NZZJZ PGŽ

Ljeto i sigurnost hrane: kako postupati s hranom pri visokim temperaturama?

Foto: iStock

Foto: iStock

Piše: mr. Mirsad BILAJAC, dipl. sanit. ing., voditelj Odsjeka za DDD, sanitarni nadzor i uzorkovanje u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije

Najčešća trovanja hranom događaju se konzumacijom hrane zagađenom bakterijama ili njihovim toksinima i virusima. Pridržavanje osnovnih principa sigurnosti hrane, pravilno rukovanje i skladištenje te prepoznavanje simptoma trovanja hranom mogu značajno smanjiti rizik od bolesti.


Izgled, miris i okus prvi su pokazatelji koji nam ukazuju na to da s našom hranom koju želimo konzumirati nešto nije u redu. Međutim, i hrana koja dobro izgleda i nema čudan miris ili okus, ne mora nužno biti sigurna za konzumaciju jer ako nije pravilno čuvana i obrađena, može izazvati štetne učinke na zdravlje.


Uloga Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a u sigurnosti hrane


Zavod ima važnu ulogu u održavanju sigurnosti hrane kroz nadzor, kontrolu, istraživanje i edukaciju u cilju sprječavanja trovanja hranom, zaštite javnog zdravlja i osiguranju da hrana koja dolazi do potrošača zadovoljava visoke standarde kvalitete i sigurnosti.


Suradnja s drugim institucijama i kontinuirana edukacija javnosti doprinosi stvaranju sigurnijeg prehrambenog sustava za sve građane.


Nadzor i kontrola hrane


Provodimo redovite kontrole u objektima koji se bave proizvodnjom, preradom i distribucijom hrane. Ove kontrole uključuju provjeru higijenskih uvjeta, načina skladištenja i rukovanja hranom te poštivanje zakonskih propisa o sigurnosti hrane.


Laboratorijske analize


Laboratoriji su opremljeni i akreditirani za provođenje analiza hrane, a uključuju mikrobiološke analize na prisutnost patogena, kemijske analize na prisutnost štetnih tvari te provjeru nutritivnih vrijednosti.


Ove analize pomažu u otkrivanju kontaminirane hrane prije nego što dospije do potrošača, pokazatelji su higijene procesa proizvodnje hrane te utvrđivanje eventualnih uzročnika trovanja hranom.


Praćenje i istraživanje


Pratimo epidemiološke podatke o bolestima prenosivim hranom. Analizom ovih podataka, identificiramo izvore zaraze i rizike povezane s određenim vrstama hrane ili postupcima rukovanja. Također provodimo istraživanja kako bi razvili nove metode za poboljšanje sigurnosti hrane.


Edukacija i informiranje javnosti


Edukacija javnosti je ključna komponenta rada Zavoda. Organiziramo tečajeve zdravstvenog odgoja, higijenskog minimuma i programe za edukaciju javnosti te djelatnike koji rade u objektima koji posluju s hranom


Informiramo o pravilnim praksama rukovanja hranom, higijeni i prevenciji trovanja hranom. Također, sudjelujemo u izradi smjernica, preporuka, nacionalnih vodiča i zakonske regulative vezane za sigurnost hrane u različitim kategorijama subjekata.


Osnovni principi sigurnosti hrane

Održavanje čistoće


Čistoća je prvi korak u sprječavanju kontaminacije hrane. Ruke, radne površine i kuhinjski pribor moraju biti čisti i dezinficirani prije pripreme hrane. Štetni mikroorganizmi mogu biti prisutni na rukama, krpama za brisanje i kuhinjskom priboru, posebno na daskama za rezanje namirnica i mogu se prenijeti na hranu čak i najmanjim dodirom te uzrokovati bolesti koje se prenose hranom. Potrebno je zaštititi hranu od kukaca, nametnika i drugih životinja.


Odvajanje sirove i kuhane hrane


Križna kontaminacija je jedan od glavnih uzroka trovanja hranom. Sirovo meso, perad, plodovi mora i svježa hrana biljnog podrijetla moraju biti odvojeni od gotove hrane, spremne za konzumaciju, kako prilikom skladištenja tako i tijekom obrade i pripreme. Koristite perive spremnike za hranu tijekom skladištenja te odvojene daske (radne površine), pribor i posude za pripremu hrane.


