Bitno je prepoznati

Koja je razlika između napadaja panike i anksioznosti?

Life

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Veoma je važno za mentalno zdravlje i u konačnici traženja i dobivanja odgovarajuće pomoći znati prepoznati razlike

Iako imaju neke sličnosti, stručnjaci tvrde da su napadaji panike i anksioznosti dvije različite stvari.


Veoma je važno za mentalno zdravlje i u konačnici traženja i dobivanja odgovarajuće pomoći znati prepoznati razlike.


U nastavku teksta pojašnjavamo što je napad panike, a što anksioznosti te kako ih razlikovati.


Napadaj panike


Napadaj panike je brz, iznenadan i neugodan trenutak koji se javlja kao posljedica preplavljivanja tijela hormonima stresa.


Uobičajeni simptomi napadaja panike mogu uključivati ubrzan rad srca, bol u prsima, hiperventilaciju, drhtanje, mučninu, znojenje,


Pritom se tijelo i um ponašaju na sličan način kao da je posrijedi prava opasnost i prelazi u stadij obrambenog mehanizma, dok u realnosti ne mora biti (i često nije) riječ o stvarnoj opasnosti.


Iako su napadi panike obično popraćeni fizičkim simptomima i mogu biti intenzivni, obično nisu fizički štetni po zdravlje. Međutim, oni mogu biti štetni za mentalno zdravlje i kvalitetu života, stoga je važno potražiti stručnu pomoć.



Foto: Pexels

Napadaj anksioznosti


Za razliku od izraza “napadaj panike”, “napadaj tjeskobe” je kolokvijalni izraz koji se koristi za opisivanje osjećaja tjeskobe.


Simptomi anksioznosti mogu izazivati osjećaj straha ili nelagode, nekontrolirane i opsesivne misli, znojne ili hladne ruke, suha usta, mučninu, napetost u mišićima, poteškoće sa spavanjem, nemir, ubrzan rad srca…


Simptomi anksioznosti obično se razvijaju postupno te ih često pokreću specifični okidači. Iako su usko povezani s raznim anksioznim poremećajima, mogu se dogoditi i osobama bez anksioznih poremećaja, piše Everyday Health.



Foto: Pexels

Koja je razlika?


Simptomi napadaja tjeskobe i napadaja panike mogu na određen način nalikovati jedni drugima, a zajednički simptomi mogu uključivati ​​probleme s disanjem, ubrzan ili nepravilan rad srca i osjećaj tjeskobe.


Ali, oni se razlikuju na razne načine, a među ključnim razlikama su sposobnost prepoznavanja okidača, način na koji se epizoda razvija i ozbiljnost njezine manifestacije.


Ključne razlike između napada panike i anksioznosti su:


  • napadaji panike događaju se brzo i iznenadno, dok se napadi anksioznosti događaju postupno
  • napadaji panike općenito nemaju poznat okidač, dok napadi anksioznosti imaju
  • napadaji panike izazivaju intenzivne osjećaje, pa čak i osjećaj nepovezanosti sa stvarnošću, dok napadaji anksioznosti uzrokuju osjećaje zabrinutosti i straha, ali ni približno tako intenzivno kao napadaji panike
  • napadaji panike uzrokuju intenzivne tjelesne reakcije, dok napadaji anksioznosti također uzrokuju fiziološke reakcije, ali u manje ekstremnom stupnju.

Sav zdravstveni sadržaj na našem portalu služi isključivo kao opća informacija i ne smije se smatrati zamjenom za medicinski savjet vašeg liječnika ili bilo kojeg drugog zdravstvenog djelatnika.