Ilustracija iStock
Kupaonica je jedno od najbogatijih mjesta za klice i bakterije
povezane vijesti
- Apel nobelovaca: ‘Hitno treba zaustaviti ovo istraživanje. Predstavlja neviđen rizik za život na Zemlji’
- Stručnjaci upozoravaju: “Prestanite trošiti antibiotike bez razloga, infekcije će postati gore od karcinoma”
- Ako vam je dosta umjetnih, predlažemo prave biljke koje će uživati u vlažnoj kupaonici
Nekad su nam u trenucima provedenim u privatnosti kupaonice društvo pravile hrpe starih časopisa, a sada je dovoljno imati mobitel pri ruci.
Jeste li i vi navikli kratiti vrijeme sjedeći u WC-u uz snimke mačića ili uz najnoviju epizodu omiljene serije?
Svi to radimo, a ipak, prema stručnjacima, držanje telefona u ruci dok sjedimo na WC školjki duboko je pogrešna navika. To je zato što je kupaonica jedno od najbogatijih mjesta za klice i bakterije.
Podovi, slavine, površine tuša, kade i WC-a sadrže kolonije bakterija koje se lako mogu preseliti na naš pametni telefon kroz naše prljave ruke i pratiti nas okolo dobro usidrene na našem mobilnom telefonu.
Bakterije koje se razmnožavaju u kupaonici uglavnom dolaze iz našeg izmeta i urina, ali i iz naših usta (kada peremo zube) i mogu biti prenosioci bolesti kao što su salmonela, hepatitis, streptokok.
Istraživanje provedeno prije nekoliko godina na pametnim telefonima srednjoškolaca istaknulo je prisutnost bakterije E. Coli i drugih štetnih bakterija na površini uređaja, dok je drugo istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji pokazalo da je zaslon pametnog telefona obično prljaviji od zahodske daske.
Osim bakterijske kontaminacije, postoji još jedan rizik od provođenja previše vremena sjedeći na WC-u ometeni pametnim telefonom, kao što pokazuju prvi rezultati prikupljeni u kliničkim ispitivanjima: hemoroidi.
Problem, u ovom slučaju, nije u korištenju samog pametnog telefona već u tome što previše vremena provodite sjedeći na WC školjci u kupaonici.
Što možemo učiniti da spriječimo te rizike?
Jednostavno: mobitel kod kuće držite izvan kupaonice i dobro ga zatvorite u torbu ili ruksak ako koristite javni WC. Na taj način ćete minimizirati učinke kontaminacije.
Nadalje, ograničite boravak u kupaonici na minimum, najviše do četvrt sata: stavite sat u kupaonicu i pratite koliko vremena zapravo provodite sjedeći na WC školjki.
Na kraju, a to ne treba uzeti zdravo za gotovo, pažljivo operite ruke sapunom i tekućom vodom, kako biste uklonili većinu fekalnih bakterija s ruku i mogli uzeti natrag sve svoje predmete – uključujući pametni telefon – bez rizika od kontaminacije.
Sigurni smo da, nakon što ste ovo pročitali, svoj pametni telefon više nećete tako olako nositi sa sobom u kupaonicu.