Foto: iStock
Ponekad smo, ako smo pod velikim stresom, toliko gladni da našem apetitu kao da nema kraja
povezane vijesti
Koja je (tajna) veza između stresa i debljanja?
Pa zapravo i nije toliko tajna, već veoma logična, a u nastavku teksta otkrivamo i zašto.
Naime, ponekad smo, ako smo pod velikim stresom, toliko gladni da našem apetitu kao da nema kraja, a ponekad nastupa pak totalni gubitak apetita.
U drugom slučaju, kada nemamo nikakve želje za jedenjem, radi se o akutnom stresu koji je kratkog trajanja, a koji ima tendenciju uzrokovati gubitak apetita jer mozak usmjerava resurse od normalnih tjelesnih funkcija, kao što je jedenje, na organske sustave potrebne za “preživljavanje”.
Međutim, s kroničnim stresom, učinci adrenalina na apetit slabe i kortizol počinje tjerati tijelo da obnovi zalihe energije, što u nekim slučajevima vodi do viška kilograma.
Također, dugotrajni stres također može dovesti do hormonalnih promjena koje mogu povećati apetit i izazvati žudnju za visokokaloričnom hranom, poput dobrih starih prijatelja: sladoleda, čipsa, pizze…
Kako prekinuti začarani krug?
Ako želite tomu stati na kraj, ima nekoliko stvari koje možete napraviti.
Postavite prioritete
Napravite evidenciju o tome kako provodite svoju svakodnevicu. Odlučite koji su vam zadaci i aktivnosti najvažniji i odredite im prioritet, te ne zaboravite u svoj raspored uvrstiti vrijeme za dovoljno sna i tjelovježbu.
Spavanje postavlja temelje za mentalno zdravlje, jer kada ne spavate dovoljno, svaka mala prepreka koja se pojavi u vašem svakodnevnom životu čini se težom za svladati.
Postanite praktični
Pojednostavite (zdravu) prehranu i povećajte tjelesnu aktivnost. Recimo, unaprijed nasjeckajte povrće za tjedan dana da ga pojedete kao međuobroke te držite komplet odjeće i obuće za vježbanje u uredu kako bi odmah nakon posla odradili trening.
Volite svoje tijelo
Loša slika o vlastitom tijelu te sram tijela glavni su izvori stresa, stoga pokušajte promijeniti stav i fokusirajte se na zdravlje, a svoje tijelo nastojte voljeti u svim veličinama i oblicima.
Umjesto da svu svoju mentalnu energiju ulažete u brojku na vagi, usredotočite se na izgradnju zdravih navika.
Cijenite ono što vas ne opterećuje
Dok se često vrlo lako usredotočiti na ono što nas stresira, pokušajte u isto vrijeme i fokus pridati onom što vas uveseljava, što uvelike može pomoći u psihološkom ublažavanju stresa u drugim područjima vašeg života.
Razmislite prije nego jedete
Kada posežete za hranom, razmislite jeste li doista gladni ili je tu nešto drugo. Ona će možda ublažiti stres na trenutak, ali to je veoma kratkotrajno.
Na kraju dana, jednostavne stvari poput šetnje također mogu pomoći.
Ako se borite sa stresom i nakupljanjem viška kilograma, savjetujemo da se obratite liječniku.