Foto Pexels
Ukoliko naiđe na sukulentnu sobnu biljku, mogao bi ju doslovno proždrijeti
povezane vijesti
- Istraživanje pokazalo koliki utjecaj mačke imaju na ljude: ‘Moje su mačke razlog zbog kojega ujutro ustajem’
- Zagreb se promovira kao pet friendly destinacija, ušli u partnerstvo s Croatia Airlinesom
- U Rijeci bez kazni za vlasnike pasa koji ostavljaju izmet na javnim površinama. Komunalni redari kažu da su nemoćni
Prilično je česta životinja na selu, lako ga je pronaći na rubovima šuma, u kućnim vrtovima te uz rubove cesta i putova, a prosječni životni vijek mu je 8-10 godina.
Što se prehrane tiče, potrebno je jasno razlikovati što jede divlja jedinka od preporučene prehrane za onu u zatočeništvu.
Prvi, naime, živi u izravnom kontaktu s prirodom i dobiva hranu, osobito noću. Budući da je insektivor, hrani se kukcima, glistama, puževima, paucima i stonogama.
U nedostatku ovih, također se “zadovoljava” malim gmazovima i vodozemcima, poput žaba i krastača. Ne smeta mu voće, gljive, bobičasto voće i žir.
Prehrana “kućnih ljubimaca“, s druge strane, uključuje povrće i meso. Također zapamtite da on voli grickati hranu iz zdjelica drugih životinja, posebno mačaka, jer voli njihove poslastice.
Sa svim pasminama mačaka nastoji uspostaviti odnos mirnog suživota. Živi u odnosu međusobnog poštovanja i ne boji ih se. Dakle, ako mačka živi u vašem domu, jež će sigurno uživati u njezinom društvu i … njezinim ostacima.
Psi, s druge strane, ne vole njegovu prisutnost u blizini svoje zdjele sa hranom.
Još jedna stvar koju ćete primijetiti jest da jež voli žvakati lišće vaših sadnica.
Ukoliko naiđe na sukulentnu sobnu biljku, mogao bi ju doslovno proždrijeti u kratkom vremenu. Kako se to ne bi dogodilo, premjestite biljke na viša mjesta, poput polica i prozorskih dasaka, a ježu ponudite listove salate, špinata i drugog jednako nježnog i ukusnog povrća.
Čuvajte se mlijeka. Nikada ga ne smiju piti, iako su pohlepni za njim. Za njih mlijeko predstavlja prehrambeni višak koji može izazvati čak i smrtonosnu intoksikaciju.
Također izbjegavajte nareske i škrobnu hranu koja se nikako ne smije naći u njegovoj posudi.
Kako odgojiti ježa
Prvo pravilo kojega se morate pridržavati kako biste najbolje odgajali ježa kod kuće jest zapamtiti da to nije bilo koji kućni ljubimac, poput psa ili mačke.
Jež je prilično suzdržana životinja, kojoj su potrebni prostori za miran život i svakako ne voli previše “toplo” pokazivanje ljubavi.
Ako jež kojeg ste kupili dolazi iz certificirane uzgajivačnice i uspješno je prošao prvi pregled kod veterinara, tada se možete početi brinuti o njemu.
Korisna navika za poticanje socijalizacije s novim bodljikavim prijateljem je da ga svaki dan nekoliko minuta držite u ruci. To će omogućiti ježu da se navikne na vašu prisutnost i miris te da stekne povjerenje u vas.
Bizarna navika koju će životinja imati tendenciju manifestirati je obilno slinjenje. Barem prvi put, naime, reagirat će na novonastalu situaciju tako što će se izvijati, oblikovati tijelom slovo S i namazati sve svoje bodlje slinom.
I premda su razlozi ovakvog ponašanja nejasni, smatra se da je svrha obrambena, budući da ježeva slina sadrži iritant koji njegove bodlje čini još strašnijima.
Jež također nije niti životinja koja se drži kavezu. Naprotiv, s vremena na vrijeme mora se pustiti da slobodno šeta po kući ili vrtu.