Na kongresu IGCAT

Kvarner je postao postao Europska regija gastronomije: Autentični okusi i mirisi na gastrotronu

Edi Prodan

Foto: TZK

Foto: TZK

Najznačajnija institucija u zemljopisnom brendiranju europske gastronomije prepoznala kvarnerske posebitosti i na kongresu u Lileu proglasila ga Europskom regijom gastronomije 2026.

Slučajnost, ali nije ni za zanemariti. Možda se mnogo toga u našim životima i ne događa tako slučajno: 16. lipnja, svega nekoliko sati nakon što je Kvarner u Lileu na kongresu IGCAT – International institute of gastronomy, culture, arts and tourism i službeno postao Europska regija gastronomije za 2026. godinu, bio je rođendan Irene Peršić Živadinov, direktorice TZ-a Kvarnera.


Iako unatoč potpisivanju iznimno važnog ugovora s Diane Dodd, predsjednicom IGCAT-a, Peršić Živadinov s maksimalnom dozom energičnosti odbacuje svaku pomisao da je navedena titula, jako, jako prestižna na kontinentalnom gastronomskom nebu, dominantno njezina zasluga, ne moramo se baš uvijek s njom slagati.


Istina, u pravu je da bez lepeze suradnika ne bi bilo ma ni primisli o stjecanju jedne tako ugledne potvrde vrijednosti gastronomije Kvarnera, ali ima jedan »detalj« koji uvijek pokreće svijet: ustrajnost na realizaciji vizije. Puta, smjera i destinacije na koju se želi stići.


U ovom slučaju to je titula Europske regije gastronomije, što je ipak bio proces koji je otvorila, i u Lileu na najljepši mogući način zatvorila, upravo direktorica TZ-a Kvarnera. Sad su u rukama svih dionika kvarnerske gastronomske scene nemjerljivo jače karte kojima se igra može lakše voditi do pobjeda na nikad složenijem i dinamičnijem gastronomskom nebu Europe.


Irena Peršić Živadinov i Diane Dodd, Foto: TZK


Refleks na tanjurima


Dakako, složit ćemo se s njom i stavom kako se baš ništa ne bi dogodilo kad ne bi bilo fantastičnih ugostitelja, chefova i sous chefova, kao i onih vrijednih ruku koje običavamo nazivati »pomoćnom radnom snagom u kuhinji«, kad ne bi bilo konobara i sommeliera, još više vinara i vinogradara, da o marljivim ribarima poput Duška Jeličića, Duleta Bonace, kako ga većina oslovljava, koji uporno desetljećima iz Kvarnerskog zaljeva vade škampe i svu ostalu ribu, kad ne bi bilo udruge Brsečki česan, koja je vratila paske na gastronomske pijate, pa pčelara – ne bi bilo ni Kvarnera kao gastronomske regije.


– Sve stoji. Sasvim je samorazumljivo da nema regije gastronomije bez ugostitelja. Ali bez ustrajnosti i vizije TZ-a Kvarnera mi sami nikad ne bismo mogli doći do jednog takvog velikog priznanja. Riječ je, dakle, o sinergiji u kojoj svi participiramo. Kad svatko optimalno odradi svoj dio posla, rezultat je u konačnici ovakav.


Odnosno onakav kakav mora biti jer kad govorimo o našoj zeleno-plavoj regiji, našoj Županiji, mi govorimo o silnim posebitostima koje tijekom čitave godine mogu imati svoj refleks na tanjurima.


Uvijek je sezona nečega – bilo ulovljenog, uzgojenog ili sakupljenog, kao što je to slučaj sa šparugama ili marunima.


I koliko god sam status regije gastronomije vezujemo uz proces koji traje desetak godina, rekla bih, s obzirom na to da sam i sama u ugostiteljstvu već tri desetljeća, a odrastala sam uz oca koji je to bio i desetljećima prije, da je ovo zapravo kruna gastronomskih procesa što se na Kvarneru događaju najmanje zadnjih pola stoljeća, istaknula nam je Danijela Kramarić, vlasnica Plavog podruma u Voloskom, ujedno i vrlo cijenjena sommelierka.


 



Foto: Delicija od kvarnerskog škampa

Pohvale o okusima i mirisima Kvarnera


Vratimo li se samoj tituli, do nje je došlo na inicijativu TZ-a Kvarnera i uz potporu PGŽ-a koji su pokrenuli postupke pristupanja poslovnoj platformi Europska regija gastronomije i dobivanju titule Europska regija gastronomije. Uostalom, direktorica TZ-a Kvarnera Irena Peršić Živadinov to nam najbolje može pojasniti.