Održavanje hladnog lanca


Održavanje hladnog lanca, odnosno kontinuiranog hlađenja hrane od trenutka nabave do konzumacije, ključno je za sprječavanje razvoja štetnih bakterija i osiguravanje sigurnosti hrane.


Temeljito kuhanje


Termička obrada hrane mora biti temeljita kako bi se otklonile mikrobiološke opasnosti. Posebno mesa, jaja, ribe i plodova mora. Hrana poput juhe ili variva treba dosegnuti temperaturu od 70°C. Kod pečenog mesa, provjerite je li sok koji iz njega izlazi bistar, a ne ružičaste boje. Posebna pažnja potrebna je kod pojedinih namirnica poput mljevenog mesa, velikih komada mesa i cijele peradi.


Pravilno hlađenje


Hrana mora biti brzo ohlađena i pohranjena u hladnjak na temperaturu od 4°C ili nižu kako bi se spriječio rast bakterija.


Podgrijavanje hrane


Podgrijavanje termički obrađene hrane koja je pripremljena dan ranije i čuvana u hladnjaku podrazumijeva postizanje temperature termičke obrade.


Čuvanje hrane na toplom


Hrana koja je termički obrađena mora se adekvatno čuvati (zaštićena od vanjskih utjecaja) na minimalno 64°C i utrošiti unutar dva sata. Ne ostavljajte kuhanu ili pečenu hranu na sobnoj temperaturi više od 2 sata.

Suradnja s drugim institucijama


Surađujemo s državnim institucijama poput Ministarstva zdravstva i Državnog inspektorata-Sanitarnom inspekcijom kako bi osigurali usklađenost sa zakonskim propisima i standardima sigurnosti hrane. Ova suradnja uključuje razmjenu informacija, zajedničke akcije uzorkovanja hrane i koordinaciju u slučaju izbijanja bolesti prenosivih hranom.


Što pokazuju analize Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije?


Odjel za epidemiologiju zaraznih i kroničnih nezaraznih bolesti NZZJZ PGŽ-a u prvih sedam mjeseci ove godine, u segmentu zaraznih bolesti prenosivih hranom, evidentirao je na području cijele županije 21 slučaj salmoneloza i 116 slučajeva kampilobakterioza.


Salmoneloza je zarazna bolest podrijetlom iz hrane, uzrokovana bakterijom koja se zove Salmonella.


Do zaraze dolazi nakon konzumacije zagađene hrane. Najrizičnije namirnice su: sirova jaja, sirovo meso (naročito perad), kolači, sirovo mlijeko.


Međutim, rizična namirnica može biti bilo koja ako se njome rukovalo na nehigijenski način i/ili nije dobro toplinski obrađena. Kampilobakterioza je zarazna bolest uzrokovana bakterijama iz roda Campylobacter. Smatra se da je glavni put prijenosa preko hrane, tj. nedovoljno termički obrađenog mesa. U laboratorijima NZZJZ-a PGŽ-a u prvih sedam mjeseci obrađeno je 1987 uzoraka hrane, od čega 1050 uzoraka lako kvarljive hrane.


Ukupan udio neispravnih uzoraka hrane iznosi 15,8 %. Od toga udjela, najčešće je neispravan bio sladoled 27,7 %, zatim kolači 17,7 %, gotova jela 12,5 % te meso i mesni proizvodi 2,7 %. Razlog mikrobiološke neispravnosti u najvećem dijelu analiziranih uzoraka je povećan broj aerobnih mezofilnih bakterija i enterobakterija.


Navedene izolirane bakterije mogu biti uzročnici zaraznih bolesti prenosivih hranom i lakših probavnih smetnji te je stoga nužno se pridržavati ranije navedenih osnovnih principa sigurnosti hrane, posebice u ljetnom razdoblju.


Hitne intervencije

U slučajevima izbijanja bolesti prenosivih hranom, imamo ključnu ulogu u brzom reagiranju i rješavanju situacije. Provodimo epidemiološka istraživanja kako bi se identificirao izvor zaraze i informiramo javnost o potrebnim mjerama opreza.