Foto: IG @janefonda, iStock
Njen život je šareni koloplet nepokolebljivosti i snage koji pokazuje da žena može apsolutno sve što poželi.
povezane vijesti
- Kritički osvrt na nagrađivani film s Demi Moore. Supstanca za preživljavanje u sve težim “beauty” vremenima
- Hrvatski scenograf radi s poznatim redateljima Hollywooda: ‘Moj posao je da – lažem. I što bolje lažem, to sam bolji u poslu’
- Preminula slavna britanska glumica Maggie Smith, pamtimo je po filmovima o Harryju Potteru
Jane Fonda je ikona feminizma, talentirana, nagrađivana glumica, aktivistica, fitness instruktorica, modna i beauty ikona, snažna žena koja pomiče granice i pokazuje da uistinu može i drugačije.
Ne možeš biti i lijepa i pametna. Uspješna i socijalno osjetljiva. Ne možeš biti borkinja za ljudska prava i seks simbol. Ne možeš voljeti kozmetiku i pokazati srednji prst rodnim stereotipima. Naravno da možeš i to tako sjajno oslikava Jane Fonda.
Njen život je šareni koloplet nepokolebljivosti i snage koji pokazuje da žena može apsolutno sve što poželi. I kako je poanta feminizma, upravo u slobodi izbora, nasuprot nametanju, zabranama i primoravanju. A njen prpošan karakter, znanje koje posjeduje, hrabrost, odlučnost, osjećaj za estetiku na tako pitak način ulazi pod kožu i nenametljivo, ali zavodljivo privlači pažnju i šalje vrijedne poruke.
Takve su poruke posebno važne za nove generacije žena koje tek trebaju utemeljiti svoj položaj u svijetu – bilo da je u pitanju odabir partnera, uloga u društvu ili na poslu.
View this post on Instagram
Jane Fonda – od Oscara do aktivizma
Počevši od 1960-ih, put glumice nagrađene Oscarom prema društvenoj angažiranosti traje do danas. Još uvijek glasno govori o ciljevima koji su joj bliski kao što su pokret Black Lives Matter i ekološka kriza, Fonda se buni protiv establišmenta i u svojim 80-ima, nastavljajući biti predana aktivistica kao i uvijek.
View this post on Instagram
Dolazeći iz hollywoodske obitelji, glumica je stekla ime osim toga što je bila poznata (samo) kao kći glumca Henryja Fonde iz slavnog The Grapes of Wrath. Bezvremenska ljepotica okušala se u modelingu i prije nego što je probila put na Broadway i u Hollywood.
Nakon što se preselila u Francusku sklopivši brak s francuskim scenaristom Rogerom Vadimom (poznatog i po burnim aferama s Brigitte Bardot i Catherine Deneuve), Fonda je doživjela transformaciju u očima javnosti od suzdržane mlade starlete u intergalaktičku seks bombu u filmu Barbarella iz 1968. godine.
U režiji njezina tadašnjeg supruga, kultni film praćen jakom i promišljenom kampanjom, katapultirao je Fondu iz djevojke iz susjedstva u nevjerojatnu moćnu ženu kojoj se divi cijeli svijet.
View this post on Instagram
Karakteristično za Jane Fondu bio je njezin osjećaj za pravdu, otpor i kritičko mišljenje. To se posebno jasno vidi u oprečnosti između njenog odgoja koji je bio konzervativan s naglaskom na domoljublje (s obzirom da joj je otac bio veteran Drugog svjetskog rata) i njeno slobodarsko djelovanje. Počela je propitivati sve što je do tada znala i što ju je okruživalo na vrhuncu Vijetnamskog rata i prosvjeda za građanska prava u Americi.
Sudjelovala je u prosvjedima za građanska prava s članovima stranke Black Panther. Svojim djelovanjem suprotstavljala se policijskoj brutalnosti prema Afroamerikancima te se pridružila organizaciji, pružajući utočište članovima, organiziravši prikupljanje sredstava u svom domu, dajući donacije pokretu i posjetivši Angelu Davis u zatvoru okruga Marin. Njezino sudjelovanje u partiji išlo je do toga da je izazvalo nadzor vlade.
