Za sjajnu kožu

Koliko često je poželjno koristiti masku za lice u rutini njege kože?

Lucija Sučić

Foto: iStock

Foto: iStock

Frekventnost korištenja maski za lice u konačnici se svodi na tip kože te njeno stanje i potrebe

Ako ste se nadali nekom brzom odgovoru, njega nažalost nema, jer se frekventnost korištenja maski za lice u konačnici svodi na tip kože te njeno stanje i potrebe. Zbog korištenih sastojaka, to također ovisi i o vrsti maske, a ta je informacija najčešće navedena na pakiranju.


Generalno govoreći…


Maske za lice dio su rutine njege kože koja je ponajviše vidljiva kratkroročno, te imaju najčešće trenutačni efekt zaglađivanja i povećavanja sjaja kože.


Većina maski za lice trebala bi se koristiti otprilike jednom tjedno, što je i najčešća preporuka na pakiranjima. Međutim, nekim tipovima kože može pomoći češća primjena, no svakako je potrebno slijediti upute i ne pretjerivati sa korištenjem.


Maske od gline i blata


Ove su maske poznate po detoks učincima na kožu, odnosno, po izvlačenju masnoće i prljavštine iz pora. Zbog toga, maske od gline i blata najbolji su odabir za kožu sklonu aknama te masnu, mješovitu ili kožu bez sjaja.


Budući da dobro izvlače masnoću, na koži bi se trebale držati najviše 15 minuta i to do tri puta tjedno.


Maske od ugljena


Ove se maske također koriste u detoksikacijske svrhe te također uklanjaju nečistoće iz kože.


S obzirom na to da pomažu u apsorpciji masnoće i nečistoća iz kože, maske od ugljena najbolje su za tipove kože sklone aknama, masnoj i mješovitoj kožu.


Slično prethodno spomenutima, maske od ugljena trebale bi stajati na licu samo 15 minuta, te nanositi se jednom ili dva puta tjedno. Osobe s osjetljivijom kožom trebali bi ih koristiti samo jednom tjedno ili jednom svakih nekoliko tjedana.


Maske u kremi ili gelu


Kremaste maske za lice hidratiziraju kožu dubinski, te na taj način obnavljaju suhe stanice kože. Slično djeluju i gel maske koje bestežinski hidratiziraju i hlade kožu.


Maske u obliku kreme i gela dobar su odabir za sve tipove kože, iako za njima najčešće posežu onu koji imaju suhu i/ili osjetljivu kožu.


Većina maski u obliku krema i gelova može se koristiti tri puta tjedno, a neke se formule mogu nositi noću.


Piling i peel-off maske


Peel-off maske nanose se kao gelovi koji se suše do elastične konzistencije i zatim se skidaju, to jest ‘odljepljuju’ s kože. Tijekom skidanja, ove maske povlače prljavštinu, masnoću i druge nečistoće s kože koje mogu začepiti pore.


Neke maske za piling sadrže sastojke poput AHA i BHA kiselina koje mogu iziritirati osjetljivu kožu, stoga je potreban oprez.


Budući da su piling i peel-off formule agresivnije od ostalih vrsta maski za lice, treba ih koristiti umjereno – najviše jednom tjedno.


Maske u maramicama


Popularnije pod nazivom sheet maske, su jednokratne maske koje su napravljene od papira, tkanine poput pamuka ili celuloze zasićene serumima ili pakirane u ampule. Na taj način maska stoji na koži kako bi ‘zaključala’ serum u kožu te hidratizirala lice.


Sheet maske dolaze u raznim formulama za sve tipove kože, zbog čega ih mogu koristiti svi tipovi kože, no važno je čitati etikete i pronaći one najbolje za osobne potrebe kože.


Osim ako na pakiranju nije naznačeno drugačije, one se mogu koristiti veoma često, odnosno svakodnevno.


Prirodne (DIY) maske


Prirodne maske za lice mogu se napraviti kod kuće od uobičajenih kuhinjskih sastojaka, uključujući med, zob i krastavce.


Iako se ponekad može činiti da su DIY maske sigurnije, važno je biti na oprezu i znati dobro koji su sastojci u redu za korištenje u njezi kože. Tako je primjerice poželjno izbjegavati kisele sastojke ili one koji su izuzetno agresivni za kožu.


Također, učestalost korištenja koristiti će o vrsti maske. Prije nanošenja na lice isprobajte masku na malom dijelu kože kod ruba čeljusti kako biste bili sigurni da neće izazvati iritaciju.


Važno!

Ako maska za lice izaziva jaku iritaciju, pojavu akni ili bilo koju vrstu alergijske reakcije, odmah je prestanite koristiti.