Puno posla

Kalendar radova u vrtu: Mnoštvo nas toga čeka do kraja veljače

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Sijanje presadnica i uzgoj reznica kod mnogih vrsta biljaka započinje već u veljači

Premda se veljača smatra mjesecom u kojem se malo toga događa u vrtu, pravi vrtlari znaju da ih u ovom mjesecu čeka puno posla. Ne samo da će biljke trebati štititi od mraza nego će trebati dovršiti orezivanje voćaka, grmlja i četinjača živih ograda, ali ne po najvećoj zimi, nego u vrijeme kad ne smrzava.


Sada će trebati i posijati sjeme za rasad, a što najprije znači nabavu sjemena, kvalitetne zemlje, gnojiva i posudica… I još mnogo drugih poslova čeka nas do kraja veljače. Postoji poslovica koja kaže da će u ljeto u hladovini ležati samo oni koji su posadili drvo. Dakle, zasučimo rukave sada.


Orezivanje po vrtu



Orezivanje voćaka, ukrasnog grmlja i četinjača živih ograda stručni je posao i osim oštrog i dezinficiranog alata zahtijeva i znanje. U principu, kod voćaka treba odrezati sve osušene i bolesne grane te one koje rastu prema unutrašnjosti krošnje ili takozvane vodopije, koje rastu uvis i ne rađaju, nego samo iscrpljuju voćke.


Pretjerano orezivanje može dovesti do pretjeranog rasta grana i lišća naredne sezone i malog uroda voća. Ostale se finese mogu naučiti iz brojnih priručnika, premda je najbolje angažirati stručnjaka agronoma. Krajem mjeseca može se orezati i kivi.


vrt

Foto: iStock



Orezivanje ukrasnog grmlja dobro je obaviti krajem veljače, jer hortenzijama, tamarisku, japanskoj spirei i nekim drugim ukrasnim vrstama višak grana i neopalo lišće i cvjetovi još uvijek služe kao zaštita od zime.


Neke se biljke orezuju drugačije nego ostale pa je potrebno proučiti literaturu jer pogrešno orezivanje može za posljedicu imati izostanak cvjetanja, a prejako orezivanje potiče pretjeran rast.


Ono može biti i opasno za biljku jer bolesti i štetočine mogu probiti rane nakon orezivanja, pa je svakako neophodno kod većih rana koristiti voćarski vosak.


Ako ipak treba ispraviti ili pomladiti određeni grm ili stablo, orezivanje možete izvesti postupno, u roku od 2-3 godine. Za orezivanje cvjetnoga grma potrebno je znati kada grm cvjeta i kada se formiraju cvjetni pupoljci. Kod grmova koji cvatu rano u proljeće (npr. forsitija, drijen) već su se formirali cvjetni pupoljci i ako obavljamo zimsko orezivanje, cvatnja će izostati i prolongirati se do iduće sezone.


vrt

Foto: iStock


 


Zaštita biljaka i sjetva povrtnica



Sijanje presadnica i uzgoj reznica kod mnogih vrsta biljaka započinje već u veljači, što će nam omogućiti uzgoj upravo onih vrsta koje želimo uzgajati, a ne samo onih koje ćemo u proljeće moći naći u rasadniku. Osim toga, proizvodnja rasada u vlastitoj režiji puno je jeftinija, a da ne govorimo o zadovoljstvu koje taj proces pričinjava vrtlaru.



I uzimanje reznica te njihov uzgoj u posudama u zagrijanom prostoru omogućit će nam da ih već lijepo ukorijenjene u proljeće presadimo u vrt.


vrt

Foto: iStock



Zaštitu biljaka od mraza potrebno je često provjeravati, eventualno skidati snijeg s pokrivača i učvršćivati ga zbog bure. I na živicama i ukrasnom grmlju trebat će skidati snijeg, a travnjak se ne smije gaziti ako ima snježni pokrov.


S košnjom treba pričekati još mjesec dana.
Biljke će trebati štititi i od divljih životinja, srna, zečeva i divljih svinja, što baš i nije lak posao, ali ako to sada ne učinimo, ružičnjaci će nam u proljeće biti opustošeni, a i ne samo oni.



Sjetva povrtnica na otvoreno je krajem veljače u primorskim krajevima i na otocima moguća za neke biljke poput graška, boba, špinata, crvenog luka, cikle, mrkve, peršina, češnjaka, blitve i rotkvica jer one klijaju na temperaturi od 3 do 5 stupnjeva.


