Foto: iStock
Nagib reza mora biti na suprotnu stranu od pupa tako da se voda ne skuplja na pupu
povezane vijesti
Kasno ljeto je vrijeme kada su ruže u punom cvatu, pa redovito treba uklanjati precvjetale cvjetove, skraćivati preduge izdanke i odrezati one osušene. Treba voditi računa i o zaštiti ruža od gljivičnih i drugih bolesti te suzbijati napade ušiju. Dakle, za ljubitelje ruža pune ruke posla, ali tvrde kako se svaki uloženi trud jako isplati jer ništa ne cvjeta i ne miriše tako lijepo kao ruža.
Dakle krenimo najprije s odstranjivanjem suhih, krhkih, bolesnih i oštećenih izboja te ocvalih metlica jer tim zahvatom pomlađujemo grm biljke. Poželjno je u razini tla ukloniti oko 30 % izboja.
Stare, debele izboje koji na sebi nose ocvale grane, a nisu potjerali novi, mladi izboj otpilite pilom, ako to već niste učinili u proljeće. No ni sada neće biti kasno jer će se grm time pomladiti. Uklonite i sve izboje koji su tanji od olovke jer će oni premalo cvjetati. Naravno, uklonite i sve grane koje se križaju unutar grma kako biste omogućili strujanje zraka.
Sve rezove napravite pod kutom od 45°, pola centimetra iznad pupoljka koji je okrenut prema vanjskoj strani biljke. Nagib reza mora biti na suprotnu stranu od pupa tako da se voda ne skuplja na pupu.
Kod floribunda, čajevki, patio i mini ruža odstranite sve odumrle grane što bliže tlu, a potom i sve grane koje rastu prema sredini grma. Njima je izdanke potrebno prikratiti na duljinu od 20-30 cm s obzirom na to da se cvjetovi formiraju na mladim izdancima. Manje, slabije izdanke kod čajevki skratite na 10 cm, a kod floribunda na 15 cm. Ako se te vrste ne orežu, dolazi do zapetljanja grana, a posljedica je vrlo malo cvjetova.
Kod ruža penjačica primjenjuju se slični principi rezidbe, ali u samoj strukturi te vrste ruža razlikujemo glavne i bočne izdanke. Glavne izbojke ne režite, izuzev bolesnih i suhih. Ruže penjačice svu svoju energiju ulažu u rast i cvatnju, pa ako je potroše na ponovno tjeranje glavnih grana, cvatnja može izostati. Bočne izdanke orežite do 2/3 ukupne duljine. Kako biste povećali cvjetnost, orezane izdanke povežite u horizontalni položaj.
Ruže stablašice obavezno je orezati najesen kako ih snijeg ne bi polomio. Kuglaste forme orezuju se kao čajevke, a kod padajućih oblika grane skratite napola. Na proljeće se uklanjaju sve odumrle i oštećene grane, obavezno se uklanjaju bolesni i oštećeni izdanci, ocvali cvjetovi te krive i slabe grane. Rez mora biti nakošen na suprotnoj strani od pupa. Glavne mladice skrate se na 20-25 cm, a bočne za 1/3. Kod padajućih je formi orezivanje ograničeno i svodi se na uklanjanje starih grana.
Kod mini i patio ruža karakterističan je snažan rast i dobra cvatnja svake godine. Obje vrste zahtijevaju blagu rezidbu. Nakon svake cvatnje potrebno je odstraniti ocvale cvjetove i na dnu ocvale grane ostaviti 4 izboja. Orezivanje je najčešće ograničeno na skraćivanje slabijih izboja. Ako se ispod mjesta kalemljenja nalaze jaki dugi izdanci koji ne pripadaju plemenitijoj sorti, ali rastu iz podloge, moramo ih i obrezati kako s vremenom ne bi dominirali cijelom biljkom.
Svaka, čak i najmanja rana od obrezivanja ruža treba se namazati vrtnom mašću ili emulzijskom bojom s fungicidom.