Foto: Pexels
Strukturni protein ljudskog tijela koji održava kožu, kosti i tetive zdravima i elastičnima
povezane vijesti
Kolagen ima vrlo važnu ulogu među strukturnim proteinima našeg tijela: ima funkciju povezivanja, podrške i hranjenja tkiva i organa te ima sposobnost stalnog obnavljanja.
Također doprinosi zdravlju i elastičnosti tetiva, kostiju i kože. Osim u koži, kolagen je prisutan u mišićima, noktima, kosi, kostima i zglobovima kako bi osigurao njihovu elastičnost i snagu.
Prednosti za kosu
Pomaže obnoviti vlakna (stanice koje tvore kosu) lomljivu, slabu i kosu bez sjaja.
Zapravo, pruža hidrataciju, oblaže kutikulu (vanjski sloj vlasi) zaštitnim filmom i podebljava vanjski sloj, povećavajući volumen kose.
Na tržištu se mogu naći razni tretmani na bazi ovog proteina, kako životinjskog tako i biljnog podrijetla (uglavnom dobivenog iz ekstrakata kvasca).
Može se koristiti na dva načina:
- za dubinsku obnovu vlakana kose, nanesite bočicu izravno na vlasište nakon pranja šamponom ili na mokru kosu. Nježno umasirajte i uklonite višak proizvoda češljem. Osušite kosu bez ispiranja, pazeći da sušilo za kosu bude dalje od nje.
- kao masku za revitalizaciju, ostavite proizvod na čistoj, mokroj kosi 15-20 minuta i temeljito isperite.
Neki frizeri nude keratinski tretman za ravnanje kose u kombinaciji s biljnim kolagenom kako bi odmah popravili razarajuće djelovanje pegle na kosu.
Protein je fiksiran izravno unutar vlakna kose. Zahvaljujući ovoj tehnici, kosa je tijekom vremena zaštićena i ostaje u savršenom stanju, zaštićena i popravljena, do otprilike 6 mjeseci.
Dobrobiti za starenje
Danas je postao protagonist brojnih beauty i anti-aging marketinških kampanja: dio je sastava krema, seruma, filera, napitaka i raznih vrsta dodataka prehrani.
Njegova uloga u davanju kompaktnosti i čvrstoće koži te činjenica da ga naše tijelo uvijek proizvodi kako starimo doveli su do toga da se prije svega smatra učinkovitim proizvodom protiv bora koji se koristi u borbi protiv starenja kože.
Zapravo ne koristi samo koži lica, već daje kompaktnost i snagu kosi, noktima, kostima, zglobovima i mišićima.
No, moramo znati da se osim faktora starosti, proteini kolagena u našem tijelu razgrađuju i zbog izlaganja suncu, zagađenja, slobodnih radikala i loše prehrane.
Gdje se u hrani nalazi kolagen?
Postoje namirnice koje mogu potaknuti njegovu proizvodnju. Evo nekih:
- Crvena paprika, bogata vitaminom C, antioksidansom bitnim za sintezu kolagena. Vitamin C se djelomično raspršuje kada se hrana kuha, po mogućnosti jesti sirovu.
- Rajčice, bogate likopenom, antioksidansom koji štiti kolagen. Ima ga i u cikli i trešnjama.
- Losos, izvor omega 3 masnih kiselina koje su dobre za srce kao i za kožu jer smiruju upale i pomažu u sprječavanju pucanja kolagenih vlakana uzrokovanih vanjskim čimbenicima.
- Krumpir sadrži selen i vitamin A: ovaj vitamin pomaže u održavanju zdrave kože i zglobova jer potiče prirodnu proizvodnju kolagena. Također prisutan u mrkvi, dinji i mangu.
- Puretina, sadrži lizin, izvrsnu aminokiselinu koja pomaže u obnovi kolagena.
- Žumanjak, bogat kolinom, vitaminom B skupine koji se zatim pretvara u glicin, esencijalnu aminokiselinu koja je uključena u proizvodnju kolagena. Kolina ima i u slanutku i grahu.
- Bademi i lješnjaci, bogati su vitaminom E, važnim antioksidansom, koji se suprotstavlja djelovanju slobodnih radikala odgovornih za starenje stanica.