Foto: EMICA ELVEDJI/PIXSELL
Najdulja zagrebačka ulica zatvorena je za promet i transformirana u raskošan prostor dinamične interakcije građana
povezane vijesti
Konac tjedna označio je početak najšarolikijeg ulično-umjetničkog festivala koji nosi simbolično ime Q’ART.
Tom je prigodom jedna od najduljih zagrebačka ulica Ilica, a kojoj se nerijetko tepa da je i »najzagrebačkija«, prostirući se od samog središta grada, zatvorena za promet te transformirana u raskošan prostor dinamične interakcije građana.
Već od 9 sati ujutro više od 400 izlagača je velikom broju okupljenih i vidno zainteresiranim građanima predstavilo svoje ideje, rukotvorine, usluge. Otprilike kilometar niz Ilicu, Zagrepčani su ovim živim izdanjem programa Projekt Ilica, jednu od najstarijih ulica, na kojoj se ujedno nalazi i najviše kućnih brojeva, pretvorili u pravu košnicu.
Transformacija ulice
Budući da su ugostitelji na potezu, koji su za ovu priliku građanima okupirane Ilice, iznijeli svoje stolove i po tramvajskim prugama, koračanje Ilicom je budilo asocijacije na poznate književne i filmske reference društvenog života u nekadašnjem Zagrebu, odnosno, glasovitim zagrebačkim kavanama. Svi su gosti za stolovima međusobno, ali i s prolaznicima, u komunikaciji. Atmosferu impresivno ugodnog i nepregledno dugačkog izložbenog prostora i komunikacijske vreve zaokružuju marljivi kreativci, umjetnici, proizvođača, oko čijih se djela razgovori većinom i vode.
Projekt Ilica Q’ART se bavi transformacijom napuštenih javnih prostora u središtu Zagreba, preciznije u samoj Ilici. Kao i mnogi veći gradovi, ni Zagreb nije umaknuo trendovima otvaranja velikih trgovačkih centara na rubovima grada, a što je, između ostalog, pridonijelo promjeni urbanog iskustva Ilice.
U širem smislu, organizatori nastoje građane učiniti aktivnijima u zajednici te ih potaknuti na građansku svijest o javnom prostoru, participaciji, održivom razvoju…
Nezaboravna iskustva
Ovo je šesta godinu u nizu da se održava jesensko izdanje Projekt Ilica: QART, a kojim se u užem smislu građanima nastoji omogućiti specifična šetnja Ilicom, koja će im pružiti nezaboravna iskustva i to zahvaljujući raznovrsnoj ponudi umjetničkih i edukativnih događaja, izložbeno-prodajnih postava, revija, društvenih akcija za najmlađe i radionica obrtnika te učenika, ali i nekoliko atraktivnih predavanja.
Predavanja i edukativne radionice su održavane u parku Akademije likovnih umjetnosti te su građani mogli saznati više o održivim kvartovima, naseljima i gradovima, mudrosti biljaka, putevima vode, ali i mnogo više.
Za najmlađe posjetitelje, koji su bili mnogobrojni te svakako i najglasniji, rezerviran je sam rub projektom obuhvaćenog dijela Ilice. Tu su djelatnici zagrebačkih Vatrogasaca, Čistoće i Policije održavali radionice i druženja, kako bi se djeca kroz igru okušala u njihovim herojskim ulogama.