Prezentacija i degustacija

Ljubav i tradicija obitelji Deklić, osjeća se kroz svaku kapljicu odležane malvazije Konstantin

Life Native Team

Foto: Vedran Karuza

Foto: Vedran Karuza

Tradiciju njeguju na temeljima postavljenima 1920. godine

Keight Hotel Opatija, Curio Collection by Hilton, poslužio je kao savršena kulisa za prezentaciju i degustaciju odležane Malvazije Konstantin obiteljske vinarije Deklić iz Ferenci, nedaleko od Vižinade.


Kišni petak u Opatiju je doveo brojne uzvanike koji su uživali u kapljicama izraženog i čistog vina zlatno-žute boje uz stručno vodstvo sommelierke Monike Neral te razgovor sa Dinom, Davidom i Lucijom Deklić, četvrtom generacijom vinara obitelji  koja nastavlja stapati stručnost, predanost i ljubav, u svaku kapljicu vina.


Njihova obiteljska priča kreće od njihovog pranonota, a potom i nonota Konstantina, oca Marina i strica Klaudija koji su i danas aktivni u vinogradu.


Danas braća i sestra nastavljaju njegovati njihovo nasljeđe rasprostranjeno na 25 hektara vinograda smještenih na 310 metara nadmorske visine i sedam mikrolokacija.


U vinogradima ukupno 70 posto čini autohtona malvazija, a 30 posto chardonnay, muškat žuti, merlot, teran i cabernet sauvignon.


Smješteni kraj Vižinade, bogatoga kraja u kojem prevladava mineralna crvena zemlja, obiteljsku tradiciju njeguju na temeljima koje je postavio njihov nono Konstantin kada je sa svega deset godina naslijedio vinograd od oca.


Od tog trenutka, ljubav prema vinogradarstvu i suživot sa prirodom, postali su temelj obiteljske tradicije koja se prenosi već četiri generacije, a malvazija Konstantin odraz je upravo te posvećenosti, stručnosti i prije svega – ljubavi.



David, Lucija i Dino Deklić



Posebna mikrolokacija


David Deklić ispričao je da Vižinada uz Buje i Motovun u Istri čini poseban trokut koji kroz zapise datira unazad tristotinjak godina, ne zanemarujući pritom niti Poreč niti Rovinj, a niti ostale dijelove Istre.


“Vižinada je posebna mikrolokacija koja ima preduvjete za stvaranje velikih vina. Jako puno Decanterovih medalja za svježa vina i za odležana vina došlo je upravo iz Vižinade!”, kazao je, dodavši da je 2020. godina bila posebna za njih jer su tada obilježili 100. obljetnicu postojanja vinarije.


Osvrnuo se na tu godinu koja će u povijesti ostati upamćena kao godina koronavirusa, ali za vinariju Deklić, predstavila je i posebnu priliku u kojoj su pokušali izvući maksimum.


Krenuli su tada u smjeru odležanih vina iz starih vinograda gdje su bili zreli grozdovi. Odlučili su napraviti petodnevnu hladnu maceraciju, a potom fermentaciju i odležavanje na finom talogu kroz šest do sedam mjeseci.


Nakon toga su postali svjesni potencijala vina pa ga odlučili odležati nešto više od dvanaest mjeseci u francuskim bačvama od 500 litara.


“I onda, na proljeće 2023. godine, dogodilo nam se da smo dobili platinastu medalju za to vino koje je u ovoj 2024. godini, postalo i šampion u kategoriji odležanih malvazija.  


Međutim, nismo bili spremni za tržište i baš smo tog mjeseca, u svibnju, napunili vino koje večeras kušamo iz boca u kojima je, u ovom trenutku, provelo 15 do 16 mjeseci”, objasnio je David zaista veliku vrijednost vina koje je dozrijevalo od 2020. do 2024. godine.






Idealno kušanje


Neral je uzvanike provela kroz proces ozračivanja vina, kazavši da je najbolji način za njegovo ozračivanje petnaest do dvadeset minuta da bi se otvorio njegov puni potencijal.


Nakon ozračivanja, vino se toči u burgundijske čaše za bijelo vino, odnosno za chardonnay kako ga koriste u Burgundiji, da bi se sav spektar aromatike otvorio na odgovarajući način. Idealna temperatura za posluživanje ovog vina je 12 stupnjeva jer se tada stvara – idealno kušanje.


“Na nos, vino je stvarno izražene aromatike i čisto je. Prvo što izlazi je primarna aromatika same malvazije istarske pa imamo bijelu breskvu, citrus (nešto malo limete i limuna), vaniliju od samog drva, a pogotovo maslac, kroasan i tostirani kruh zbog odležavanja na kvascu”, pojašnjava sommelierka Neral.


U vinu se osjeti i začinska nota bijelog papra, a potom na kraju i mokar kamen jer je vino staro mineralno i dolazi iz crvena zemlje koja daje moćna vina, ali i mineralan karakter koji iskače.


“Suho je, toplo, mekano, punog tijela i visoke svježine odnosno kiseline te dugotrajno u ustima”, zaključuje sommelierka.


Sudeći po broju uzvanika, čarobna kulisa opatijskog hotela okupana kišnim kapljicama uz ugodne note bijelog vina, odležane malvazije Konstantin, bila je izrazito uspješan način za prezentaciju i degustaciju ne samo vina, već tradicije, truda i ljubavi koje su utkane u nju.



Sommelierka Monika Neral