Hommage

U 93. godini preminula Rosita Missoni, suosnivačica čuvene modne kuće

Sandy Uran

Rosita Missoni / Foto REUTERS/Stefano Rellandini/File Photo

Rosita Missoni / Foto REUTERS/Stefano Rellandini/File Photo

Robna kuća Missoni poznata je po šarenoj pletenini i "cik-cak" uzorku koji nazivaju "fiammato"

Svijetom mode protutnjala je vijest koju su objelodanili predstavnici modne kuće Missoni. U 93 godini preminula je talijanska dizajnerica Rosita Missoni, suosnivačica istoimene modne kuće poznate po šarenoj pletenini i “cik-cak” uzorku koji nazivaju “fiammato”.


Prisjetili smo se susreta s Ottaviom i Rositom Missoni u Grand Hotelu Duchi d’Aosta u Trstu, gdje smo za Novi list radili intervju uoči izložbe u Rijeci koja je na jesen 2012. inaugurirana u Galerij Kortil pod nazivom “Genij boje”.


Obožavana supruga


U intervjuu za naš list Ottavio, koji je obožavao svoju suprugu između ostalog je kazao:



Foto Vedran Karuza

– O modi se uvijek brinula moja supruga Rosita, tako da o modi nemojte samnom razgovarati već s njom. U tvrtki sam samo skrbio o nekim tehničkim stvarima, da tako kažem.


Kad je Rosita odlučila malo odmoriti, sav je posao predala u ruke naše kćeri Angele koja je jako vrijedna i dobra u svom poslu. Vrlo je kreativna.


Kad bih zbrojio godine postojanja tvrtke Missoni, rekao bih da smo za njezin uspjeh u jednake dijelove zaslužni supruga i ja. Uz to, Rosita se uz posao u tvrtki brinula o kući, o troje djece, o četiri psa i o mužu. To nije bilo nimalo lako.


Riječka je publika tako imala priliku vidjeti kreacije koje su nosile Jackie Kennedy i Kate Middleton, a kustos je bio njihov sin Luca, koji nam je otkrio detalje obiteljskog života rekavši:


– Susrećemo se često, jer radimo u istoj tvrtki. Kuća mog oca i majke nalazi se otprilike 200 metara od tvornice. Stoga se okupljamo bar jedanput tjedno.


Moja je majka izvrstan organizator tih obiteljskih susreta. Čak i kad radimo ili pripremamo neki projekt, onda se od toga stvara obiteljsko druženje.


Sinonim za kreativnost i luksuz


Rosita i Ottavio Missoni oženili su se 1953., a 1958. godine pokrenuli su modnu kuću koja je svijet osvojila upravo navedenim atributima.


Imali su troje djece: Vittoria, Lucu i Angelu, koji su od malih nogu radili u obiteljskoj modnoj kući koja je sinonim za kreativnost i luksuz.



Foto Roni Brmalj

Rosita Jelmini rođena je 1931. godine u obitelji tekstilnih obrtnika u Golasecci, u blizini sjevernog talijanskog grada Varesea,


Studirala je suvremene jezike, a tijekom boravka u Londonu 1948. kako bi poboljšala engleski, upoznala je Ottavija, koji je sudjelovao na Olimpijadi u utrci na 400 metara s preponama gdje se plasira na šesto mjesto. Od tada su bili nerazdvojni.


Ottavio Missoni rođen je 1921. u Dubrovniku u obitelji talijanskog kapetana i majke Therese de Vidovich.


Ondje je proveo prve godine prije nego se obitelj preselio u Zadar, a potom nakon ratnog vihora oženivši Talijanku Rositu odselio je u Italiju, gdje počinje modna bajka Missoni.


Prepoznatljiv “cik-cak” uzorak


Rosita je bila kreativna direktorica ženske kolekcije sve do kasnih 1990-ih kad je posao prepustila kćeri Angeli.


Tijekom nekoliko decenija kreativnog rada Rosita je svojim pristupom revolucionirala tadašnji modni svijet, šezdesetih i sedamdesetih godina, inovativnim pristupom.



Foto Reuters

Kasnije životno razdoblje obilježeno je smrću najstarijeg sina Vittoria, direktora marketinga modne kuće, koji je poginuo 2013. godine u zrakoplovnoj nesreći kod obale Venezuele.


Četiri mjeseca kasnije u svibnju 2013. umire joj suprug Ottavio u 92 godinini. Sve do smrti Rosita je s obitelji je živjela u kući-atelier u Sumirago, nadomak Varesea.


Prepoznatljivo Missonijevo šarenilo i “cik-cak” uzorak izložen je u Metropolitan Museum of Art u New York, a ostali primjerci nalaze se i u Museum of Fine Arts u Dallasu i u Museum of Costume u Bathu u Velikoj Britaniji. Odlaskom Rosite Missoni završena je jedna modna epoha.