Urbana je legenda da se mačke tjeraju samo u veljači- Tamara Ferari Miškulin / Snimio Vedran KARUZA
Mačke se u stvarnosti tjeraju tijekom cijele godine, jer je njihovo tjeranje povezano s dnevnim svjetlom. Da se nalazimo u recimo Norveškoj, mačke bi se tjerale samo u proljeće, no naša je klima drugačija, ističe Ferari Miškulin
povezane vijesti
Kada smijemo kastrirati naše mačke i pse, hoće li to na njih ostaviti kakve psihičke i fizičke posljedice, te postoje li neke situacije kojih se u tim trenucima moramo posebno paziti, najčešća su pitanja vlasnika četveronožnih ljubimaca.
S veljačom tradicionalno dolazi i veće zanimanje za kastracijom mačaka, a o svemu ovome razgovarali smo s jednom od omiljenih riječkih veterinarki, Tamarom Ferari Miškulin, univ. mag. spec. dr. vet. med.
Ferari Miškulin radi u veterinarskoj ambulanti i veterinarskoj ljekarni “Ferarica” smještenoj na Kozali, a zajedno s vjernim timom brine o zdravlju pasa i mačaka od 1994. godine. Njezin tim uključuje dr. vet. med. Julijanu Periša i dr. vet. med. Tanju Strišković, a član postave do prije nekoliko mjeseci bila je jedna od najslađih uredskih menadžerica – mačka Mura čija je stručna specijalizacija za obavljanje ove vrste posla diploma s ulica grada iz 2018.
Na naše pitanje o kastraciji, Ferari Miškulin kaže da se doktrine po pitanju kastracije pasa mijenjaju, dok one o kastraciji mačaka ostaju uglavnom iste. Objašnjava nam da je općeprihvaćena generalna doktrina da se kastracija kod mačaka treba obaviti čim ranije, u dobi od četiri mjeseca kod ženki i u dobi od pet mjeseci kod mužjaka.
Kod pasa je situacija nešto drugačija pa njihova kastracija ovisi o njihovoj veličini i pasmini, te o tome provodi li pas više vremena unutar kuće ili izvan nje. Za primjer promjene doktrine kod pasa uzima taj da je rana kastracija velikih pasmina nekada bila preporučljiva dok je danas situacija potpuno obrnuta.
– Sterilizacija i kastracija dva su različita pojma tako da razlikujemo kastraciju kao medicinski zahvat nepovratnog uklanjanja spolnih žlijezda, neovisno o tome radi li se o mužjaku ili ženki. Sterilizacija se kod mužjaka obavlja podvezivanjem sjemenovoda, a kod ženki podvezivanjem jajnika, no time se nastavljaju spolni ciklusi, objašnjava Ferari Miškulin temeljnu razliku između ova dva pojma koji mogu zbuniti vlasnike kućnih ljubimaca.
Suradnja s udrugama za zaštitu životinja
|
Mačja ljubav
Urbana legenda kaže da se mačke tjeraju u veljači, a termini koje vežemo za ovu pojavu i postali su dio svakodnevnog govora svakako su “mačja ljubav” i “veljačarenje”. S razlogom se radi o legendi jer mačke se u stvarnosti tjeraju tijekom cijele godine pa naša sugovornica jasno kaže da ovdje nema neke filozofije već se mačke trebaju kastrirati.
– Njihovo je tjeranje povezano s dnevnim svijetlom, da se nalazimo u recimo Norveškoj, mačke bi se tjerale samo u proljeće no naša je klima drugačija, kaže Ferari Miškulin.
Mama mačka svoje mlade nosi oko dva mjeseca pa ako se tjera u veljači, maleni će se omaciti u travnju kada više nije hladno. Mama mačka će se ponovno početi tjerati za svega petnaest dana pa nova ekipa mačića može doći na svijet već u lipnju. Pa u rujnu… Kada dani postaju kraći, manje je i sunčeve svjetlosti pa se maca priprema za mirovanje. Ako se nalazi u stanu, svjetlosti ima barem deset sati dnevno pa se može dogoditi da se tjera i tijekom čitave zime.
