5 savjeta

Mali trikovi uz koje će vaši jesenski cvjetni buketi duže trajati!

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Produžite život svom jesenskom buketu uz ove profesionalne savjete

Bilo da ste ga sami kupili ili dobili na poklon, lijep buket cvijeća u tren oka uljepšava interijer i pruža jednu zaista posebnu atmosferu.


A kada prvi cvjetovi opadaju nakon nekoliko dana ili lišće posmeđi, ukras više ne djeluje toliko lijepo, zar ne? Ali kako se to može spriječiti? Uz samo nekoliko jednostavnih, ali efektnih trikova!



Čista vaza


Što je manje bakterija u njemu, to cvijeće duže živi. Bakterije se razmnožavaju u toploj vodi, stoga ne škodi mijenjati vodu svaki dan i ponovno očistiti vazu.


Doza nutrijenata


Hranjivi prah obično dolazi uz kupnju buketa cvijeća. Prašak s hranjivim tvarima posipa se izravno u vazu i daje mu dodatnu porciju energije. Nutrijenti produžuju vijek trajanja cvijeća do 60 posto i daju mu mogućnost da duže ostane zdravo.



Savršena razina vode


Vazu treba napuniti otprilike dvije trećine hladnom vodom iz slavine. Previše vode potiče truljenje, a hidratacije je, s druge strane, premalo. Osim toga, u vodi ne bi trebalo biti lišća.


Idealan rez


Nakon dolaska u naš dom, cvjetne stabljike ispod mogu biti dehidrirane. Kako bi bolje upile vodu, stabljike se režu pod kutom od oko tri do pet centimetara. Oštar nož ili cvjećarske škare zahvalni su pomoćnici. Nakon nekoliko dana postupak se ponavlja kako bi voda ostala svježa.



Bistra voda 


Voda uvijek treba biti bistra. Ako je promijenila boju ili je prljava, potrebno ju je zamijeniti. Pri svakoj promjeni treba dodati nove nutrijente za cvijeće. Ako se cvijeće čini slabo i klonulo je, brzo mu treba nova voda. Nakon jednog dana obično se oporave i cvjetaju uobičajenom snagom.