Ako ih ipak bude trebalo utopljavati ili se to dogodi s biljkama posijanim u plastenik ili staklenik, imajte spremne prostirke od slame ili kakvog drugog materijala za utopljavanje. Sada treba početi s naklijavanjem krumpira, najbolje u kartonskoj ambalaži od jaja, koja će ga zaštititi i od hladnoće.


vrt

Foto: iStock


Vrijeme je za krečenje voćaka


Voćnjak se u veljači prska zaštitnim sredstvima preventivno i to bakarnim sredstvima kao što su crveno, bijelo ili plavo ulje. Dva prskanja tijekom zime, u vrijeme kada ne smrzava i bez vjetra, dovoljna su da znatno smanje rizik od bolesti tijekom sezone.


Bijeljenje stabala spriječit će njihovo pucanje zbog razlike u noćnoj i dnevnoj temperaturi, štitit će ih od zečeva, odgodit će kretanje vegetacije, a djelovat će i kao dezinfekcijsko sredstvo protiv bolesti i štetnika. Ukoliko već u jesen niste, utoliko je sad vrijeme za krečenje voćaka mješavinom: 5 kg gašenog vapna, 0,5 kg kuhinjske soli, 0,5 kg sumpora što treba razmutiti u 15 l vode i ostaviti da odstoji 2 – 6 dana.


Foto: iStock



Idealno je vrijeme i za čišćenje debla, odnosno otkrivanje štetnika koji miruju u pukotinama kore. Kod jabuke i kruške dobro je odraditi preventivnu zaštitu protiv crvenog voćnog pauka i štitastih uši. Na breskvi i marelici radi se preventiva protiv gljivičnih oboljenja tipa kovrčavosti lista (Taphrina deformans). Preporučljivo je korištenje sredstava na bazi bakra.



Ako niste ujesen, sada je krajni rok za gnojidnu mineralnim gnojivom (povećani sadržaj kalija i fosfora). Preporuka agronoma: za najbolje rezultate koristite NPK 7-14-21 gnojivo. Gnoji se i organskim gnojem ili kompostom.



Okopavanje voćaka spriječit će rast korova, a usput možemo ukloniti i sve bolesne plodove od prošle sezone i takozvane mumije, kako ne bi prenosili bolest i u novoj sezoni.



U voćnjaku se sada može provoditi sadnja matičnjaka vegetativnih i generativnih podloga te skraćivanje okulanata u rasadniku. Sade se novi nasadi i prikraćuju posađene sadnice. Sada se radi i pomlađivanje i precjepljivanje voćaka. Krajem veljače na voćke (jabuka, kruška, trešnja) nakalemite neku plemku i na taj način stara voćka može rađati nove sorte.



Vinograd i podrum također treba orezati u periodu mirovanja loze. Sada počinje priprema za sadnju novih trsova. Po zemljištu se rastura stajnjak i mineralno gnojivo s povećanim sadržajem fosfora i kalija. Ako vremenske prilike dozvoljavanju, mogu se provoditi agrotehničke mjere kao što su duboka zimska obrada, popravak stupova i armature.


vrt

Foto: iStock



Prvo prskanje u sezoni provodi se sredstvima na bazi bakra, a neki iskusni vinogradari preporučaju i dodatak sredstva na bazi sumpora.
U podrumu se vino povremeno kuša i nadolijeva. Radi se bistrenje vina bentonitom prethodno namakanim u vodi 24 sata. Prazne bačve treba sumporiti te se općenito brinuti o čistoći podruma i posuda. Podrum provjetravamo kako bi ušao hladan zrak koji pospješuje izdvajanje vinskog kamena.



Maslinik sada treba pognojiti mineralnim gnojivom NPK formulacije 17:8:9, uz plitku obradu tla. Sade se nova stabla, a stara se orezuju na pomlađivanje iz panja.



Cvjetnjak je sada prilično pust, no već se nazire nicanje lukovičastih vrsta. Među isklijale rane lukovice (poput tulipana i narcisa) rastresite gnojivo u zrnu i grabljama ga umiješajte u površinski sloj zemlje. Pritom pripazite da gnojivo ne dođe na listove biljaka kako bi se izbjegle opekotine. Poslije gnojidbe površinu zalijte vodom ako nema kiše, kako bi hranjiva što prije dospjela u tlo.


vrt

Foto: iStock



Premda još nije uputno saditi gomolje i lukovice dalija, gladiola i drugih osjetljivijih vrsta, možemo razmnožavati, primjerice, pelargonije. Pritom odvojimo reznice mladih vršnih izdanaka, odstranimo im donje listove te ih utisnemo u kvalitetnu zemlju. Već ćemo u rano proljeće vidjeti nove mlade izdanke kako brzo rastu.



U ovo vrijeme pogodno je posijati sjeme verbene i zijevalice pri sobnoj temperaturi. Biljčice se mogu pikirati i u posude, ali je tada potreban duži period za njihovu prilagodbu, prije no što se u travnju iznesu van. Niske sorte zijevalice bogato cvatu, dok su one više pogodne za rezano cvijeće.