Kofein

Kako jutarnja kava uistinu djeluje na vaš mozak?

Dijana Ljubanović

FOTO/Pexels

FOTO/Pexels

Jutarnja kava je dobra za vas - ako je popijete u pravo vrijeme.

Kofein, glavni stimulans koji se nalazi u kavi, djeluje na kemijskoj razini dajući vam energiju zamjenom biokemijskog adenozina, što vas umara. Kofein ima mnogo zdravstvenih blagodati, poput jačanja metabolizma i povećanja tjelesnih performansi / mišićne snage. Da biste postigli najpozitivnije učinke dnevnog unosa kofeina, pijte kavu između 10 ujutro i 12 sati ili između 14 i 17 sati.


Prema Međunarodnoj organizaciji za kavu (ICO), svijet ulije oko 1,4 milijarde šalica kave dnevno. To bi moglo objasniti zašto se svako jutro toliko oslanjate na svoju šalicu za razbuđivanje.


Kako vaša jutarnja kava doista utječe na vaš mozak? Što je najvažnije, postoje li određena doba dana kada je pojačani latte-kofein bolji za vaše zdravlje?


Kofein, glavni stimulans u kavi, djeluje na kemijskoj razini dajući vam poticaj za energiju. Međutim, kofein je strukturno sličan drugoj kemikaliji koja se prirodno stvara u tijelu, nazvanoj adenozin, koja vas umara.


kava

Foto: iStock


Neke tvari oponašaju prirodne neurotransmitere i mogu zauzeti svoje mjesto u receptorima. Na primjer, morfij se može vezati za receptore u mozgu namijenjene vašim endorfinima (što je prirodna vrsta ‘morfija’ koji proizvodi vaš mozak). Kofein zamjenjuje adenozin, koji gradi vaš adrenalin i uzrokuje da se dopamin duže zadržava, piše Big Think.


Slično onome kako se morfij veže na endorfinske receptore, kofein u vašoj jutarnjoj kavi veže se na adenozinske receptore vašeg mozga, sprječavajući da vas biokemikalija umori.


Kofein također gradi vašu opskrbu adrenalinom što povećava puls i omogućuje bržu pumpu krvi. Istodobno, kofein sprječava ponovno upijanje dopamina u vaš sustav, što mu omogućuje dulje zadržavanje u mozgu, zbog čega ćete dulje vrijeme osjećati njegove pozitivne učinke (poput sreće).


Ovo zadržavanje dopamina ono je što često pokreće mozak da žudi za više kofeina. Napokon, iako sam dopamin u sebi ne izaziva ovisnost, on igra veliku ulogu u mnogim ovisnostima.


Više kave znači više adenozinskih receptora – što znači više kave


Mozak je složen i zamršen sustav. Što više kave popijete, više adenozinskih receptora se stvara, što znači da vam može trebati više kave da vas razbudi nego kad ste počeli piti kavu kao mlada odrasla osoba.


Prema istraživanjima, kofein ima poluživot oko 6 sati.


U prvih 10 minuta kofein ulazi u vaš krvotok i pumpa se cijelim tijelom, što uzrokuje porast krvnog tlaka i otkucaja srca. Do 20 minuta nakon unosa kofein se veže na adenozinske receptore, neutralizirajući umor.


Foto: iStock


Razina dopamina raste i zadržava se, što  pruža budan i usredotočen osjećaj. U roku od 30 minuta vaše nadbubrežne žlijezde prelaze u visoku brzinu i počinju proizvoditi više hormona.


Za to vrijeme vaš vid može postati oštriji zbog širenja zjenica. U roku od 40 minuta vaše tijelo počinje proizvoditi više serotonina, koji poboljšava funkciju neurona unutar vaše kralježnične moždine – to dovodi do poboljšane koordinacije i snage mišića. Nakon 4 sata metabolizam se povećava, zbog čega brže sagorijevate energiju.


Vaše tijelo za to vrijeme počinje razgrađivati ​​uskladištene masti. Unutar 6 sati kava je prošla kroz vaš sustav i vjerojatno ćete osjetiti potrebu za mokrenjem, a za to vrijeme otjera se otprilike polovica kofeina koji ste konzumirali.