FOTO: iStock
Doznajemo kakva je ponuda izvanškolskih aktivnosti u Rijeci i okolici, što upisuju klinci te kako zadržati njihovu motivaciju
povezane vijesti
Početkom školske godine počinju i razne izvanškolske aktivnosti koje pozitivno djeluju na razvoj djece, a uz to im pomažu da steknu nove prijatelje i dobro se pri tome zabave.
Istražili smo koje su izvanškolske aktivnosti dobre za vaše klince tijekom prvih godina osnovne škole, ali isto tako smo proučili i ponudu aktivnosti za djecu u Rijeci i njenoj okolici. U ovom izazovu su nam pomogle Mame Kvarnera i Andrea Načinović Margan koja stoji iza fantastičnog projekta Avanturice malih okica.
Sami ste vjerojatno primijetili kako je vaše dijete doslovno gladno novih iskustava i doživljaja, a često na sva pitanja koja nam znaju postaviti jednostavno nemamo odgovore.
Zašto su izvanškolske aktivnosti važne za razvoj djece?
“Dječji mozak je poput spužvice. Već od njihovih prvih dana pomno promatraju svaki naš korak roditelja i upijaju svijet oko sebe. Uz i kroz igru savladali su prve vještine, počeli shvaćati svijet oko sebe te krenuli isticati svoju osobnost.
Do sad je to bila samo igra, kako u vrtiću tako i uz prijatelje i roditelje. No, sad kreću neki novi izazovi.
Djetinjstvo se malo mijenja, dolazi do novih prepreka i svijet postaje jedno malo ozbiljnije mjesto. Škola koliko god ju predstavili kao divno mjesto na kojem će proširiti svoje vidike i naučiti puno novih i lijepih stvari djetetu ne pruža u potpunosti onu potrebnu igru i zabavu za kojom dijete žudi.
Upravo u tom periodu važnu ulogu imaju izvanškolske aktivnosti”, objašnjava za početak Andrea Načinović Margan koja u sklopu Avantura malih okica prati ponudu izvanškolskih aktivnosti u našoj županiji.
Da su izvanškolske aktivnosti bitne za razvoj djeteta, slažu se i Mame Kvarnera.
“Kvalitetno organizirano slobodno vrijeme pomaže ne samo u razvijanju dodatnih kompetencija kod djece, već i u poboljšanju ponašanja i uspjeha u školi.
Budući da djeca dobrovoljno odabiru aktivnosti, prisutan je visok stupanj motivacije što omogućuje širok opseg i lakše usvajanje znanja. Ono što smo primijetili je svakako to da su takva djeca više socijalizirana, fizički aktivnija i odgovornija.”
Kako odabrati prikladnu izvanškolsku aktivnost?
Jedan od najvećih izazova jest odabir one izvanškolske aktivnosti koja će se svidjeti vašem djetetu, koja će ga zabaviti, usrećiti, pozitivno djelovati na njegov razvoj i poticati razvoj onih interesa u kojima je dotično dijete dobro. To nije nimalo lagan zadatak i niste jedini roditelj kojem ovo predstavlja problem.
“Svaki roditelj bi trebao promatrati vlastito dijete. Ne pratiti svoje neke težnje i želje, ići za trendovima, upisivati djecu na aktivnosti na koje idu i drugi nego samo pratiti interese svojeg mališana.
Ne zaboravite, svako dijete je jedinstveno, samo mu dopustite da bude svoje i osluškujte ga. Ako ga upišete u aktivnost koja je u skladu s njegovim karakterom, interesima i željama dijete će biti sretno i imat će divan osjećaj pripadanja nekoj maloj zajednici”, objašnjava Andrea.
Ističe kako ne možemo tražiti univerzalni recept uz pomoć kojeg ćemo kod svakog djeteta jednostavno doći do zaključka koja mu izvanškolska aktivnost odgovara.
“Nema univerzalnog recepta. Ta malena bića su toliko jedinstvena i specifična da je jedino zadatak na roditelju da sasluša svoje dijete te ga uz što manje svojeg osobnog uplitanja usmjerava ka nekoj aktivnosti.
Naravno, ni samo dijete u prvom razredu osnovne škole ne može znati koje područje mu je najinteresantnije jer interes često biva aktualan nekoliko mjeseci, čak i samo tjedana. Uz dobru komunikaciju i djeca i roditelji mogu istraživati kroz različite aktivnosti područje u kojima bi se njihovo dijete najbolje pronašlo.
Dijete uvijek može shvatiti da mu aktivnost čini veće opterećenje od sreće, vidi se po tim malenim okicama kad ‘moraju’ krenuti to popodne na aktivnost.
Popričajte s djetetom, probajte dati šansu, nemojte dopustiti da odmah odustane no nemojte niti stvarati pritisak nakon nekog vremena. Ispišite ga, istražujte zajedno dalje i pronađite neku izvanškolsku aktivnost zbog koje će se veseliti popodnevnim satima”, savjetuje Andrea.
No, prije nego se odlučite na izvanškolsku aktivnosti, pripazite da djetetu ostavite dovoljno vremena da jednostavno bude dijete. Kako Mame Kvarnera ističu niti jedna izvanškolska aktivnost ne može zamijeniti druženje unutar obitelji ili slobodnu igru.
“Roditelji, rastrgani između posla i obiteljskih obveza, trude se naći i vrijeme za prijatelje i obitelj. Djeca su u sličnom položaju. Kada nisu u školi, zaokupljeni su vrlo zahtjevnim domaćim zadaćama i nizom izvannastavnih aktivnosti.
