Foto: JOSEF ANTON TRCKA, iStock
Klimt je na nekoliko fotografija snimljen u kaftanu, a nosile su ga i žene koje su se družile s njim.
povezane vijesti
Restaurirane slike Gustava Klimta sa stropa HNK-a Ivana pl. Zajca moguće je razgledati u Muzeju grada Rijeke na izložbi naslovljenoj »Nepoznati Klimt – ljubav, smrt, ekstaza«. No ovoga puta u skladu s profilom našeg priloga Life pozabavit ćemo se utjecajem slikara Gustava Klimta na modu.
Ova se modna priča zakotrljala posredstvom slike Klimta u kaftanu i pogledom na njegove radove na kojima su žene iznimno lijepe, ukrašene nakitom, a haljine su kao stvorene za neku virtualnu slikarsku modnu reviju.
U TRENDU DESETLJEĆIMA
Kaftan je odjevni predmet koji je u trendu desetljećima, a poglavito ljeti. Riječ »kaftan« potječe od perzijske riječi »gaftan« koja znači »odjeća časti«. To je dugi muški ogrtač bez postave mezopotamskog porijekla koji su nosili brojni narodi diljem Bliskog istoka. Obično se krojio od pamuka ili svile ili kombinacijom tih dvaju materijala. No u Maroku ga nose i žene, a u jugoistočnoj se Aziji nosi kaftan za čiju se izradu preferira svila te cvjetni i apstraktni dizajn.
Tipičan dizajn kaftana odlikuju široki rukavi te V-otvor na prednjem dijelu koji ponekad krase trakice ili vezice kojima se može zakopčati. U Europi je postao moderan početkom 20. stoljeća u umjetničkim krugovima. Najčešće su ga odijevali dandyji, umjetnici, dame koje su voljele prkositi konzervativnom stavu vremena.
Klimt je na nekoliko fotografija snimljen u svom kaftanu, a nosile su ga i žene koje su se družile s njim. Naime, u tim godinama početkom 20. stoljeća postojao je velik interes za orijentalne stvari u pogledu dizajna te je tako i kaftan kao odjevni predmet postao privlačan određenom sloju, već spomenutog, građanstva.
GUSTAV KLIMT JE IMAO BROJNE MUZE
Klimtov je kaftan bio jednostavan, muški iliti macho, a opet njemu udoban. Žene s kojima se družio nosile su dakako ženske kaftane s nadasve zanimljivim uzorcima od cvjetnih do geometrijskih, izrađene od svile ili drugog prirodnog materijala kao što je primjerice pamuk.
Klimt, rođeni Bečanin, bio je najvažniji slikar austrijske secesije.
I kao što je navedeno u biografskim analima, njegov se život podudara sa zlatnom epohom austrijske prijestolnice s kraja stoljeća. Kažu da je to bilo vrijeme umjetničke obnove i umjetničkog bunta te rađanje modernizma. Prema zapisima povjesničara umjetnosti nova umjetnost, art nouveau, donosi svoje samosvjesne i dekadentne pravce u slikarstvu i literaturi, pa tako i u modnom pravcu u kojem je glavni odjevni predmet, dakako kaftan.
Klimt je bio velik ljubitelj žena. Prema nekim podacima navodno je imao četrnaestero izvanbračne djece. Da je volio lijepe i osebujne dame, daje se zaključiti i po njegovim slikama na kojima nalazimo žene prikazane kao muze odjevene u prekrasne haljine, a čiji se motivi danas nalaze i na brojnim odjevnim suvenirima od torbica za šoping do majica i drugih dizajnerskih uporabnih predmeta. Njegov je slikarski stil iz tog razdoblja iznimno osebujan i, što je najvažnije, prepoznatljiv, poglavito zahvaljujući zamršenim dekoracijama.
VELIČANSTVENA SJEDINJENOST
Likovni kritičari ističu kako su u njegovim najpoznatijim radovima, kao što je »Poljubac«, osjećaji i dekorativna prekomjernost sjedinjeni na veličanstven način. Stoga ne čudi što se upravo taj motiv često susreće kao dezen, dakako, osim na već spomenutim torbama i majicama, i na kaftanima od svile. Drugim riječima, pojedine se Klimtove slike mogu naći otisnute na svilenim kaftanima.
