FOTO: iStock
Trend u kojem žene koriste svoju mjesečnicu kao masku za lice ljepote postaje viralan na TikToku
povezane vijesti
Vampirski lifting, vlastiti urin i sada krv? Beauty trendovi koji bi trebali pomoći u postizanju blistavog tena postaju sve neobičniji. Posljednji je vjerojatno najkontroverzniji – menstrualna krv kao maska za lice. Pod hashtagom #periodbloodfacemask, tisuće žena na platformama društvenih medija poput TikToka i Instagrama trenutno koriste svoju menstrualnu krv kao masku za lice u uvjerenju da će im to dati blistav ten. Ali koliko je taj trend doista učinkovit (i možda opasan)?
Trend korištenja menstrualne krvi kao maske za lice ipak nije posve nov. Već na početku pandemije nekoliko lifestyle časopisa izvijestilo je o ovoj navodno vrlo učinkovitoj metodi pomlađivanja kože. Da biste napravili masku od mjesečnice, preporučuje se skupiti krv u menstrualnu čašicu i zatim je kistom nanijeti na lice, vrat i dekolte. TikTok također savjetuje da masku za lice s mjesečnicom ostavite najmanje 20 minuta i zatim je isperete hladnom vodom kako biste izbjegli zgrušavanje.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Mnoge korisnice maske s mjesečnicom vjeruju kako redovita uporaba dovodi do sjajnog i ujednačenog tena. Citiraju studiju Svjetskog časopisa za plastičnu kirurgiju koja je pokazala kako menstrualna krv sadrži matične stanice koje mogu pomoći u regeneraciji oštećenog kožnog tkiva i dermatoloških lezija. Također ističe hranjive tvari cink, bakar i magnezij koji se nalaze u krvi, a koji su u industriji ljepote poznati kao sastojci za borbu protiv akni.
S druge strane, dermatolozi su manje oduševljeni trendom ljepote na TikToku. Jer naravno postoje i razne vaginalne bakterije i mikrobiomi u menstrualnoj krvi, koji također mogu napasti kožnu barijeru, posebno kod osoba s kožnim bolestima kao što su neurodermitis ili akne. Dermatologinja dr. Joyce Park, koja je i sama česta korisnica Instagrama i TikToka, čak upozorava na trend: “Ne postoji način da se prikupi ova krv na sterilan način.” To znači da korisnici mogu nesvjesno prenijeti infekcije, bakterije i viruse s genitalnog područja na kožu lica. Možda je ipak bolje ne isprobavati, zar ne?