– Kirurška kastracija je operativni zahvat kojom se maci odstrane jajnici, tzv. tvornica hormona. Maca se može kastrirati u dobi od četiri mjeseca – prije prvog tjeranja. Podvezivanje jajnika nema smisla jer se u tom slučaju maca i dalje tjera, što se zapravo pokušava izbjeći. Osim toga podvezani jajovodi u mačaka se mogu rekanalizirati pa takva maca može ostati gravidna, kaže Ferari Miškulin.
Vlasnici često misle da ovaj zahtjev nije prirodan ili da mačka mora imati svoj prvi okot da bi se tek onda sterilizirala, što je još jedna urbana legenda.
– Zahvat se obavlja u općoj anesteziji, a ako maca nije gravidna traje desetak do petnaest minuta. Kao i kod svake opće anestezije i ovdje postoje određeni rizici na što će vas veterinar upozoriti. Maca mora biti natašte kako bi se umanjila mogućnost povraćanja koje često prati opću anesteziju. Rez je kod mačaka malen, obično su to dva šava i one se u pravilo vrlo brzo i uspješno oporavljaju, stoji na stranici ambulante.
Zahvat na račun općine ili grada
U čl. 20. Odluke grada Rijeke o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca, načinu kontrole njihova razmnožavanja, uvjetima i načinu držanja vezanih pasa te načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama stoji da »troškove skupljanja i prevoženja neupisanih pasa nepoznatih posjednika, mačaka lutalica te drugih napuštenih i izgubljenih životinja, njihova smještaja u sklonište za životinje i nad njima provedenih veterinarsko-zdravstvenih mjera, podmiruje posjednik životinje ako je poznat ili se njegov identitet naknadno utvrdi, u protivnom se ti troškovi podmiruju iz sredstava proračuna Grada.« |
Kontracepcijske injekcije
Ženke pasa kreću s tjeranjem u dobi između šest i šesnaest mjeseci što ovisi o pasmini, ali i utjecaju okoline s time da ženke manjih pasmina spolno sazrijevaju ranije od onih velikih. Tjeranje ženki jednako je tijekom cijele godine, iako je aktivnost nešto veća u proljeće, a spolni se ciklus sastoji od četiri faze.
Unazad nekoliko godina za odlaganje ciklusa tjeranja koristile su se “kontracepcijske injekcije”, hormonalnom preparatu koji blokira ovulaciju, ali istovremeno ima cijeli niz nuspojava. Ferari Miškulin objašnjava da je jedna od najčešćih nastanak cistične hiperplazije sluznice maternice koja može rezultirati gnojnom upalom maternice. Ova se nuspojava događa obično kod kujica i mačaka koje su kontracepciju dobivale više puta, ali može se dogoditi i nakon samo jedne injekcije.
– Kontracepcijske injekcije su se pokazale nezdravima i već ih godinama ne preporučujemo. Bile su izrazito popularne kada bi ljudi išli na godišnje odmore, dodaje Ferari Miškulin ponavljajući da je najdjelotvornija metoda za kontrolu reprodukcije ženskih kućnih ljubimaca kastracija jer se njome odstranjuju jajnici i maternica, u nekim slučajevima samo jajnici, ovisno o tome je li maternica zdrava ili ne.
Zanimalo nas je postoje li nuspojave ovog zahvata na što nam naša sugovornica kaže da postoji mogućnost debljanja, a ponekad dolazi do pojave urinarne inkontinencije kod velikih ženki. Debljanje se rješava pravilnom prehranom i fizičkom aktivnosti pa vam je potrebno samo malo više šetnje s vašim omiljenim četveronožnim pratiteljem.
Urinarna inkontinencija je istjecanje mokraće iz mokraćnog mjehura neovisno o volji psa što je vrlo neugodan problem koji se srećom može uspješno riješiti svakodnevnim uzimanjem lijekova protiv inkontinencije.
