Foto: iStock
Istraživanja su pokazala da kristali bikarbonata imaju inhibirajuće djelovanje na razvoj parazita.
povezane vijesti
Prema istraživanju tima istraživača iz Ujedinjenog Kraljevstva, jastuci na kojima se udobno odmaramo mogu sadržavati potencijalno opasne mikroorganizme, poput stafilokoka, virusa vodenih kozica, pa čak i Escherichie coli, patogenog virusa odgovornog za crijevne bolesti.
Sve je to zbog efekta spužve koji stvara tkanina jastuka, ali postoji način da se taj fenomen spriječi. A vrlo je jednostavno: prozračite jastuke gotovo svaki dan, po mogućnosti pod sunčevim zrakama. Alternativno, mogu se prati u perilici na visokoj temperaturi jednom mjesečno.
Vlažnost tijela, s druge strane, omogućuje razmnožavanje sitnih grinja i drugih virusa, dok toplina sunca ili djelovanje vruće vode dezinficira. Potpuna eliminacija grinja je u svakom slučaju nemoguća ili gotovo. Može se spriječiti njegovo širenje.
S tim u vezi, korisno je smanjiti razinu vlage, pomoću odvlaživača ili provjetravanjem prostorija u večernjim satima, kada je zrak hladniji i manje vlažan nego li ujutro. Također je potrebno eliminirati izmet, neku vrstu tamne prašine, koji je glavni uzrok astme, osobito kod djece.
U plastičnu posudu s raspršivačem možete staviti 2 vrećice čaja i toplu vodu. Nakon što ostavite vrećice u boci nekoliko minuta, raspršite dobivenu tekućinu po madracu i jastucima, zatim ostavite da se sve osuši, najbolje na sunčevoj svjetlosti. Svaki trag vlage mora nestati. Sve se to mora ponavljati svaka dva tjedna.
Još jedan važan korak je uklanjanje grinja u usisavaču, usisavanjem mokre vrećice čaja unutar stroja, prije nego što je upotrijebite na površinama. Također će u ovom slučaju operacija usisavanja biti učinkovita ako vrećica ostane unutra 2 tjedna. Tada se mora zamijeniti.
Na kraju, tu je i otopina sode bikarbone. Sama po sebi ova tvar je pravi lijek za sve. U slučaju grinja, 3 žlice se mogu raspršiti po površini koju treba tretirati, ostaviti da djeluje 2 sata i potom usisati. I … nema više grinja!
Naime, znanstvena istraživanja su pokazala da kristali bikarbonata imaju inhibirajuće djelovanje na razvoj parazita. Dokazano je da se posipanjem sode bikarbone po tepihu grinje smanjuju do 79% u 1 satu i čak 100% u 2 sata.
Tada je dovoljno proći usisivačem da se proizvod ukloni: svi kristali preostali u vlaknima tkanine koristit će se za suzbijanje razvoja grinja do sljedećeg čišćenja. Nadalje, soda bikarbona ne samo da smanjuje broj grinja, već i znatno smanjuje njihova jajašca.
To je iznenađujuće sredstvo, koje također djeluje otopljeno u vodi. Zapravo je dovoljno tkaninu uroniti u otopinu vode i sode bikarbone i, kada se osuši, pokazat će da se razmnožavanje grinja smanjilo do 84%. To se događa zbog rekristalizacije bikarbonata na tkanini, što stvara neprobojnu barijeru.