– TZ Kvarnera od početka svog gotovo tridesetogodišnjeg djelovanja gastronomiju drži važnim oblikom turističke ponude, jednim od motiva dolazaka gostiju na Kvarner, a ona je i jedna od najvažnijih uspomena.


Često u komentarima gostiju o svom provedenom boravku na Kvarneru čujemo pohvale o okusima i mirisima Kvarnera. A za stanovnike – domaćine, primorska, otočna i goranska gastronomija ogledalo je načina života, običaja i međuovisnosti raznolikosti, od klime do prirodnih bogatstava i kulinarske baštine prenošene generacijama.


Posljednjih nekoliko godina globalni je trend povratka autohtonosti i održivosti, a ključna riječ u gastro i vinskom turizmu je »lokalno«, što daje na vrijednosti i atraktivnosti. Niz višegodišnjih aktivnosti u području razvoja i promocije gastronomije destinaciju su dovele do razine spremnosti za iskorak na međunarodno tržište, međunarodno brendiranje i razvoj lokalne zajednice u pogledu održivosti i daljnjeg isticanja gastronomije kao motiva dolaska gostiju.


To su prepoznali i u IGAT-u, da bismo se sad uključili u društvo probranih, u duštvo najboljih gastronomskih regija, naglašava Peršić Živadinov.


Iako se, dakle, službenom regijom postaje 2026. godine, poslovna platforma i titula Europska regija gastronomije Kvarneru omogućava isticanje svojih posebnosti na međunarodnom tržištu odmah.


Primjerice kroz sudjelovanje i prisustvo u aktivnostima platforme, kao što je razmjena iskustava s partnerskim, ali i konkurentnim regijama Europe, kroz razna stručna natjecanja i edukacije, poticanje kreativnosti i razvijanje svijesti o održivom turizmu.


S druge strane, što je također jako važno, ta bi titula morala inicirati jako dobre procese i u poljoprivredi, zapravo u svim djelatnostima koje se u koncentričnim krugovima slažu oko ugostiteljstva i enogastronomije.


Kandidati

Godišnje dvije europske regije mogu biti nositelji titule, a u dosadašnjoj praksi bile su zastupljene regije iz Portugala, Španjolske, Italije, Latvije, Danske, Nizozemske, Irske, Rumunjske, Grčke, Finske, Norveške. Za 2021. godinu napravljena je jedina iznimka kada je cijela zemlja bila nositelj titule, a to je Slovenija. U 2022. godini nositelji su bili norveška regija Trondheim – Trondelag i španjolski otok Menorca, a u 2023. godini to je velika francuska regija Hauts-de-France. Slijede Finska – Saimaa/South Savo za 2024. godinu, Italija – Sicilija za 2025. godinu, Malta – Gozo za 2026. godinu te Grčka – Attica za 2027. godinu.


 

Zaštita i promocija


Isticali smo i važnost Primorsko-goranske županije. Smjernica koje proizlaze iz strateških dokumenata, kako nacionalnih tako i regionalnih, posebice i novog Akcijskog plana razvoja gastronomije PGŽ-a, prepoznali su ulogu i značaj gastronomije kao mnogo šire područje od same pripreme i konzumacije hrane i vina.


Promocija i razvoj enogastronomije podrazumijeva zaštitu i promociju lokalne hrane i kulture, održivi razvoj, povećanje kvalitete, povećanje vidljivosti, zatim poticanje međusektorskog povezivanja turizma, poljoprivrede, gastronomije, kulture, obrazovanja, zdravstva i drugih sektora.


Iskorak na međunarodno tržište u marketinškom smislu dio je tih smjernica, s obzirom na to da međunarodne oznake kvalitete pridonose ugledu i privlačnosti turističke destinacije. Što o svemu misli Zlatko Komadina, primorsko-goranski župan. I kod njegovog odgovora dominira uspjeh postignut zajedništvom.


– Već godinama sustavno, u suradnji s TZ-om Kvarnera, radimo na brendiranju i pozicioniranju Primorsko-goranske županije kao gastrodestinacije, tako da slobodno možemo reći da smo ponosni na vijest o tome da smo postali Europska regija gastronomije za 2026.


