Njega

Kako koristiti sprej od morske soli za čišćenje piercinga

Dijana Ljubanović

FOTO/Pexels

FOTO/Pexels

Pierceri obično preporučuju upotrebu sterilnih mlaznica slane vode ili fiziološke otopine kako bi ih očistili, jer ih ispire, izlučuje i potiče cirkulaciju otvorene rane

Dobivanje novog piercinga uzbudljivo je iskustvo, ali ne prestaje kad napustite studio u kojem ste ga stavili. Umjesto toga, započinje najvažniji dio: naknadna njega. Kod piercinga preporučuje se čišćenje svježeg mjesta nekoliko puta dnevno kako bi bilo čisto, svježe i bez ikakvih nakupina. Pierceri obično preporučuju upotrebu sterilnih mlaznica slane vode ili fiziološke otopine kako bi ih očistili, jer ih ispire, izlučuje i potiče cirkulaciju otvorene rane. No, jesu li svi sprejevi s morskom soli jednaki?


Zašto koristiti sprej s morskom soli?


Sterilni sprejevi sa slanom vodom ili fiziološke otopine obično se preporučuju za čišćenje novog piercinga jer nisu tako agresivni kao druga sredstva za čišćenje. Proizvodi poput vodikovog peroksida, povidon-joda ili drugi jaki sapuni mogu zapravo isušiti kožu i uništiti mlado tkivo, u osnovi poništavajući svako zacjeljivanje koje bi se trebalo dogoditi. Također je važno izbjegavati kreme i masti, bez obzira koliko bile guste, jer prekidaju cirkulaciju zraka potrebnu za zacjeljivanje i mogu sadržavati nesigurne sastojke za dugotrajnu upotrebu, piše Byrdie.


Povrh toga, treba izbjegavati i proizvode koji sadrže benzalkonijev klorid (BZK) i benzetonij klorid (BZT) – poput otopina za probijanje uha, jer su nadražujući i nisu namijenjeni dugotrajnoj upotrebi.


Jednostavno rečeno, fiziološka otopina izvlači iscjedak i pomaže potaknuti cirkulaciju bez ubijanja dobrih bakterija.


Uzimajući u obzir ogroman broj proizvoda koje treba izbjegavati, nije ni čudo da pierceri i dermatolozi uglavnom preporučuju sterilne fiziološke otopine za zacjeljivanje novih piercinga na tijelu i licu.


Trebate li ga kupiti ili napraviti sami?


Ako planirate uskoro napraviti piercing i želite uštedjeti novac, možda razmišljate o tome da napravite vlastitu fiziološku otopinu umjesto da je kupujete. Međutim, to nije tako jednostavno kao bacanje soli u vodu i njezino miješanje; postoji niz upozorenja, kao i posebna smjesa koja se mora koristiti kako bi se stvorilo učinkovito rješenje.


Preporučujemo da se držite unaprijed zapakirane slane otopine ako je moguće jer dolaze već sterilizirane. Korištenje smjese koja nije u potpunosti sterilna može uzrokovati infekciju – ili još gore – jer zapravo može uzgajati bakterije, a ne uništavati ih. A moraju biti i točno odmjereni jer rješenje koje je preslano ili nedovoljno slano ili neće učiniti ništa za vaš piercing ili će mu aktivno naštetiti.


Osim toga, izrada domaće fiziološke otopine zahtijeva da pomiješate novu seriju svaki put kada želite očistiti novi piercing. Budući da biste je prali dva do tri puta dnevno, to znači da biste prije toga morali provesti neko vrijeme miješajući otopinu i pazeći da su mjerenja točna. Možda mislite da bi rješenje za to bilo napraviti jednu veliku seriju, ali stvaranje i puštanje da stoji (čak i pokriveno) znači da više neće biti sterilno, što će ga u osnovi učiniti beskorisnim.


Kad je riječ o tome treba li kupiti fiziološku otopinu ili ne, možete pretpostaviti da će rješenje iz trgovine uvijek biti najbolja opcija. Budući da je spreman za upotrebu, ne morate se brinuti hoćete li dva puta ili tri puta dnevno odvojiti dodatno vrijeme. Osim toga, nikada se ne morate brinuti da je omjer soli i vode pogrešan; možete biti sigurni da je to savršena smjesa za zacjeljivanje vašeg piercinga. Obavezno potražite otopinu koja nema konzervanse i koja je označena kao “izo-tonička fiziološka otopina” ili “0,9% sterilna otopina”. Izbjegavajte slane otopine koje su namijenjene za vlaženje nosa i otopinu za kontaktne leće jer sadrže konzervanse koji mogu iritirati vaš piercing.


piercing

Foto: Unsplash


Kako koristiti sprej s morskom soli


Dva su moguća načina upotrebe spreja s morskom soli: raspršite ga na svoj piercing ili namočite svoj piercing u njega. Ako ga želite prskati, možete ga nanijeti izravno na novu ranu ili ga poprskati na vatu ili pamučnu blazinicu, a zatim nježno utrljati po svom piercingu. Ako odlučite natapati piercing u fiziološkoj otopini, postupak je jednostavan koliko zvuči.


Prvo napunite malu posudu s dovoljno otopine da u potpunosti potopite mjesto za piercing. Obavezno uzmite u obzir istiskivanje tekućine; upotrijebite spremnik koji će vam omogućiti potpuno umetanje web mjesta bez prelijevanja. Kad se potpuno potopi, pustite da se piercing upije između dvije do tri minute.


Kad istekne vrijeme, uklonite mjesto za piercing iz otopine i nježno ga osušite papirnatim ručnikom. Opet, ako koristite domaću otopinu, svakako temeljito očistite spremnik prije i poslije (ili upotrijebite jednokratnu) kako biste bili što sterilniji. Ako ste zabrinuti za potpuno potapanje piercinga, možete ga nanijeti i na vatu ili vatu i njime nježno očistiti mjesto.


Bez obzira na metodu, pazite da svježi piercing čistite dva do tri puta dnevno dok potpuno ne zacijeli (to ovisi o vrsti piercinga i postavljanju tijela). Prema Sipleu, Udruženje profesionalnih piercera također preporučuje “korištenje sterilne fiziološke otopine nakon pranja ruku” kako bi sve bilo što sterilnije. Obavezno provjerite sa svojim piercerom i o ostalim pravilima za njegu koje oni također predlažu. Čak i ako svaki članak pročitate na mreži, oni će to uvijek najbolje znati.