Priprema je ključ

Kalendar radova u travnju: proljetna čarolija je počela, ali uz zavrnute rukave

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Već smo počeli s pripremom vrta za novu sezonu jer je tajming, odnosno prilagodba roku, jako važna ako želimo imati lijepo cvijeće, povrće, grožđe, masline...

Travanj je uvod u vrtne čarolije koje će nam uljepšavati dane sve do kasne jeseni. Svejedno kako se mi budemo osjećali, vrt će zahtijevati svoje, pa će nas primorati da iz depresivne atmosfere u fotelji pred televizorom izađemo van i latimo se posla.


Ako još uvijek moramo odlaziti na posao, bit će nam vrt najdraže utočište od nakupljenog stresa. Tako ćemo biti primorani odmarati oči na zelenilu, a mišiće vježbati na konkretnom poslu, koji će vrlo brzo uroditi plodom. Ništa bolje kao lijek protiv nakupljene zimske depresije i viška sala.



No, za sve će to trebati zasukati rukave i biti vlastiti trener, ili kako se to danas moderno kaže, life coach, odnosno trener životnih vještina. Vjerujemo da bi svaki naš vrtlar to mogao postati bez problema. Dakle, čime bismo se to trebali baviti idućih travanjskih dana?


Voćnjak


Još uvijek možete posaditi kakvu voćku, grm ili ukrasno stablo. Oko voćaka je već trebalo okopati, pognojiti i oprskati ih bakrenim pripravcima. Naravno, trebalo ih je već i orezati, a sada se oko stabala mogu postaviti ljepljive trake koje će zaustaviti penjanje mrava i ostalih insekata. Također ponovite bijeljenje stabala ako je to potrebno.


U malinjaku i kupinjaku treba završiti s rezidbom, pognojiti i počupati korov.


Povrtnjak


Bilo bi idealno da ste mnoge vrste posijali još ranije, primjerice: grašak, mrkvu, luk, salatu i poriluk, špinat, blitvu, paštrnjak, češnjak, rotkvice, korabicu, ali i u ovom mjesecu možete sve to još posijati, s tim da ćete morati malo više zalijevati ako ne bude dovoljno kiše.


Sada također možete presaditi cvjetaču, korabu i kupus te posaditi krumpir, ako to niste učinili u vrijeme padajućeg mjeseca u ožujku, kada je bilo idealno vrijeme za taj posao. Ako ste neke vrste već ranije zasadili, kada im je bilo također optimalno vrijeme, sada će ih trebati okopati.


U drugoj polovici travnja sadi se i celer, grah, mahune, cikla, tikvice i krastavci. Ako ne proizvodite vlastiti rasad paprike, rajčice i patlidžana, sada te vrste možete posijati direktno na gredicu.



Ovaj način sjetve ima i svoje prednosti jer je pojednostavljen, biljkama se razvija jak korijenov sustav, što svakako kasnije olakšava i smanjuje potrebu za navodnjavanjem, jedino što povrće stiže kasnije. Ako ste uzgajali vlastiti rasad, on je sada već stasao dovoljno velik da se uskoro presadi van. Prije toga ćete ga morati nekoliko dana navikavati na niže temperature, kako pri presadnji ne bi doživio prevelik stres.



Ako volite raniju sadnju, ovaj osjetljiviji rasad možete posaditi među redove već izniklog graška, špinata, salate ili drugog ranog povrća, koji će ga štititi u vrijeme hladnih jutara.


Obratite pozornost na noći punog mjeseca, one znaju biti najhladnije, premda nitko nikada nije dokazao zašto je tako.


Ako bude potrebno, osjetljivije vrste možete pokriti novinama, lišćem, slamom ili folijom. Ili ih jednostavno posijte i posadite krajem travnja pa neće biti rizičnih zahlađenja, barem se tako nadamo u vrijeme ovih klimatskih promjena s neizvjesnim ishodom.


Vinograd


U travnju se podižu novi vinogradi i postavljaju se kolci u mladim vinogradima. Trsove treba vezati, kao i krakove i lukove za naslon. Nastavlja se duboka obrada u redu i između redova. Postoje tri tipa radova koji se obavljaju tijekom proljeća u vinogradu.


To su odgrtanje vinograda, proljetna dublja obrada i plitka obrada zemljišta. Kod odgrtanja je potrebno paziti da se to čini u vrijeme kada više ne postoji opasnost od kasnih proljetnih mrazova. Poslije razgrtanja se uklanjaju korjenčići iz plemke do ispod spojnog mjesta.