Uz izvrsne restorane i konobe u regiji, koji nose nose oznake Kvarner gourmet i Kvarner food, posebno su tome doprinijeli i naši slavni chefovi koji su u cijeloj toj priči ekstraklasa, posebno osvajači prestižne Michelinove zvjezdice. Ova je titula nagrada svima njima i svima nama, naglašava Komadina.


Vratimo li se u realni sektor, nezaobilazna karika iskoraka Kvarnera prema najvišim standardima moderne gastronomije je svakako Kruno Kapetanović. Vlasnik boutique hotela Navis na Peluku jedan je od najboljih hrvatskih poznavatelja globalnih kretanja u gastronomiji.


– Velike čestitke Ireni Peršić Živadinov i Renati Vincek, kao i svim zaposlenicima TZ-a Kvarnera. Oni su ti koji su pokrenuli čitav niz procesa koji su prethodili samom postupku ispunjenja uvjeta da bismo postali Europska regija gastronomije.


Dakako, da je sadržaj vezan uz nas, neposredne dionike gastronomske scene, ali cjelokupna priprema da bi se stiglo do ovog značajnog priznanja ne bi bila izvediva bez TZ-a Kvarnera. Slavimo, veselimo se, status je svakako zaslužen jer Kavrner je velika posebitost Mediterana, a veselimo se i svemu dobrom što će u svim segmentima, prije svega turizma i poljoprivrede, donijeti procesi koji slijede, poručio je Kapetanović.



Foto: Delicija od kvarnerskog škampa

Svjetski tron


Idemo i do proizvođača. Vrhunska je gastronomija bez razvijene enokomponente neizvediva. Poznato je to bilo i čelnim ljudima TZ-a Kvarnera, tako da je prije nekoliko godina ustanovljena udruga Kvarner Wines.


Njihov je rast i uloga koju su zauzeli na hrvatskom vinskom nebu s velikim refleksijama i na inozemstvo impresivan, posebno u svjetlu kratkoće vremena u kojem su to postigli. Unikatni vinski zanesenjak Antun Katunar njihov je predsjednik.


– Ovo je spektakularno postignuće Kvarnera u enogastronomskom svijetu. Kvarner je jedinstvena boutique regija s izvornom autohtonošću vina, gastronomije i nematerijalne baštine s jedne strane i visokosofisticiranom gastronomijom, poljoprivrednom proizvodnjom i vinarstvom s druge strane.


Nukleus mediteranskog načina života kojem je ovo jedinstvena prilika pokazati da upravo mediteranska prehrana, koju je i UN prepoznao, a koja uključuje i čašu dobroga vina na Kvarneru, živi svoju izvornost.


Autohtone sorte vinove loze Kvarnera od kojih se proizvodi vino čine gotovo 100 posto vinskog asortimana regije, a kvalitetu potvrđuju međunarodne nagrade Decantera, Concours Mondial de Bruxelles, IWA, PAR…


Apliciranje Kvarnera kao Europske regije gastronomije uz podršku svih dionika, u prvom redu Primorsko-goranske županije, TZ-a Kvarnera, Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu i nas kao Udruženja Kvarner Wines te uključivanje svih ostalih dionika na Kvarneru iz sektora ugostiteljstva i proizvodnje hrane daje svima sjajnu priliku za razvoj i brendiranje.


Zahvalni smo na pozivu da se uključimo u projekt i veselimo se suradnji i postavljanju regije Kvarner na mjesto kojem pripada – svjetski enogastronomski tron, rekao nam je oduševljeni Katunar.


Korak po korak, ili kako bi rekli stihovi himnične pjesme – Prošeći se z manun po Kvarneru. I uživaj. U svemu onome što ga čini jedinstvenim, posebnim, tako privlačnim.


Sada je to prepoznala i najznačajnija institucija u zemljopisnom brendiranju europske gastronomije, slijedi povezivanje sa svim onim ljubiteljima uživanja u životu koji možda za Kvarner i sve njegove strasti još nisu čuli.


Nositelji sporazuma

Sporazum je potpisala osnovna koordinacijska grupa dionika koju kao nositelj aktivnosti predvodi TZ Kvarnera, a čine ju Primorsko-goranska županija, Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije i Zadruga vinara Vina Kvarnera, te internacionalni partner koji upravlja platformom i procesima brendiranja, a to je International Institut of Gastronomy, Culture, Arts and Tourism (IGCAT), koji prepoznaju i s kojim surađuju UNESCO i UNWTO.

