grudnjake kako im se donje rublje krive boje ne bi vidjelo pod odjećom. Pod svjetlima reflektora njihove su do tada neviđene tkanine bile poprilično prozirne, što je u to vrijeme bio pravi skandal. Među posjetiteljima prepune Palazzo Pitti tog se dana nalazila i urednica američkog Voguea Diana Vreeland koju su oduševile Missonijeve boje i nijanse te ga je oduševljeno pozvala u Ameriku. Uskoro su se kreacije s njegovim potpisom našle na naslovnicama svjetskih modnih časopisa poput Ellea, Marie Clairea i drugih.
Inovacija
Prvu kolekciju, pod imenom Milano-Simpathy, modna je kuća Missoni predstavila 1958. godine u Milanu. Godine 1960. Missonijeve kreacije počele su se pojavljivati u modnim časopisima. Dvije godine kasnije počinju s upotrebom mašine Rachel koja je osmišljena za izradu šalova i haljina s njihovim upečatljivim bojama i dezenima.
Zahvaljujući potpori talijanske modne legende i ikone stila Anne Piaggi, stilistice Emmanuelle Khanh s kojom su započeli suradnju 1965. godine i modne urednice Diana Vreeland, brend je doživio svjetsku slavu i popularnost. Missoni su do danas proslavile poznate osobe poput Jackie Kennedy, Madonne, Jennifer Lopez ili Kate Middleton.
Marka Missoni koja se sastoji od 25 brendova, među kojima su najpoznatiji M Missoni, Missoni Home i Missoni Menswear, tijekom godina stekla je ugled u inovaciji i prva se okrenula masovnoj konfekciji u partnerstvu s američkom grupom shopping centara Target.
Dogodilo se to u rujnu 2011. godine kada su se u Targetovim prodavaonicama pojavile jeftinije inačice Missonijevih proizvoda.
Većina je rasprodana u manje od 24 sata, nakon čega je velik broj takvih proizvoda završio na eBayu, s cijenom nekoliko puta većom od početne.
S likom i djelom slavnog dizajnera Riječani su se mogli upoznati u listopadu prošle godine, na izložbi »Genij boje« na kojoj su predstavljene obiteljske fotografije, Missonijeve fotografije s Olimpijskih igara u Londonu, tapiserije, slike, lutke odjevene u njegove prepoznatljive kreacije, videouratci na kojima se prepričava povijest mode kuće Missoni i drugo. Izložbu je postavio njegov sin Luca Missoni koji je zajedno s ocem i majkom nazočio njezinom otvorenju.
Obiteljsko naslijeđe
Grupa Missoni s vremenom je proširila poslovanje na visoku modu i parfeme, zatim na unutarnji dizajn, primjerice Mazde, te na uređenje luksuznih hotela prenoseći svoje poznate motive na unutarnju dekoraciju, tapiserije, sagove i svjetiljke.
Obitelj modnog stručnjaka posljednjih mjeseci prolazi kroz iznimno teško razdoblje. Podsjetimo, početkom godine u Venecueli je nestao turistički zrakoplov u kojem se nalazio Missonijev sin Vittorio, generalni direktor modne kuće Missoni, te njegova supruga Maurizia Castiglioni i prijatelji.
Osim najstarijeg sina Vittorija, Ottavio i Rosita imaju još dvoje djece, sina Lucu i kćer Angelu koji danas vode tvrtku. Angela je prvotno bila dizajnerica ženske linije, a danas je zadužena za muške kolekcije, dok je Luca kreativni direktor modne kuće.
Njegova kći Jennifer Missoni po zanimanju je glumica, dok se kći Angele Missoni, Margherita, posvetila obiteljskom poslu te dizajnira modne dodatke za djedov brend, a ujedno je i neslužbeno zaštitno lice nekih kolekcija odjeće.