Imunološka funkcija

Konzumacija cinka: Pomaže u liječenju akni, a u ovim ga namirnicama ima najviše

Dijana Ljubanović

FOTO/iStock

FOTO/iStock

Protuupalno svojstvo cinka izravno utječe na opću dobrobit smanjenjem oksidativnog stresa.

Tijelu je cink potreban i za zdravlje stanica i za imunološku funkciju. Stoga, nedostatak ovog minerala može dovesti do lošeg imunološkog zdravlja, slabog zacjeljivanja rana, neočekivanog gubitka težine, gubitka mirisa i okusa te gastrointestinalnih tegoba poput proljeva. Cink ima dokazanu ulogu kao protuupalno sredstvo.


Protuupalno svojstvo cinka izravno utječe na opću dobrobit smanjenjem oksidativnog stresa. Ovo oštećenje nastaje na staničnoj razini u tijelu i povezano je s kroničnim bolestima, uključujući bolesti srca i pretilost. Smatra se da cink također može biti povezan s poboljšanjima u kognitivnoj funkciji i smanjuje pojavu makularne degeneracije povezane s dobi.


Cink se koristi za liječenje akni i smanjenje upale iznutra i izvana. Smanjenje upale može koristiti koži smanjenjem težine akni ako potraju.


Cink podržava zdravlje na mnogo načina, ali naša tijela ne stvaraju ovaj element u tragovima, pa moramo konzumirati cink iz drugih izvora.


Koliko vam je cinka zapravo potrebno?


Preporučene dnevne vrijednosti za konzumaciju cinka su 11 mg za muškarce i 8 mg za žene. Postoje posebna razmatranja za trudnice ili dojilje, razgovarajte sa svojim liječnikom ili nutricionistom kako biste odredili pravu količinu cinka za vas.


Kako sigurno konzumirati cink?


Kada dodajete esencijalni mineral u svoju prehranu, također morate uzeti u obzir stope apsorpcije. Na apsorpciju cinka utječu mnogi čimbenici. Prvo, proteini podržavaju apsorpciju cinka, tako da je dobra ideja jesti cink zajedno s ovim makronutrijentom. Ona dalje kaže da apsorpciju cinka mogu inhibirati fitati, spoj prisutan u mnogim mahunarkama, orašastim plodovima i sjemenkama. Može biti korisno potopiti ili kuhati ove namirnice kako bi se podržala bolja apsorpcija. Konzumiranje češnjaka i luka s biljnom hranom koja sadrži cink može povećati njihovu apsorpciju.


Osim toga, budite svjesni kako se cink spaja s drugom hranom ili dodacima, jer će to utjecati na stopu apsorpcije. Željezo će smanjiti količinu cinka koji se apsorbira. Najbolje je odrediti vrijeme za ta dva suplementa odvojeno, pogotovo ako pokušavate osigurati adekvatan unos cinka.


Dijeta je idealan način za ispunjavanje potreba za cinkom, budući da je mnoga hrana bogata cinkom nevjerojatna za opću dobrobit. Osim toga, bolje je zadovoljiti dnevne preporučene doze cinka kroz prehranu jer se suplementi mogu pokazati nezgodnim. Postoje poznate kontraindikacije za suplemente cinka. Osim toga, cink može biti otrovan ako se konzumira u prevelikim dozama.


Cink pikolinat, cink citrat, cink acetat, cink glicerat i cink monometionin smatraju se najlakšima za apsorpciju.  I, naravno, uzmite u obzir izvor vašeg dodatka – pazeći da dolazi iz pouzdanog izvora. Posavjetujte se s liječnikom prije nego počnete uzimati suplemente, piše Byrdie.


Kako biste povećali unos cinka, stručnjaci preporučuju da u svoju prehranu uključite sljedećih 10 namirnica. Unaprijed pronađite prijedloge za serviranje hrane bogate cinkom koju možete jesti svakodnevno.


Kamenice


3 srednje kamenice sadrže oko 21,7mg cinka.


Sjemenke bundeve


250 g sjemenki bundeve sadrže oko 4,2 mg cinka.


Indijski oraščići


500 g indijskih oraščića sadrže oko 3,4 mg cinka.


Zapečeni grah


½ šalice pečenog graha sadrži oko 1,75 mg cinka.


Tamna čokolada


250 g čokolade sadrži oko 0,9 mg cinka.


Zob


1 porcija obogaćene zobi uključuje oko 1 mg cinka.


Govedina


850 g kuhane govedine sadrži oko 6,7 mg cinka.


Rakovi


850 g kuhanih rakova sadrži oko 3,6 mg cinka.


Slanutak


 ½ šalice slanutka sadrži oko 1,25 mg cinka.


Pileća jetra


250 g pileće jetre sadrži oko 1,1 mg cinka.