Čestitka ministrice Brnjac


“Raznolikost i kvaliteta gastronomije najbolja su pozivnica za svako turističko odredište i titula Kvarneru za Europsku regiju gastronomije, nova je potvrda da je hrvatska eno i gastroponuda prepoznata na najvišim svjetskim razinama.


Važnost gastronomije naglasili smo i u našoj Strategiji razvoja održivog turizma do 2030. godine, jer kroz hrvatsku gastronomiju i gurmansku tradiciju čuvamo i jedinstveni identitet svih naših regija te su važan dio naše turističke ponude.


Čestitam Kvarneru još jednom, i svima koji su doprinijeli dobivanju ove titule, a posebno chefovima, koji svojim interpretacijama raznolikosti hrvatsku kulinarsku tradiciju pretvaraju u jednu od najuzbudljivijih u Europi”, ističe u čestitci ministrica Brnjac.



Spektakularno postignuće Kvarnera


Nenad Kukurin jedan je od silno važnih pokretača i promicatelja posebitosti kvarnerske gastronomije. I to je praktički od – rođenja.


– Da, odrastao sam u restoranu mojih roditelja, da bih kasnije i sam krenuo u taj posao. Veliki je iskorak bio s autorskom kuhinjom na kastavskoj Fortici, da bi se sve moje znanje sublimiralo na kastavskoj Lokvini, u našem restoranu Kukuriku.


Sretan sam, baš sam sretan zbog ovog priznanja, doživljavam ga u jednoj nemaloj mjeri i osobno jer sve ono za što se u gastronomiji oduvijek zalažem, a to je prije svega ponos našom izvornošću, tradicijom i originalnim namirnicama, reflektira se i u obrazloženju nagrade”, pojasnio nam je Kukurin, koji također vjeruje kako je ona novi poticaj nastavku izgradnje snažne kvarnerske gastronomske scene.



Ponosni Staničić


“Od velike tradicije i perjanice hrvatskog turizma do titule Europske regije gastronomije. Odlične su to vijesti za Kvarner, ali i hrvatski turizam u cjelini. Ovo je ujedno izvrsna potvrda sve bolje prepoznatljivosti Hrvatske kao vrhunske enogastronomske destinacije u globalnim okvirima, a Kvarner u tome ima poseban značaj.


Riječ je o regiji koja se ističe vrhunskom gastronomijom, izvrsnim vinima, bogatom tradicijom, ali i kvalitetnom ponudom, što potvrđuju i prestižne Michelinove zvjezdice. Za Kvarner definitivno možemo reći da je jedna od omiljenih destinacija istinskih ljubitelja pravih gastronomskih doživljaja”, s ponosom je istaknuo Kristjan Staničić, direktor HTZ-a, koji i sam dolazi s Kvarnera.



Nagrada svima


“Uz izvrsne restorane i konobe u regiji koji nose oznake Kvarner gourmet i Kvarner food, posebno su tome doprinijeli i naši slavni chefovi koji su u cijeloj toj priči ekstraklasa, posebno osvajači prestižne Michelinove zvjezdice. Ova je titula nagrada svima njima i svima nama”, kazao je Zlatko Komadina.



Zeleno – plava regija


“Kad govorimo o našoj zeleno-plavoj regiji, našoj Županiji, mi govorimo o silnim posebitostima koje tijekom čitave godine mogu imati svoj refleks na tanjurima. Uvijek je sezona nečega – bilo ulovljenog, uzgojenog ili sakupljenog, kao što je to slučaj sa šparugama ili marunima”, istaknula je Danijela Kramarić.



Posebitost Mediterana


“Slavimo, veselimo se, status je svakako zaslužen jer Kvarner je velika posebitost Mediterana, a veselimo se i svemu dobrom što će u svim segmentima, prije svega turizma i poljoprivrede, donijeti procesi koji slijede”, komentirao je Kruno Kapetanović.



Jedinstvena boutique regija


“Ovo je spektakularno postignuće Kvarnera u enogastronomskom svijetu. Kvarner je jedinstvena boutique regija s izvornom autohtonošću vina, gastronomije i nematerijalne baštine s jedne strane i visokosofisticiranom gastronomijom, poljoprivrednom proizvodnjom i vinarstvom s druge strane”, naglasio je  Antun Katunar.