Drugi tip se obavlja nakon završene rezidbe, vezivanja lukova, iznošenja loze i popravka naslona. Zemljište se provjetrava, postaje rastresitije, a samim tim i sposobnije za nakupljanje vlage od proljetnih padalina.


Na ovaj način se uništavaju korovi u zemljištu. Tamo gdje je manja količina padalina, ne treba prevrtati zemljišni sloj koji se obrađuje kako se ne bi gubilo mnogo vlage. U takvim područjima je najbolje proljetnu obradu obaviti kultivatorima s kopljastim motičicama na dubini od oko 15 cm.


Plitka obrada zemljišta se zove još i proljetno-ljetna ili prašenje vinograda, a obavljamo je u periodu vegetacije, od svibnja nadalje. Površinski sloj zemlje održava u rastresitom stanju i uništavaju se korovi. Pri ovoj obradi se obavlja i proljetna prihrana vinove loze dušičnim mineralnim gnojivima. Plitka obrada se češće obavlja na zemljištima koja su sklona stvaranju pokorice.


Cvjetnjak


U ožujku smo već počeli s pripremom vrta za novu sezonu jer je tajming, odnosno prilagodba roku, jako važna ako želimo imati lijepo cvijeće. Očišćene i prekopane gredice bit će najbolje platno za oslikavanje nove kolorističke cvjetne sezone.



Za sjetvu odaberite sjeme vrsta kao što su maćuhice, lobelija, kadifice, obične i šarene cinije, neven ili neke druge ukrasne vrste. Ocvalo lukovičasto cvijeće još nemojte uklanjati, zapravo ostavite mu samo lišće kako bi u lukovicu prenijelo svu energiju potrebnu za iduću sezonu cvjetanja.



To je potrebno bez obzira što požutjelo i osušeno lišće sada loše izgleda. Imate li kakav zimus kupljeni zumbul, narcis, tulipan ili drugo lukovičasto cvijeće koje je ocvalo, sada ga slobodno presadite u vrt, gdje će vam idućeg proljeća uljepšati dane.


Sada je vrijeme i za sadnju lukovica gladiola i gomolja dalija, najbolje na suncu, u dobro dreniranoj zemlji, gladiole na tri puta većoj dubini od visine same lukovice, a gomolja dalija znatno pliće. Obe vrste zahtijevaju stalnu vlagu.



Čim se jutarnje temperature prestanu spuštati ispod 10 stupnjeva, kreće se s prihranom trajnica. Najprije će im trebati odstraniti suho lišće i grančice, kao što se radi s hortenzijama i božurima. Nekima će trebati učvrstiti potpornje, naročito penjačicama.


Maslinik


Stari maslinari su govorili da u masliniku uvijek ima posla, a u travnju da bi trebalo i spavati u masliniku. Znali su se moliti sv. Jurju da pošalje kišu. Ona je tada za vrijeme pupanja i cvatnje maslini najpotrebnija; potrebitija je u travnju više nego u kolovozu.



I zato oprez, ako zasuši, otvorite ventile u vodovodu, preporučuje naš prekaljeni maslinar Sinaj Bulimbašić. Navodi kako je sad vrijeme dovršavanja rezidbe jer pravilnom rezidbom masline produžavamo joj vijek, odnosno sprečavamo njeno starenje. Odrezane grane maslina bilo bi najbolje strojno usitniti i posuti ispod stabala kao malč i zelenu gnojidbu.


Početkom travnja, pred kišu ili tijekom kiše slijedi drugi dio dušične prehrane KAN-om (27% N) u količini od 0,5 do jednog kilograma po maslini. To ovisi o starosti i strukturi krošnje stabla. Krajem mjeseca u maslinicima se obavlja cijepljenje ili navrtanje i prenavrtanje maslina, na druge sorte. Na stablima u dobroj kondiciji, ili bolje rečeno da je maslina »u soku«, može se početi najprije tražiti odgovarajuće plemke, da kasnije ne gubite vrijeme.


Vrijeme je za plitku obradu tla u masliniku. Mnogi stručnjaci savjetuju da oranje oko krošnje masline ne bude dublje od 20 cm. Tako se oštećuju površinske žilice hranilice. Zato se preporučuje tlo, neposredno oko krošnje stabla, obraditi na dubini do 10 centimetara.