View this post on Instagram
U istom tom razdoblju Fonda je svoj aktivizam posvetila stajanju s indijanskim demonstrantima. Godine 1970. Fonda je pratila grupu domorodačkih prosvjednika predvođenih aktivistom Berniejem Whitebearom da zauzmu Fort Lawton u Seattleu u Washingtonu kao reakciju na sve lošije uvjete u njihovim rezervatima. Nastavljajući sa svojom podrškom, Fonda je posjetila mlade indijanske demonstrante koji su okupirali Alcatraz u San Franciscu od 1969. do 1971. godine.
Sudjelovala je u govorničkim turnejama po zemlji kako bi proširila poruku o okončanju rata u Vijetnamu, susrela se s ratnim zarobljenicima i vodila prosvjede. U tom razdoblju Jane će upoznati svog drugog muža istaknutog u mirovnom pokretu i člana slavnog Chicago 7 Toma Haydena.
Godine 1972. Fonda je donijela odvažnu odluku da obiđe Sjeverni Vijetnam tijekom dva tjedna da bi progovorila protiv američke vojne politike i iz prve ruke promatrala nasilje protiv kojeg je tako žestoko protestirala.
Snimljena je u radijskim emisijama u kojima su vojnici molili da se razmotre njihove zapovijedi i posljedice koje mogu imati. Zamolivši vojne pilote da razmisle o njihovom utjecaju, Fonda je tvrdila da je američka vojska planirala strateški gađati sustav nasipa u Sjevernom Vijetnamu neposredno prije sezone monsuna, što bi potom izazvalo dramatične poplave, potencijalno utapanje oko 200.000 građana i masovnu glad za one koji tamo žive.
View this post on Instagram
Naposljetku, Fonda je počela koristiti film kao sredstvo izražavanja svojih ideala i kreativno rješavanje pitanja koja su joj bila važna. Nakon što je čula Rona Kovica, veterana iz Vijetnamskog rata koji je bio paraliziran tijekom rata, kako govori na mirovnom skupu, Fonda je pronašla inspiraciju u njegovoj transformaciji u antiratnog prvaka.
S vlastitim iskustvom u dugogodišnjem radu s veteranima koji su se vratili, Fonda je snimila film Coming Home o ranjenom branitelju, ženi i njezinom mužu marincu. Unatoč tome što je Fondi i njezinom timu trebalo šest godina da produciraju film protiv želja mnogih studija, film je glumici donio drugu nagradu Oscar za najbolju glumicu.
View this post on Instagram
Nastavljajući kanalizirati svoje nezadovoljstvo kroz umjetnost snimanja filmova, Fonda je koproducirala i glumila u Kineskom sindromu, filmu o novinaru koji otkriva korumpiranu nuklearnu elektranu koja prikriva razne sigurnosne opasnosti. Nedugo nakon izlaska filma, nuklearni incident Three Mile Island dogodio se u Pennsylvaniji, ilustrirajući koliko bi događaji u filmu mogli biti nevjerojatno realistični.
Kako je nastavila djelovati, pokrenula je razgovore, pitanja i promišljanja ne samo o ratu, već i o pravima žena. S filmom 9 do 5 iz 1980., u kojem glumi uz sjajne Dolly Parton i Lily Tomlin, istaknula je tešku situaciju zaposlene žene, naglašavajući pitanja seksualnog uznemiravanja, nejednake plaće i nedostatka brige o djeci.
View this post on Instagram
Vježbanje je također u srži feminizma Jane Fonde
Čak su i njezini kultni video zapisi o vježbanju bili ukorijenjeni u jednom od njezinih političkih uvjerenja. Zajedno sa svojim tadašnjim suprugom Tomom Haydenom, moćni aktivistički par osnovao je Kampanju za ekonomsku demokraciju. Organizacija je bila posvećena širenju poruke da prava demokracija podrazumijeva preraspodjelu bogatstva i prijenos moći s jednog posto najbogatijih u Americi i njezinih najbogatijih korporacija na širu javnost u zemlji.
Hayden i Fonda počeli su smišljati različite poslovne ideje kako bi pomogli u prikupljanju novca i za socijalno osjetljiv cilj i za Haydenovu državnu skupštinsku kampanju. Iz toga je proizašao kućni video broj jedan svih vremena, Vježbanje Jane Fonde. U vlasništvu Campaign for Economic Democracy, VHS je prodan u više od 17 milijuna primjeraka, a sav prihod odlazi u organizaciju.
