I biljke pate zbog suhog zraka

Kako održavati sobne biljke zdravima tijekom hladnijih mjeseci

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Evo na što trebate pripaziti kako biste očuvali svoje biljke i tijekom jeseni i zime

S prvim naznakama hladnijih dana, nije samo naše tijelo ono koje treba prilagodbu — i sobne biljke osjete promjene u zraku. Suhi zrak, manjak svjetla i hladne noći testiraju izdržljivost naših zelenih ljubimaca, ali uz nekoliko savjeta, i u srcu zime možete imati bujni biljni kutak.


Suhi zrak – najveći neprijatelj


Kada grijanje krene punom parom, zrak u našim domovima postaje suh. To može uzrokovati isušivanje listova i smanjiti vlažnost koju biljke prirodno trebaju. Biljke poput paprati, kalateja i monstera posebno su osjetljive na suhi zrak.


Kako biste im olakšali, razmislite o korištenju ovlaživača zraka ili jednostavno stavite posudu s vodom na radijator kako bi isparavanje povećalo vlažnost u prostoriji. Sprejanje listova vodom može pomoći, ali pripazite da se to ne pretvori u svakodnevni ritual — previše vlage može dovesti do truljenja.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli natalie doef (@nataliedoef)



Manje vode, više opreza


Instinktivno bismo možda pomislili da biljke trebaju više njege tijekom zime, ali istina je suprotna. Tijekom hladnijih mjeseci, većina biljaka ulazi u fazu mirovanja. To znači da im je potrebno manje vode. Prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena — nešto što se lako događa kada su biljke oslabljene zbog manje svjetlosti. Prstom provjerite tlo: ako je suho barem dva do tri centimetra ispod površine, vrijeme je za zalijevanje.


Svjetlost – dragocjena i rijetka


Zima donosi kraće dane, a sunce često skriva svoje lice iza sivih oblaka. Vaša biljka u kutu sobe možda više ne dobiva dovoljno svjetla. Pomozite im tako da ih premjestite bliže prozorima, ali pripazite da nisu izložene hladnim propusima. Biljke koje vole sunce, poput kaktusa i sukulenata, mogu zahtijevati čak i umjetnu pomoć u obliku rasta svjetiljke.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Miriam Stimpfl (@thewaveshavecome)



Čišćenje listova – prirodni “spa” tretman


Prašina se nakuplja na listovima tijekom cijele godine, a zimi je posebno važno održavati ih čistima. Listovi koji su prekriveni prašinom teže apsorbiraju rijetku svjetlost, što dodatno umara biljku. Redovito obrišite listove vlažnom krpom i pružite im lagani ‘spa’ tretman.


Odmorite s gnojivima


Baš kao što se priroda zimi odmara, tako i sobne biljke trebaju pauzu od dodatnih hranjivih tvari. Pričekajte s gnojivima do proljeća, kada će vaše biljke ponovno početi aktivno rasti. Pretjerana gnojidba tijekom zime može oštetiti korijenje i izazvati probleme.



Posebna pažnja osjetljivim biljkama


Biljke koje potječu iz tropskih krajeva, poput orhideja ili bromelija, mogu biti najviše pogođene zimskim uvjetima. Stavite ih dalje od hladnih prozora, ali i daleko od direktnog utjecaja topline radijatora. Voli li vaša biljka vlažnost? Postavite je na tanjurić ispunjen kamenčićima i vodom, pazeći da voda ne dodiruje dno tegle.


S malim prilagodbama, vaša zelena oaza može preživjeti i najhladnije mjesece. I dok vani vladaju hladni vjetrovi i zimske oluje, neka vaša unutrašnjost ostane toplina oaza sretnih biljaka.