Ljutnja nije loša emocija

Kako se vaša djeca nose s ljutnjom i izljevima bijesa? Postoji strategija koja vam u tome može pomoći

Life

Foto: Pexels

Foto: Pexels

One mogu pozitivno utjecati na njihovo ponašanje i primjereno i zdravo nošenje s ljutnjom

Biti roditelj nikada nije lak zadatak, a taj bitan posao postaje još teži kada se djeca bore s ljutnjom, nedostatkom kontrole bijesa ili neznanjem kako se suočiti sa situacijom.


Temeljni razlozi mogu biti različiti, ali postoji niz strategija koje djeci mogu pomoći u kontroli izljeva ljutnje i bijesa te koje mogu pozitivno utjecati na njihovo ponašanje i primjereno i zdravo nošenje s ljutnjom.


Ne stvarajte pravila samo da bi pravila postojala


Kod pravila, najbitnije je da ona imaju smisla.


Dobra i kvalitetna pravila uče djecu određenim vrijednostima, pomažu im u napredovanju, te poboljšavaju kvalitetu života.


Kada je u pitanju ljutnja i kontrola ljutnje, ukoliko postoje pravila koja djeci nisu jasna, ona mogu biti okidač za povećanje ljutnje što je nepotrebno, kao i samo takvo pravilo.


Uspostavite pravila ljutnje


Biti ljutit je u redu, ali tu ljutnju treba izraziti na odgovarajući način. Naučite svoje dijete što treba, a što ne treba, poput toga da udaranje i nanošenje ozljeda nisu prikladni načini izražavanja ljutnje.


Budite im uzor


Kao i kod mnogih drugih stvari, pa tako i kod razvijanja vještine kontrole ljutnje, dijete će se često ugledati na vas, te se može dogoditi da gledajući vas i način kako se vi nosite s ljutnjom postane i njihov način.


Kod nošenja s ljutnjom, nastojte sami verbalizirati svoje osjećaje, jer ako to ne učinite, dijete neće moći znati da i vi prolazite kroz istu vrstu emocija.


Također, ako vas ljutnja ponese, ispričajte se i pokažite im na koji način ste se sa svojim osjećajima mogli nositi bolje.


Pronađite vremena za razgovor sa svojim djetetom.


Iako možda mislite da stalno razgovarate sa djetetom, pokušajte odvojiti konkretno vrijeme kada ćete s njim razgovarati o stvarima koje se događaju u njegovom životu, što će vam pružiti uvid u njihove stavove i emocije, te razumijevanje i pronalaženje uzroka njegove ljutnje.


Razgovarajte i o emocijama


Razgovor o emocijama djeci pomaže u izgradnji rječnika emocija koji će mu pomoći u verbaliziranju vlastitih osjećaja, prepoznavanje istih kod sebe i kod drugih te razviti ugodu pri dijeljenju emocija, čim ima adekvatne verbalne alate za to.


Razgovarajte konkretno o ljutnji


Pod time se misli na poticanje toga da dijete razumije sam koncept ljutnje te razumijevanje razloga zašto se baš tako osjeća.


Objasnite djetetu da ljutnja nije loša emocija, te da ima svoju funkciju i da se svi tako ponekad osjećamo, ali da postoje načini kako ju možemo kontrolirati te kako se s njom možemo nositi.


Detektirajte okidače ljutnje


Najčešći okidači ljutnje uključuju frustraciju, umor, glad, prestanak određene aktivnosti u kojoj uživaju ili pak tjeskobu.


Vrlo je korisno i za vas, ali i za vaše dijete da može prepoznati te okidače.


Dopustite djetetu da bude ljuto


Ljutnja je korisna emocija i u redu je ponekad osjećati ljutnju, što je stvar koja je važna u razumijevanju same te emocije. Dopustite mu da bude ljuto i iskoristite tu situaciju da mu pomognete naučiti vještine suočavanja s njome.


Podučite dijete tehnikama umirivanja


Tehnike smirivanja bitan su dio strategije upravljanja bijesom i nošenja s ljutnjom, a nakon što vaše dijete podučite istima, moći ćete identificirati koje bolje funkcioniraju za vaše dijete i usredotočiti se na njih.


Tehnike umirivanja mogu uključivati vježbe disanja, napuštanje okoline u kojoj se dogodio izljev bijesa, tjelovježba, ekspresija kroz crteže ili pisanje, maštanje