Foto: iStock
Nastojte svom cedru održati zaokruženu krošnju, odnosno što bližu obliku lopte
povezane vijesti
Imam visoki cedar, čije se pojedine grane suše i lako odlome na buri, pa bih ga htio podrezati, ali se pitam kada i kako se to radi, pita naš stalni čitatelj iz Kostrene.
Vazdazelene biljke ne trebaju puno orezivanja, osim ako ih oblikujete kao topijarije ili živice. Ako je cedar oblikovan u živu ogradu, postoji nekoliko razloga za njegovo obrezivanje: kontrola razmnožavanja insekata, poboljšanje cirkulacije zraka, kontrola visine i oblika živice i povećanje vrijednosti vaše nekretnine.
Ako želite poboljšati zdravlje cedra, što je slučaj kod vas, suhe, odumrle ili slomljene grane možete odrezati u proljeće.
Ako želite popraviti oblik ili zadržati postojeći, primjerice kod topijarija ili živice, možete to učiniti u bilo koje doba godine, ali najbolje je ako za taj posao izaberete vrijeme od druge polovice lipnja do sredine rujna. Eventualno od svibnja do kraja rujna.
Kod mladog cedra možete rezati samo njegove strane, održavajući piramidalni oblik pri dnu drveta, bazu širu od gornjeg dijela. Na taj način će živica ravnomjernije primati sunčevu svjetlost i bolje odolijevati nanosima snijega. U ovom slučaju baza treba biti dvostruko šira od vrha živice.
Uvijek režite samo ovogodišnji prirast, nikad više od trećine. Vrh vašeg pojedinačnog drveta možete odrezati kada je dostigao visinu koju ne želite prijeći ili koju dozvoljavaju komunalni propisi. Nastojte svom cedru održati zaokruženu krošnju, odnosno što bližu obliku lopte.
Novi prirast prepoznat ćete po iglicama svjetlije boje od ostalih, pa kod živice odrežite trećinu, a najviše polovinu novog prirasta, jer cedrovi nisu sposobni stvarati nove grančice na starom drvetu. Stoga, slično kao kod orezivanja lavande i ružmarina, sačuvajte dio novih grana kako bi one popunile eventualne nastale praznine.
Živice od cedra koje su godinama bile ignorirane i neorezivane, trebaju stručnu ruku kako se ne bi trajno oštetile.
Rezidbom će se osigurati da do svih dijelova biljke dopre dovoljno kisika i svjetlosti, i na taj način sprječavamo pojavu gljivica.
Trule, bolesne i mrtve grane su leglo bolesti i prijete da se same odlome, kao što je bio slučaj kod vašeg cedra. Osim toga, kod starijih stabala, krošnja postaje pregusta, previsoka ili preširoka, što može stvoriti visoku razinu vlažnosti u mikroklimi vašeg vrta. Rezultat svega toga je gust rast mahovine na deblu i granama.
Također trebali biste orezati grane ako stablo stvara previše sjene ili grane rastu uz zid kuće. Uklonite i sve grane koje mogu predstavljati opasnost za druge, poput onih koje strše na cestu ili uz staze.
Orezivanje drveća ljeti dobro je stoga što će tada oštećenja uglavnom bolje zacijeliti. Topla sezona pravo je vrijeme za prorjeđivanje krošnji i uklanjanje okomitih vodenih izdanaka, takozvano ljetno orezivanje. Brži proces zacjeljivanja posebno je koristan za debele grane, koje sporije zacjeljuju, no svejedno će ih trebati premazati voćarskim voskom.