Foto: Privatna arhiva
Na naše pitanje o inspiraciji za ime, kažu da mnogi očekuju da je brenda dobio ime po osobi iz njihova života, ali to uopće nije tako
Kada na društvenim mrežama naiđete na profil naziva “BabaMara”, onda znate da ste “kliknuli” na nešto kreativno i originalno.
Naravno da su nas odmah zainteresirale fotogenične rukotvorine od tkanine pa smo morali otkriti tko bi to danas, kada je sve manje-više na engleskom, odabrao baš babu Maru i što se uopće krije iza toga.
Brzo doznajemo da iza današnje štorije od mašte stoje dvije sestre iz Crikvenice, Diana i Silvija Butković, a BabaMara Handmade predstavlja brend ručno rađenih tekstilnih proizvoda.
Na naše pitanje o inspiraciji za ime, kažu da mnogi očekuju da je brenda dobio ime po osobi iz njihova života, ali to uopće nije tako.
Prema riječima sestara, Baba Mara je ime glavnog lika nekog vica kojeg su davno čule i koje je ostalo kao njihova zezancija. Kada je došlo vrijeme za odabir imena brenda, sestre nisu previše razmišljale, kazat će uz osmijeh.
“Same dizajniramo i ručno otiskujemo tkaninu tehnikom linoreza te od nje izrađujemo naše proizvode. Svaka je zadužena za svoj dio procesa iako si uskačemo po potrebi.
Diana se bavi linorezom, starom grafičkom tehnikom koja uključuje crtanje uzorka na linoleum koji se potom rezbari u šablonu kojom se onda otiskuje uzorak na tkaninu. Za ovaj dio procesa ne koristimo nikakve strojeve, samo olovke, markere, nožiće, linoleum i ponekad čekić”, otkrivaju nam sestre.
Silvija je pak zadužena za drugi dio procesa tj. krojenje i šivanje, pa od otisnute tkanine stvara konačan proizvod po vlastitom dizajnu.
“Oko dizajna se dogovaramo zajedno i to je često najduži dio procesa koji zna biti zeznut”, dodaju kroz smijeh.
Od hobija do posla
Njihova je štorija započela iz hobija. Diana je 2010. godine završila Školu za umjetnost i dizajn u Londonu gdje se totalno zaljubila u linorez, iako tada nije imala pojma da će danas ovako završiti.
Nakon povratka u Hrvatsku i posla koji nije imao veze s kreativnošću, vratila se linorezu i u svoje slobodno vrijeme crtkarala, rezbarila i printala, a povremeno i poklanjala svoje radove prijateljima.
Godine 2017., dala je otkaz i odlučila od hobija napraviti posao. Silvija joj je pomogla u odluci jer su presudile njene šivačke sposobnosti.
“Pogledala je kupovnu torbu koju sam isprintala i rekla da ona to može bolje. Prva torba koju smo zajedno napravile ispala je odlično i to je bilo to!”, kaže Diana.
Sestre su nas provele i kroz svoj jedan radni dan za kojeg kažu da je teško opisati prosječni jer je svaki drugačiji.
“Kako sve radimo same, ponekad provedemo dan pakirajući stvari dok druge dane samo šivamo i printamo. Često nam dan ode na fotografiranje pa na administraciju, a nedavno smo izbacile i web shop koji također zahtjeva puno posla. Ponekad u istom danu radimo od svega pomalo”, objašnjavaju.
Inspiraciju za svoje radove crpe iz svakodnevnog života, a možda i najviše iz prirode. S obzirom na to da žive blizu mora, njihovi su motivi često morski odnosno primorski. Ali, tu su i arhitektura, ljudi, situacije, filmovi i knjige.
Što bi sestre rekle: “Ma svašta, inspiracija je stvarno svuda oko nas. Problem nastane kada se treba odlučiti što bi od svega toga!”
Šaroliki klijenti
U izradi rukotvorina, koriste isključivo prirodne materijale kao što su lan i pamuk te boje za tkaninu na bazi vode i pčelinji vosak kojeg nabavljaju od lokalnih OPG-ova i kojeg koriste za impregnaciju pamuka.
Bogata ponuda “Babe Mare” sastoji se od modnih dodataka poput ruksaka, torbi, novčanika, kozmetičkih torbica raznih veličina i oblika te kućanskog tekstila kao što su jastučnice, košare za kruh i kuhinjske krpe.
Da bi smanjile količinu otpada, od ostataka tkanine izrađuju i gumice za kosu, označivače za knjige, jastučiće za lavandu i slično.
“Naši klijenti stvarno su šaroliki. Uglavnom su to žene iako smo primijetile i sve veći broj muškaraca 🙂
Većina ih dolazi iz Hrvatske, ali kako imamo naše proizvode u nekoliko dućana, galerija i concept storeova diljem Hrvatske, tako se povećao broj stranih kupaca koji nam se naknadno javljaju s novim narudžbama, što nas bas jako veseli”, otkrivaju sestre.
Suradnje i radionice
Kroz razgovor smo doznali i da je najpopularniji proizvod s njihovim potpisom novčanik odnosno – Takuyin. Kažu da ih to ne iznenađuje jer je premazan pčelinjim voskom što ga čini ne samo lijepim, već i čvrstim, dugotrajnim i vodoodbojnim.
“Što se uzoraka tiče, na prvom mjestu su već jako dugo mrkači odnosno hobe, a kako smo nedavno predstavili kućanske artikle, tako moramo izdvojiti i košare za kruh koje su na dobrom putu da stignu Takuyine”, komentiraju sestre.
Diana i Silvija imaju mnoštvo planova za svoju “Babu Maru”, a često nisu sigurne niti otkuda krenuti jer uvijek razmišljaju o novim proizvodima i motivima.
“Tu su i neke suradnje za koje se nadamo da će se ostvariti već ove godine…”, otkrivaju sestre koje su se u međuvremenu odlučile pozabaviti i radionicama.
Naime, prošle su godine imale svoju prvu linorez radionicu, za koju kažu da su posjetitelji bili zadovoljni. Ideje je posvetiti se i tome tijekom ove godine, na sveopće zadovoljstvo!