Alat u ruke!

Kalendar radova u povrtnjaku za kraj kolovoza: Beremo, sadimo i presađujemo

Jelena Sedlak

Foto: iStock

Foto: iStock

Što možete pojedite, podijelite, ali prema vlastitoj želji, a ostalo spremite za zimu koja će biti jaaaako duga

Kolovoz je u vrtu mjesec u kojem treba i brati i sijati i presađivati, dakle svaka pomoć vrtlaru bi dobro došla. A čak i ne spominjemo prskanje voćaka, loze, maslina i povrtnica protiv raznih gljivičnih bolesti i štetnika. O suši i stalnom navodnjavanju nema ni potrebe govoriti.


Čak i pored stalnog zalijevanja, biljke na pretjeranoj vrućini i suši pate i najprije prestaju s rastom, a zatim i plodove odbacuju. Malčiranje malo pomaže, ali na temperaturi od 30 stupnjeva i više to biljkama ne spašava život.


Kolovoz je vrijeme stalne berbe plodova, to jest ukoliko ih ne treba sakupljati s tla, ako ih je biljka već odbacila. Tu je još i intenzivan rast korova, koji po suši samo naizgled uvenu, ali im je sjeme već u tlu i samo čeka prvu blagu kišicu da započne novi ciklus rasta.


Prema tome, uzmimo u ruke košare za ubiranje plodova, štihalicu za prekopavanje gredica za novu, jesensku sadnju i sijanje, plijevilicu i prskalicu za zaštitu od bolesti i naravno, crijevo za vodu i pogledajmo s čim ćemo krenuti najprije. Od jutra do mraka će vam trajati vanjski radovi ovih dana, no tu je još i posao oko spremanja zimnice, odlaganja u zamrzivače, ukiseljavanje, kuhanje, sušenje…



Pa kada vam onda netko dođe i kaže: »Baš ti je lijepo u vrtu, bi li mi dozvolila da ponešto uberem?«, nek’ vam Bog pomogne da ostanete i dalje pristojni. Evo vam prokušani savjet: recite da može, ali ne u obući. Mora naime biti bos, jer vaš je vrt za vas svetinja i ne želite da netko po njemu nekontrolirano gazi prljavim cipelama. Odmah ćete vidjeti promjenu raspoloženja u vašeg posjetitelja i isprike poput: »Ali ja imam osjetljiva stopala«.


Stvar je u tome da se ne želi zaprljati. Kao da je vrtlarenje rad u ljekarni, pa nikada i ne treba uprljati ni ruke ni noge. Stvar riješena. Ako je pak osoba uporna, najprije dobro zalijte vrt. I inače je zalijevanje preporučljivo obavljati rjeđe, ali temeljitije, pa eto vam prilike.



Ako ste poslušali naše savjete kada ponovno posijati tikvice, krastavce, kornišone i mahune, sada ih možete brati. I drugo toploljubivo povrće poput paprika, rajčica i patlidžana, sada stiže u velikim količinama. Što možete pojedite, podijelite, ali prema vlastitoj želji, a ostalo spremite za zimu koja će biti jaaaako duga.


Ako već sada počnete razmišljati o tome što ćete iz svog vrta tada jesti, vrijeme je i za sijanje i sadnju. Dakle, oslobodite gredice za lisnato povrće kao je radič, salata, špinat i blitva, a možete sijati još i peršin, mrkvu, ciklu, endiviju, luk, matovilac, kineski kupus, korabicu i poriluk.


Krajnji je rok i za presadnju sadnica kupusa, kelja, brokule, karfiola, šenona i sličnih kupusnjača. Ako ste sami uzgojili rasad iz sjemena, višak sadnica uvijek možete posaditi na hrpu u vrt, pa prema potrebi, kada se oslobodi neko mjesto, iz nje izvaditi još po koju sadnicu i tamo je posaditi. Bit će im bolje vani nego u malim posudicama za rasad. I češnjak i luk srebrenac možete sada saditi.