Foto: Pexels
Često se osjećamo bolje nakon što se dobro isplačemo
povezane vijesti
Često se osjećamo bolje nakon što se dobro isplačemo. Kako to?
Razlozi su različiti, no danas posebno ističemo jednu od mnogih prednosti plakanja: mogućnost detoksikacije od emocija poput ljutnje, ali i oslobađanja od toksina i hormona stresa.
Danas je dobro poznato da stres snažno utječe na naše zdravlje, a često upravo ljutnja najviše šteti.
Znanstvenici s Harvarda analizirali su niz istraživanja, provedenih u različitim dijelovima svijeta, otkrivajući da doživljavanje eksplozije bijesa povećava mogućnost srčanog udara za 5 puta i rizik od moždanog udara za 3 puta, rizik koji se nastavlja dulje ako su emocije potisnute.
Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, zadržavanjem ljutnje, energija jetre je ugrožena i ne može pružiti potporu meridijanu srca.
To također doprinosi blokadama u njegovom protoku Qi (energije).
U istočnjačkoj medicini oči su važna točka detoksikacije uma i tijela zahvaljujući suzama.
Kaže se da se ljutnja, između ostalog, skladišti upravo u jetri i stoga bi plakanje bilo posebno terapeutsko sredstvo za otpuštanje potisnutih emocija poboljšanjem Qi-ja ovog organa odgovornog za detoksikaciju našeg tijela.
Ali i na Zapadu suze imaju posebnu ulogu.
Istraživanje o suzama i plakanju proveo je dr. William H. Frey.
U svojoj knjizi “Crying: The Mystery of Tears”, Frey je objasnio da emocionalni plač pomaže u oslobađanju tijela od potencijalno štetnih kemikalija izazvanih stresom.
Frey je otkrio da dok su refleksne suze 98 posto vode, emocionalne suze sadrže mnogo više toksičnih nusproizvoda i hormona stresa.