Alternativni izvori

Konzervirana tuna je zdrava zbog Omega 3 kiselina, ali i opasna zbog žive. Kako ju zamijeniti u prehrani?

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Osim toga, konzerva tune sadrži visoku razinu histamina

Konzervirana tuna za mnoge predstavlja brzi obrok za večeru, izvrsnu nadopunu bogatim salatama, praktičan način za punjenje sendviča, a često je preporučuju dijetetičari i nutricionisti zbog unosa proteina i visokog sadržaja Omega-3 masnih kiselina.


Međutim, nažalost, tuna je također opasan izvor žive za naše tijelo, kako pokazuju razna istraživanja.


Osim toga, konzerva tune sadrži visoku razinu histamina, takozvanog “kemijskog posrednika” koji naše tijelo prirodno proizvodi kao odgovor na alergen, ali koji, ako ga ima u prekomjernoj količini, može naštetiti zdravlju.


Alternativni izvori Omega-3


Mnogi ljudi vjeruju da izbacivanjem ribe iz svoje prehrane propuštaju Omega-3 masne kiseline, koje su tako važne za zdravlje srca i opću dobrobit.


To uopće nije točno: dapače, postoje brojne biljne namirnice koje su vrlo bogate masnim kiselinama i imaju mnogo manje negativnih posljedica za naše zdravlje.


Suho voće, osim što daje neočekivani unos proteina, također je izvor Omega-3 višestruko zasićenih masnih kiselina.


Dodati ga u vašu prehranu vrlo je jednostavno:


  • možete njime obogatiti žitarice koje već koristite za doručak ili može biti sastojak za hrskavu domaću granolu, a i zdrav međuobrok za utaživanje gladi
  • grubo nasjeckano može dati hrskavost salatama ili jelima. Od ovih plodova potom možete napraviti ukusne biljne “maslace” za mazanje na kruh ili obogaćivanje vašeg povrtnog doručka

Još jedna alternativa za opskrbu Omega-3 i Omega-6 masnim kiselinama su uljarice. I one se, kao i sušeno voće, mogu koristiti za doručak, za pripremu salata, pesta i umaka.


Možemo ih uzimati i u obliku ulja, poput ulja od lanenog sjemena ili ulja od sjemenki konoplje.


Što je s proteinima?


Mahunarke, primjerice, mogu vrlo dobro nadoknaditi nedostatak tune i drugih životinjskih izvora: možete ih koristiti za pripremu priloga, salata ili u mješavini pljeskavica i mesnih okruglica.


Slanutak se posebno može koristiti za pripremu ukusnog i svestranog humusa, idealnog za sendviče s jednakom praktičnošću kao konzerva tunjevine.


80 g kuhanih mahunarki (30 g sirovih) dovoljno je za stvaranje uravnotežene količine proteina.


O soji, koja se možda najviše koristi u biljnoj prehrani, potrebno je posebno raspravljati.


U obliku biljnog mlijeka ili jogurta daje proteine ​​već od doručka.


Također se može koristiti za pripremu mesnih okruglica i drugih jela, a konačno, procesom zgrušavanja dobiva se tofu koji se jede sam ili kao sastojak mnogih recepata.