Njegujte smirenost

Metoda 3-3-3 je vrlo funkcionalna za smanjenje stresa na poslu. Povećava produktivnost

Sanda Milinković

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Imate previše posla i niste sigurni odakle početi?

Pitajte bilo koju stalno zaposlenu ženu što je na vrhu njezine liste želja ove sezone i vjerojatno će to biti neka varijacija na temu kraćeg popisa obaveza, više pomoći ili još koji sat više u danu jer se ovih standardnih 24, ponekad čini premalo.


Ali, to su samo puste želje, pa umjesto da čeznemo za mirnijim životom, bolje da tražimo načine da svoj postojeći učinimo jednostavnijim i manje stresnim.


Tu bi mogla pomoći metoda 3-3-3 koja se temelji na zamisli stručnjaka za samopomoć i autora Olivera Burkemana.


Njegova premisa je jednostavna: provedite tri sata na svojim najvažnijim zadacima, zatim dovršite tri kraća posla i na kraju se pozabavite trima aktivnostima “održavanja”, tj. malim kućnim poslovima koji olakšavaju vaš svakodnevni život.


A ono najbolje?


Umjesto da se jednostavno usredotoči na radnu produktivnost i organizaciju, metoda obuhvaća i životnu administraciju, a dobro znamo koliko to opterećuje.


“Metoda 3-3-3 je aktualna na društvenim mrežama i to s dobrim razlogom”, kako objašnjava Gareth Hoyle, stručnjak za produktivnost u Coveragelyju .


“Često isprobavam različite metode produktivnosti i trendove, i moram reći da je ova metoda dobra. Jednostavan je pristup upravljanju vremenom koji prepoznaje potrebu za realističnijim i održivijim pristupom ravnoteži između poslovnog i privatnog života”, kaže Hoyle za Stylist.


Ideja je strukturirati svoj dan u blokove od tri, da biste lakše upravljali svojim vremenom s više fokusa i manje preopterećenosti.



Ideja je strukturirati svoj dan u blokove od tri, Foto: Pexels

Evo kako funkcionira metoda 3-3-3:


1. Prvo posvetite tri sata temeljitom radu na svom najvažnijem projektu.


2. Zatim izvršite tri kraća zadatka. To bi trebali biti hitni zadaci koji ne zahtijevaju tri sata usredotočenosti, ali koje ste možda izbjegavali neko vrijeme.


3. Na kraju, obavite tri takozvana zadatka za “održavanje” koji život čine lakšim i glatkijim kada ih završite, npr. čišćenje, vježbanje, kuhanje ili planiranje drugog posla.


“Ljepota metode je u tome što je poznato da duboki, fokusirani rad donosi produktivnost, a ako prvo označite ovo s popisa, stvorit ćete osjećaj postignuća koji će vas potaknuti da postignete još više.


Ali svakako promijenite stvari nakon tri sata”, savjetuje životna trenerica Anna Miller.


Miller pojašnjava da su četiri sata usredotočenog rada često naša kognitivna granica, pa je uobičajeno da se fokus pomakne nakon tog prvog bloka.


„Stoga je najbolje imati ta tri druga, manja zadatka, poredana i spremna za obavljanje da biste nakon toga mogli ostati produktivni, čak i dok prelazite na manje zahtjevne odgovornosti.


Nakon tri sata u zoni, trebali biste uvidjeti da su ti zadaci lakši”, dodaje.



Smanjenje preopterećenosti, Foto: Pexels

Koje su prednosti korištenja metode 3-3-3?


Jedan od glavnih razloga zašto se ovoj metodi daje prednost u odnosu na alternativne za upravljanje vremenom i produktivnost je taj što je čvrsto ukorijenjena u ravnoteži između poslovnog i privatnog života i potiče osjećaj usporavanja i izlaska iz hrčkovog kotača umjesto da se ljutimo sami na sebe zbog neproduktivnosti.


Glavne prednosti uključuju:


Smanjenje rizika od sagorijevanja (burnouta)


„Metoda vam pomaže da mudro rasporedite svoje vrijeme i pregledate svaki dan u odjeljcima umjesto da se osjećate preopterećeni svojim popisom obaveza. Pomaže vam da suzite i delegirate svoj popis, čineći ga lakšim za upravljanje,” kaže Miller.


Poboljšavanje upravljanja vremenom


Pomaže odrediti prioritete zadataka i učinkovitije raspodijeliti svoje vrijeme, što može poboljšati vaš osjećaj samoispunjenja i osjećaja ispunjenja.


Poboljšavanje fokusa


Odvajanjem vremena za temeljit rad – vjerojatno najvažnije zadatke – možete se bolje koncentrirati i biti produktivniji. Osobito je korisno ako se osjećate preopterećeni dugim popisima obaveza ili vam je teško ostati usredotočen.


Njegovanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života


“Određivanje svakog dana na ovaj način potiče vas da usvojite bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života, jer je malo vjerojatno da ćete izaći izvan ovih vremenskih ograničenja. Dopuštanje dnevnog vremena za zadatke održavanja također vam omogućuje da napredujete u strašnoj životnoj administraciji, što će vam pomoći da se osjećate kao da ste postigli više u svim aspektima svog života”, kaže Miller.