Ferari Miškulin dodaje i da postoji nekoliko situacija u kojima je kastracija obavezna zbog dobrobiti zdravlja životinje, a to su primjerice ciste na jajnicima, permanentno tjeranje i piometra.
– Kastracija se preporučuje izvršiti u periodu kada su spolni organi u mirovanju, otprilike četiri mjeseca nakon tjeranja. Zahvat se obavlja u općoj anesteziji i traje oko sat i pol. Kujica mora biti natašte, a poželjno je da si isplanirate jedan ili dva slobodna dana da biste mogli biti uz nju neposredno nakon operacije jer nakon zahvata mora mirovati, a šavovi se odstranjuju desetak dana po zahvatu, upute su vlasnicima.
Kastriranje mužjaka
Svaki vlasnik ima pravo na svoje mišljenje kada je u pitanju kastracija kao elektivni zahvat koji ima svoje prednosti i mane tako da je prije zahvata najvažnije razgovarati s vlasnikom.
– Vlasniku treba pristupiti individualno i razgovorom pokušati ustanoviti jesu li spremni za taj zahvat ili ne, napominje Ferari Miškulin dodajući da se kod velikih pasmina kastracija ne savjetuje obavljati prerano jer se to može dovesti do problema s kukovima, ali i tumorima. Upravo je zato prije obavljanja zahvata vrlo važno razgovarati s veterinarom o svim mogućim pitanjima koja zanimaju vlasnika ne bi li se sukladno njegovoj želji te dobi, veličini i pasmini psa, došlo do rješenja.
S druge strane, i kod mužjaka postoje situacije u kojima kastracija više nije elektivan već potreban zahvat, a pod medicinske razloge kastracije spadaju tumori testisa, različite traume testisa te upale epdidimisa i/ili skotuma.
– Kastracija je indicirana i kod nekih oboljenja za koje se zna da su muški spolni hormoni medijatori bolesti, primjerice kod perinealne hernije, tumora u perialnoj regiji, perianalne fiskule te određeni problemi s prostaom. Kastracija će umanjiti pojavnost hiperplazije prostate i infekcija no neće utjecati na pojavnost karcinoma prostate, objašnjava Ferari Miškulin.
Glavni razlozi kastracije zbog kojih se vlasnici određuju na istu obično su problemi u ponašanju vezani za mužjake u slučaju da je pas potpuno zdrav. Vlasnik se nerijetko na kastraciju može odlučiti jer pas iskazuje agresiju prema drugim mužjacima ili mokri unutar kuće i stana označavajući tako svoj teritorij. Učinak kastracije na ove probleme u ponašanju je upitan.
Ferari Miškulin objašnjava da će kastracija biti učinkovita ako je problem “zavijanje” psa u periodu kada se ženke u susjedstvu tjeraju ili označavanje teritorija, no glede istospolne agresije kastracija će riješiti probleme samo kod trećine pasa.
Veterinarka nam je u razgovoru napomenula i neke od negativnih strana kastracije koje se posebice odnose na mužjake velikih i jako velikih pasa.
– Kod njih ne savjetujem kastraciju u ranoj dobi dok još nije završen rast kostiju. Rana kastracija kod velikih pasa povezuje se s povećanom pojavnošću displazije kukova, problema s križnim ligamentnima, a kod nekih pasmina i s pojavom osteosarkoma”, objašnjava. Dodaje i da je ustanovljeno da se kod nekih kastriranih mužjaka brže razvija i tzv. staračka demencija, pod uvjetom da dožive visoku starost tijekom koje se ovaj problem zapravo i javlja.
I ovdje kao nuspojava može doći urinarna inkontinencija no značajno je rjeđa nego kod steriliziranih ženki.
U razgovoru doznajemo da postoje i hormonalni čipovi za mužjake.
– Za slučaj da pas nije kastriran, a bježi, galami i ponaša se teritorijalno, postoje čipovi koji traju nekoliko mjeseci pomoću kojih možete provjeriti bi li takvo ponašanje prestalo u slučaju kastracije, kaže Ferari Miškulin.