Gustav Klimt rođen je 14. srpnja 1862. godine u bečkom predgrađu Baumgartenu. Otac, češki emigrant, bio je zlatar. Možda je i to jedan od razloga zašto je sam Klimt toliko volio zlatnu boju koja je prisutna u brojnim umjetničkim djelima s njegovim potpisom. Gustav je očito od njega naslijedio talent za estetiku te je svoju darovitost pokazao još u Visokoj školi za umjetnost i obrt jer je već tada, prema zabilježenim podacima, dobivao narudžbe za ukrašavanje velikih javnih zgrada.
RAZDOBLJE SECESIJE
Kad je riječ o modi i dizajnu toga doba, osim dakako Klimtova slikarskog djelovanja, valja svakako naglasiti činjenicu da je godine 1897. skupina umjetnika koja je željela na suvremeniji način stvarati svoja djela, utemeljila umjetnički pravac koji su nazvali »secesija«, od njemačke riječi Sezession, a Klimt je bio predvodnikom tog umjetničkog smjera.
Njegove su dekoracije počele izazivati oštre kritike konzervativnog Beča. No njegovi veličanstveni portreti žena iz otmjenog društva bili su vrlo traženi. Cilj secesije je bio »uljepšati industrijsku proizvodnju, spojiti umjetnost i obrt, ukrasiti bezlične fasade zgrada«. Znalci ističu kako je jedna od najvažnijih karakteristika tog stila dinamična, valovita linija sinkopiranog ritma, dekorativnost i asimetričnost, što je dakako ponajbolje uočljivo u Klimtovoj secesijskoj fazi.
A danas na dizajnerskim kaftanima od kojih se neki nalaze u prodaji pod nazivom »Klimt kaftan«, a među njima se nalazi i model s dezenom na crte inspiriran kaftanom jedne od Klimtovih muza Edithe Moser te model kakav je nosio sam Klimt ili pak s preslikom neke njegove slike.
MODNI EVERGREEN
Prema podacima kaftan se kao odjevni predmet prvi put pojavljuje u Mezopotamiji, no u trendu je i u 21. stoljeću. Tako navodi modna biblja Vogue, ali i The Wall Street Journal, koji osim o financijama piše i o modi te ističe kako je kaftan »zauvijek« i savršen odjevni predmet za ljeto 2021. godine.
Kaftan je bio i bit će must have iliti modni evergreen, a vole ga i suvremene filmske dive poput Angeline Jolie, koja je u brojnim javnim, ali i privatnim zgodama odjenula kaftan. U nekoliko se navrata u njemu pojavila i na crvenom tepihu, na nekom od brojnih filmskih festivala koje je posjetila. Dakako, za te je prigode odjevala elegantne verzije, dok prilikom odlaska na teren u humanitarne svrhe također često odjeva kaftan, ali onu nešto jednostavniju verziju. Nedavno je tako snimljena i u Veneciji. Za posjet gradu na lagunama odjenula je sivi minimalistički kaftan na šljokice.
IZBOR HOLIVUDSKIH DIVA
U prošlosti neke od diva koje su voljele nositi ovaj odjevni predmet o kojem je riječ u ovom članku bile su Elizabeth Taylor i Grace Kelly. Uz Jolie danas kaftane posebno voli i Jennifer Lopez te dakako brojne druge glumice i trendsetterice. No na taj unisex modni odjevni predmet bili su slabi i pojedini dizajneri i modni kreatori poput Emilija Puccija, Halstona i legendarnog Yvesa Saint Laurenta, koji su znali imati kolekcije posvećene isključivo raznovrsnim inačicama kaftana, a među najvećim ljubiteljima potonjeg bio je Laurent, koji ga je i sam volio nositi, poglavito u privatnim prigodama. Što ne čudi s obzirom na to da je ovaj francuski kreator mladost proveo u Alžiru, u kojem su kaftani sveprisutni.
U Klimtovim slikama možemo uživati i u drugim kreacijama koje bi bilo zanimljivo vidjeti uživo oživljenim u nekoj posebnoj modnoj kolekciji kao hommage umjetniku koji je ostavio iznimno velik trag u slikarstvu te modi i dizajnu.