Foto: Reuters
Nije mi dosadno raditi, nego biti na odmoru, bila je poznata Cardinova uzrečica, a navodno je radio i danju i noću jer se zabavljao – radeći
povezane vijesti
Legendarni modni dizajner Pierre Cardin preminuo je u utorak 29. prosinca u 98. godini u bolnici u Neuillyju blizu Pariza, potvrdili su članovi njegove obitelji.
Njegove prve kolekcije nosile su Eva Peron, Rita Hayworth, Lauren Bacall, Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot, Jeanne Moreau, Mia Farrow, Jacqueline Kennedy, dizajnirao je i odijela za slavne Beatlese, Dionne Warwick odjevena je u njegovu haljinu na omotu albuma »Make Way for Dionne Warwick«, a među njegovim su obožavateljicama i Sharon Stone, Naomi Campbell, pa čak i Alice Cooper, koji obožava njegovu kolonjsku vodu.
Pietro Costante Cardin rođen je u mjestu San Biagio di Callalta u Italiji 2. srpnja 1922., no već se u dobi od dvije godine doselio u Francusku te je odrastao u Saint-Etienneu. Iako su njegovi roditelji priželjkivali da se školuje za arhitekta, Pierre je već s osam godina dizajnirao haljine lutkama svojih susjeda.
Vještine koje su mu kasnije dobro došle počeo je usavršavati 1935. kod krojača Manbyja u Vichyju, kad je imao samo 13 godina, no 1944. se preselio u Pariz, gdje se zaposlio u Crvenom križu. Uskoro počinje raditi za francusku dizajnericu Jeanne Paquin, a potom i Elsu Schiaparelli.
Upoznaje Jeana Cocteaua i Christiana Berarda, s kojim je, iako nepotpisan, dizajnirao maske i kostime za film »Ljepotica i zvijer« iz 1946. Iste godine Dior ga zapošljava kao krojača te radi na poznatoj Diorovoj kolekciji New Look.
U 1950. osniva svoju tvrtku i počinje raditi za teatar; njegova haljina s mjehurićima 1954. postaje svjetski hit te otvara svoj prvi pariški butik Eve.
Prvu mušku kolekciju Cilindar 1960. predstavilo je 250 studenata, 1966. reviju dječje odjeće nosile su braća i sestre trojke, a 1972. lansirao je prvi muški parfem Pour Monsieur. Ostat će zapamćen i po tome što je prvi civil koji je odjenuo svemirsko odijelo Buzza Aldrina jer je toliko bio oduševljen slijetanjem na Mjesec te kao prvi dizajner koji je 1974. osvanuo na naslovnici »Timea«.
Krajem pedesetih vuče neobičan potez i postaje prvi dizajner visoke mode koji se posvetio konfekciji. Krajem šezdesetih opet donosi neobičnu odluku koja će obilježiti njegovu karijeru. Naime, 1968. ugovara prvu licencu izvan svijeta mode stavljajući svoj potpis na porculansko posuđe.
Okušao se i u industrijskom dizajnu potpisavši ugovor u automobilskoj industriji. Okušao se i s avionima. Otvorio je i trgovinu voćem, a 1981. postao vlasnik restorana Maxim’s, po kojemu je te godine nazvao i novu liniju muške odjeće.
– Da me zamole da napravim toaletni papir, učinio bih i to, rekao je Cardin kad su mu zamjerili silno licenciranje. No slavni dizajner nije previše mario jer mu je to donosilo velik novac. Samo u Indoneziji je 16 različitih tvrtki njegovo ime registriralo kao zaštitni znak, a, naravno, bilo je i slučajeva kršenja autorskih prava.
S 904 licence širom svijeta Cardin je 1995. slovio za »kralja licenciranja«, a to nije bio kompliment. Prestižni potpis Pierre Cardin potpuno se srozao kada se našao na svemu, od privjesaka za ključeve do deka, jastuka i držača olovaka. Cardinova je linija te godine ostvarila 1,2 milijarde dolara u maloprodaji, no brend se nikad nije uspio oporaviti od gubitka vjerodostojnosti i često je navođen kao loš primjer poslovanja.
– Nije mi dosadno raditi, nego biti na odmoru, bila je poznata Cardinova uzrečica, a navodno je radio i danju i noću jer se zabavljao – radeći.