Budući da je Fonda zaslužna za usmjeravanje tolike pažnje na video (prodaja videorekordera je porasla zbog popularnosti treninga), Fonda je postala prva ne inženjerka koja je uvrštena u Video Hall of Fame. Njezina knjiga o tjelovježbi, Workout Book Jane Fonda postala je broj jedan bestseler New York Timesa u periodu od dvije godine.
View this post on Instagram
Jane Fonda i dalje je jedna od najglasnijih borkinja za prava žena
Usred cjelokupnog političkog diskursa i uspona nedavnog pokreta #MeToo, protivljenja pristupnom plinovodu Dakota u Standing Rocku, izbora predsjednika Donalda Trumpa 2016., pokreta Black Lives Matter i bijesa zbog policijske brutalnosti i krize klimatskih promjena – Fonda drži lekciju o nepokolebljivom prosvjedu stare škole.
Kroz svoju posljednju kampanju, Fire Drill Fridays, Fonda je pronašla inspiraciju u mladoj klimatskoj aktivistici Greti Thunberg, koja je poznata po globalnim prosvjedima Petkom za budućnost zbog klimatskih promjena.
U jesen 2019. Fonda se udružila s Greenpeaceom i preselila se u Washington D.C. na nekoliko mjeseci prije nego što je počela snimati sljedeću sezonu Grace i Frankie. Tamo je svakog petka održavala demonstracije na stepenicama zgrade Capitol Hilla u borbi za reformu zakonodavstva o okolišu i Green New Deal.
Više puta je uhićena zbog građanskog neposluha, što je ponovno izazvalo naslove njezinog aktivizma. Fonda je nastavila virtualnu vatrogasnu vježbu petkom usred pandemije COVID-19, održavajući rasprave putem Instagrama uživo s drugim aktivistima, osobama iz svijeta politike i slavnim osobama.
Napisala je i knjigu “What Can I Do: The Path From Climate Despair to Action” koja se može naručiti putem njene web stranice
te putem Amazona i kroz njenu borbu, ideale i djelovanje naučiti kako nezadovoljstvo pretvoriti u akciju i realizaciju.
Kao što je izjavila Annie Leonard, izvršna direktorica Greenpeacea u SAD-u i njena partnerica u razvoju Fire Drill Fridays, “Promjena je neizbježna; dizajnom ili katastrofom.”
Zajedno možemo učiniti pozitivne promjene, ali to će zahtijevati kolektivne akcije društvenih pokreta u neviđenim razmjerima. Problemi s kojima se sada suočavamo zahtijevaju da se svatko od nas pridruži borbi. Borba ne samo za našu neposrednu budućnost, već i za budućnost generacija koje dolaze.
View this post on Instagram
Zašto nas Jane Fonda inspirira i 2022.?
Jane Fonda je nepresušni izvor inspiracije jer njen nepokolebljiv duh pokazuje kako biti dobra prijateljica, kako podržati osobe koje je društvo marginaliziralo i kako skrenuti pažnju na bitne vrijednosti.
Jednakost i pravedno društvo, bez obzira na zakonodavni okvir i dalje je nedosanjani san mnogih pravdoljubivih ljudi i oni koji su ugnjetavanje osjetili na svojoj koži. Jane nije posustala niti se umirovila, njena snaga duha, oštroumnost i involviranost u društvo, motivacija je za sve one koji u nekom životnom periodu posustaju.
Kako unovčiti vještine i talente, a da pritom izdvojiš sredstva za one kojima je potrebno, za viši cilj i ideju, nasuprot trošenju za osobne hirove, njena je lekcija svakome od nas.
Briga o sebi i self-care, praćenje trendova, oštroumnost i zaigrani humor Jane Fonde, dokaz su da su godine samo broj i da možemo biti itekako lijepi, vitalni i vedri ukoliko radimo na sebi i volimo ljude oko sebe, imajući na umu da uvijek možemo pronaći razlog za barem jednu ideju, ideal ili osobu za koju ćemo se boriti svim srcem!