Foto: Pixabay via Pexels
Ugodna šetnja među drvećem može poboljšati respiratorna stanja
povezane vijesti
- HHO upozorava na pretjeranu revnost režima sigurnosti u školama: “Ugrožavaju se temeljna ljudska prava”
- Dogovoreno prijelazno razdoblje, škole će same rješavati režim ulaska u zgrade. Moguć i dodatak na plaću
- Zaštitari u školama ostaju nenaoružani: “Od škola ne treba raditi tvrđavu i djeci izazivati nelagodu”
Da li ste čuli za monoterpene? Njima pripada zasluga ako se u njihovoj prisutnosti poboljša respiratorno stanje djece i adolescenata koji boluju od astme.
Monoterpeni nisu ništa drugo nego mirisne komponente eteričnih ulja koje biljke šire i vrlo su prisutne u šumama.
Eksperimentalno istraživanje provedeno na jezeru Misurina, u blizini Belluna, od strane istraživačke grupe Instituta za bioekonomiju Nacionalnog istraživačkog vijeća iz Firence (Cnr-Ibe) usredotočilo se na njih i njihove prednosti.
Upravo zahvaljujući monoterpenima, možemo govoriti o pravoj “šumskoj terapiji” koja, osim značajnih učinaka na smanjenje simptoma anksioznosti, može pridonijeti poboljšanju respiratornih funkcija djece i adolescenata koji boluju od astme i koji su na terapijama.
“Naše istraživanje pokazuje kako su ishodi liječenja adolescentne astme bili uvjetovani količinom monoterpena koju su mladi pacijenti udisali tijekom vremena provedenog u crnogoričnoj šumi oko jezera Misurina. Nakon našeg otkrića o terapijskoj ulozi istih monoterpena na simptome anksioznosti, danas imamo mnogo jasniju i širu sliku o ljekovitim funkcijama šume, kako u psihološkom tako i u fiziološkom smislu, ističe Francesco Meneguzzo, istraživač u Cnr-Ibe i član Središnjeg znanstvenog odbora CAI-ja.
Istraživanje je potom usporedilo podatke o okolišu s kliničkim podacima 42 pacijenta, došavši do zaključka da šumski zrak ima terapijsku ulogu širokog spektra.
“Uzmite u obzir da su u Njemačkoj, Kanadi, Japanu i Južnoj Koreji, s mnogo manje znanstvenih dokaza, razvijene mreže šumskih terapijskih stanica. A u Njemačkoj će za nekoliko mjeseci proraditi prve stanice opremljene medicinskim osobljem i psiholozima, kaže Federica Zabini iz Cnr-Ibe, voditeljica projekta Cnr i nadzornica istraživanja.
Ovi rezultati mogli bi otvoriti put za uspostavu novih centara na velikim nadmorskim visinama, uronjenih u šume bogate monoterpenima, čak i u područjima Apenina.