FOTO: iStock
Kako uštedjeti prilikom pranja odjeće?
povezane vijesti
- Požar najvjerojatnije izbio u kupaonici, a u kojoj su se prethodno obavljali radovi te zahvatio i dio krova kuće
- Ako vam je dosta umjetnih, predlažemo prave biljke koje će uživati u vlažnoj kupaonici
- Muče vas mrlje od kamenca na vašoj WC školjci? Možete ih “riješiti” sa sastojcima koje već imate doma
Gdje god se okrenemo, svi pričaju u restrikcijama i štednjama. Bez obzira hoće li se pojedine crne prognoze ostvariti ili ne, uvijek je dobro štedjeti. Pogotovo ako to ne iziskuje pretjerano vremena niti kompromisa. Jeste li, primjerice, sigurno da koristite najefikasniji i najjeftiniji program vaše perilice za rublje?
Niste jedini ako ste ponekad zbunjeni zbog svih tih programa koje vaša perilica za rublje nudi. Hladni program, prokuhavanje, s centrifugom, bez centrifuge, 30 ili 60 stupnjeva, eko program ili onaj brzi – znati li zapravo koji program je najskuplji, a to na prvu ne biste nikad rekli?
Kada nemamo vremena, imamo previše prljave robe ili nam nešto treba čisto što prije, najčešće posegnemo za onim najbržim programom. Posve je logično da je on, s obzirom na to da najkraće radi, ujedno i najjeftiniji. Ili?
Pogrešno! Upravo onaj najbrži program je najskuplji. Naime, kako treba u što kraćem roku obaviti sve radnje, on ubrzava, a to znači da koristi više energije, odnosno struje. On, vjerovali ili ne, potroši više nego program koji traje dva puna sata.
Ako želite i prilikom pranja robe uštedjeti struje, a to ujedno znači imati i manje račune, uvijek birajte normalne ili eko programe i niže temperature. Uz to možete skratiti pretpranje, a ako odjeća nije toliko prljava, taj dio i preskočiti.