Izvor minerala

Kesteni su dobri za kosti, crijeva, srce i kožu. Evo detalja

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

 U izobilju su ih jeli još u vrijeme starih Rimljana

Bogati su mineralnim solima, kalcijem neophodnim za učinkovitost kostiju i zuba, željezom za zdravlje krvi, fosforom koji pomaže pravilnom funkcioniranju živčanih stanica, magnezijem važnim za ravnotežu živčanog sustava, kalijem za rad mišića.


Sadrže vitamine skupine B – bitne za energetske metaboličke procese, za živčani sustav i stvaranje tkiva, vitamin A – antioksidans, antikancerogen, zaštitnik kože, sluznice i očiju, vitamin C – antioksidans, važan za dobrobit zuba i zglobova i  vitamin D – neophodan za zdravlje kostiju.


Zatim, poput oraha i lješnjaka, sadrže arginin koji pridonosi kontroli tzv. “lošeg kolesterola”, LDL-a , te potiče cirkulaciju krvi.


Kesten je dobar izvor folne kiseline, čiji je unos koristan u prvim mjesecima trudnoće kako bi se izbjegle malformacije ploda.


Što se tiče upotrebe kestena kao prirodnog lijeka, prema predaji, napitak od lišća kestena koji se koristi za grgljanje pomaže u borbi protiv prehlade, kašlja, upale grla te svih bolesti prehlade i bolesti usne šupljine.


Obilna prisutnost vlakana znači da kesten olakšava rad crijeva. Također djeluje protuupalno, antiseptično, dezinficijensno i potiče cirkulaciju krvi.


Tko ne bi smio jesti kestene


Budući da se uglavnom sastoji od škroba, dakle složenih šećera, spada u namirnice koje se ne preporučuju dijabetičarima i onima koji se drže niskokalorične dijete radi mršavljenja ili ograničavaju unos kalorija iz zdravstveno-sportskih razloga.


Budući da je vrlo probavljiv, preporuča se svima, od djece do starijih osoba, do osoba izloženih tjelesnom i intelektualnom naporu te naposljetku i celijakičarima jer je bez glutena.


Oni s visokim kolesterolom mogu jesti kestene


Ne postoje kontraindikacije povezane s hiperkolesterolemijom za konzumaciju kestena, koji je zapravo bogat kalorijama i složenim šećerima.


I, iako imaju relativno malo proteina i masti, još uvijek su izvor “dobrih” mononezasićenih masti za zdravlje srca.


Stoga se njegova konzumacija ne preporučuje samo osobama koje boluju od dijabetesa ili onima koji moraju slijediti niskokalorične dijete.