Foto: Pixabay
Bogat dijetalnim vlaknima, vitaminima i mineralnim solima
povezane vijesti
Poznat je po svojim svojstvima za probavu, ali postoje i mnoge druge zdravstvene prednosti.
Listovi, plodovi i sjemenke komorača sadrže eterično ulje s najvažnijim aktivnim sastojkom anetolom.
To smanjuje trbušne kontrakcije, pa može biti korisno kod crijevnih kolika. Također pomaže u izbjegavanju stvaranja crijevnih plinova.
Bogat je vitaminima, kao što su vitamin A, B1, B2, B3, B5, B6 i vitamin C te mineralnim solima kao što su: kalij, kalcij, fosfor, natrij, magnezij, željezo, cink, mangan, molibden i selen.
Zbog toga djeluje protiv astenije, slabosti apetita, reume, povraćanja, poboljšava vid i snižava krvni tlak, stoga je vrlo važan sastojak fitoterapije.
Flavonoidi i fitoestrogeni djeluju na regulaciju menstrualnog ciklusa, proizvodnju mlijeka kod novopečenih majki, simptome menopauze te također pomažu u prevenciji raka dojke.
Također detoksificira jetru i krv, ima antifungalna svojstva, a zahvaljujući željezu i histidinu (aminokiselini) blagotvorno djeluje kod anemije.
S druge strane, velike količine vlakana pomažu u smanjenju kolesterola.
Komorač se može jesti sirov ili kuhan. Od njega možete napraviti biljni čaj ili liker, često se koristi i u slastičarstvu ili za aromu suhomesnatih proizvoda.
U davna vremena također žvakanje njegovih sjemenki koristilo kako bi se obuzdala glad.
Pijenje biljnog čaja ili infuzije na bazi ove biljke pomaže u ublažavanju osjećaja mučnine, žgaravice i potiče stvaranje mlijeka kod novopečenih majki.
Također možete pripremiti sok protiv zadržavanja vode u tijelu, a koji iskorištava stimulirajuća svojstva komorača i kombinira se s nježnim okusom celera i krastavca.
Sastojci:
- lišće celera
- listovi maslačka
- lišće komorača
- lišće korijandra
- lišće peršina
- 1 stabljika celera
- 1 krastavac
Priprema: Jednostavno izmiksajte sve sastojke i popijte 2 čaše ujutro.