Foto: Pixabay
"Krivica" leži u nekim matičnim stanicama koje gube sposobnost kretanja
povezane vijesti
To je noćna mora mnogih žena (a i mnogih muškaraca)! Prve sijede vlasi koje se pojavljuju i, polako i neumoljivo, stavljaju nas pred izvjesnost: godine prolaze.
No, jeste li se ikada zapitali zašto kosa postaje bijela kako starimo? Sada je to otkrilo istraživanje koje su u časopisu Nature objavili istraživači s Medicinskog fakulteta Sveučilišta New York Grossman.
Sva “krivnja” leži u nekim matičnim stanicama koje gube sposobnost kretanja gore-dolje u folikulima dlaka.
Ovo je stanje potrebno za sazrijevanje melanocita i proizvodnju pigmenta. Ako se to ne dogodi, dakle, kosa postaje sijeda.
Istraživači su mogli pratiti stanice u stvarnom vremenu zahvaljujući tehnikama za in vivo 3D vizualizaciju i tehnologijama sekvenciranja RNK.
Stoga su ” slijedili” te stanice dok su starjele i kretale se između odjeljaka folikula dlake, sazrijevale i zatim ponovno postajale matične stanice.
I do kakvog su rezultata došli? Naučili su kako, s vremenom i kako kosa ispada i ponovno raste, sve više i više matičnih stanica gubi sposobnost kretanja gore-dolje.
Da pojednostavimo, one ostaju “zarobljene” u oteklini suprabulbarnog područja.
To sa sobom nosi činjenicu da ne sazrijevaju i stoga se ne mogu spustiti u germinativno područje gdje bi ih Wnt protein gurnuo da se transformiraju u melanocite koji proizvode pigment i stoga postanu naša boja kose.
Koji su mogući scenariji koji se otvaraju nakon ovog temeljnog otkrića? Koordinatorica istraživanje, Mayumi Ito je to objasnila:
“Ovi rezultati sugeriraju da su pokretljivost i reverzibilna diferencijacija matičnih stanica melanocita ključni za održavanje zdrave i obojene kose.”
Istraživačka skupina namjerava razviti nove strategije kako bi pokušala obnoviti pokretljivost matičnih stanica ili ih premjestiti izravno u germinativni odjeljak folikula gdje mogu proizvoditi pigment.
Hoćemo li se moći oprostiti od strašne bijele, sijede kose? Samo vrijeme – i istraživanje – dat će nam ove odgovore.