Problem s bakterijama

Lufa spužva vam je omiljeni pomagač za tuširanje? Doktorica savjetuje njezino izbjegavanje zbog ovih problema

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Bez obzira na to koji proizvod radije koristite, držite ruke podalje od takozvane lufa spužve.

Tekući gel za tuširanje, čvrsti komad sapuna, spužvica, žele za tuširanje ili gel za tuširanje koje ste sami napravili, mogućnosti za pranje pod tušem sada su neograničene. Bez obzira na to koji proizvod radije koristite, držite ruke podalje od takozvane lufa spužve.


Spužva od lufe je prirodni proizvod dobiven od sušene bundeve. Ova spužvasta tikva, također poznata kao krastavac za pranje, koristi se za pravilno ribanje i pranje kože pod tušem. Iako je funkcija pilinga spužvice definitivno pozitivna za kožu, lufa spužvu bolje je izbjegavati.



Naime, lufa spužva se sastoji od složenog, isprepletenog prirodnog materijala. Iako ga to čini fantastičnim sredstvom za piling, ovaj isti materijal je također izvrsno utočište za bakterije.


Zaključak je donijela  dr.med. Gretchen W. Frieling, dermatologica s certifikatom odbora sa sjedištem u Bostonu. U svojim istraživanjima je došla do saznanja kako se unutar spužve mogu naći plijesan, klice, mrtve stanice kože te prljavština i ostaci ulja iz tijela. Sve zajedno može dovesti do infekcije, posebice ako spužvu ostavljate na otvorenom prostoru u kupaonici koji je dodatno pun vlage.


Ali, bez brige. Spužva od lufe nije jedina opcija za postizanje dobrog pilinga tijela. Umjesto nje, isprobajte sapun za piling ili čak pilinge koje ste sami napravili. Gelovi za tuširanje najbolje funkcioniraju kada se nanose rukama, a ako još uvijek trebate nešto za pravilno ribanje tijela, dr. Frieling predlaže četku za tuširanje sa srednje mekim vlaknima.


Ovo je bolja opcija jer se lakše čisti, ali četka se ne smije trajno držati pod mokrim tušem i treba je ostaviti da se pravilno osuši nakon upotrebe. A lufa spužva? Neka ostane dekorativni ukras u vašoj kupaonici i ništa više od toga.