I tu onda nastaju problemi, a prvi od njih je da djeca nemaju dovoljno vremena za slobodnu igru.
Igra je osnovna dječja aktivnost prijeko potrebna za dječji razvoj. Kroz nju djeca istražuju, razvijaju svoju kreativnost, ali i integriraju određena emocionalna iskustva koja su doživjela.
Sa svime treba biti umjeren i mora biti zlatne sredine, pa tako i s izvanškolskim aktivnostima, a mi to kao roditelji trebamo prepoznati kod djece.”
Kakva je ponuda izvanškolskih aktivnosti na području Rijeke i okolice?
Postoji više vrsta izvanškolskih aktivnosti, a na portalu Avanture malih okica ta podjela se dijeli na: sportske, umjetničke, istraživačko-spoznajne i strane jezike.
“Rijeka je uistinu jedan od gradova koji našoj djeci stvarno može ponuditi brdo izvanškolskog sadržaj. Svakako bi rekle da je sport itekako najpopularniji kao takva aktivnost, i to posebice prije nego djeca krenu u školu.
Kasnije djeca kroz školu dobiju uvid u ostale izvanškolske aktivnosti i onda se oni sami opredjeljuju gdje će se svrstati”, istaknule su Mame Kvarnera.
Andrea s Avantura malih okica također se slaže s njima ističući kako Rijeka nudi uistinu puno kvalitetnih sportskih klubova koji nude cijelu paletu različitih sportova, od onih u bazenu, do nogometa, košarke, rukometa, odbojke, pa čak sve do jedinstvenog parkoura u kojem će vaše dijete izvoditi ono neizvedivo.
“Umjetničke aktivnosti uključuju glazbenu izobrazbu, u glazbenoj školi Ivan Matetić Ronjgov, glazbenoj školi u Crikvenici ili u sklopu Yamaha Music School.
Također dijete se može umjetnički izraziti i kroz likovne radionice, ali i upisom u kvalitetne plesne klubove kojih je u Rijeci zbilja puno.
U rubriku spoznajno-istraživačkih aktivnosti uključene su razne radionice koje razvijaju, kao što i sam naziv kaže, spoznajnu i istraživačku stranu djeteta te tako dijete može istraživati prostranstva svemira s Akademsko astronomskim društvom ili kreirati vlastitog robota u Stellaris Techu.
Strani jezik najčešće je savladiv kroz igru te možemo istaknuti Helen Doron, Numinous te Learn&Play škole s takvim pristupom. Popis se svakim danom na portalu popunjava i voljeli bi kompletirati sve aktivnosti na jednom mjestu da roditelji i njihova djeca na što jednostavniji način pronađu savršenu aktivnost”, objasnila je Andrea.
U nastavku je Andrea podijelila još par fantastičnih mjesta u Rijeci i okolici gdje ovisno o afinitetima možete upisati svoje najmlađe.
“Djetetu sportskog tipa koje ujedno želite usmjeriti i na neku malo mirniju aktivnost savjetovala bi Numinous centar. Centar pruža kroz dva sata savršen spoj sportskih minuta s parkour treningom te sat učenja stranog jezika.
Za dijete umjetničkih afiniteta savršena je Yamaha Music School Rijeka u kojoj dijete može i u grupi no i individualno naučiti pjevati, svirati razne instrumente te ući u svijet glazbe.
Ako ste primijetili da se te male okice ozare na pojam kompjutera, legića i robota nemojte propustiti aktivnosti u Stellaris Techu gdje će savladati 3D printanje te naučiti osnove automatike i robotike.”
Također nemojte zaboraviti da svojim klincima ostavite i vremena za igru, šetnje i slične aktivnosti na čistom zraku, suncu i vodi.
“Kako živimo uz more, a opet nam je Platak jako blizu možemo samo biti sretni i iskoristiti to s našim malenima. Gledajući našu djecu vidimo da su im sportske i kreativne aktivnosti jako zanimljive”, istaknule su Mame Kvarnera.
Kako zadržati motivaciju djeteta?
Nije rijetkost da dijete uistinu uživa u pojedinoj izvanškolskoj aktivnosti, no nakon nekog vremena više nema volje za bavljenjem istom. Motivacija je nestala, no često roditelji ne žele popustiti, što zbog uloženog novca, vremena i truda, ali i zbog očiglednog talenta kojeg dijete ima. Što tada učiniti?
“Moram još jednom istaknuti da roditelji moraju osluškivati vlastito dijete. Uz puno razgovora možete zajedno pronaći aktivnost savršenu za njega. No isto tako, nemojte ih preopterećivati aktivnostima.
Nije bit da dijete do 10-te godine priča dva strana jezika, svira saksofon i programira. Bit svega je da je dijete sretno! Samo to! Nemojte dopustiti da dijete postane rob izvanškolskih aktivnosti i ulazi u natjecanja s drugom djecom po broju istih.
Dijete neće biti sretnije u životu ako upiše izvanškolsku aktivnost, tu smo opet mi roditelji glavni likovi u njihovim životima koji moramo kreirati njihovu sreću.
Izvanškolske aktivnosti su tu da ih obogate i upotpune, no samo ako ih to čini sretnima”, za kraj savjetuje Andrea.
Naše sugovornice se slažu kako su izvanškolska aktivnosti bitne za razvoj djece, no isto tako je najvažnije da vaše dijete ima sretno djetinjstvo koje je ispunjeno igrom, vremenom provedenom s roditeljima i prijateljima.
Kroz redoviti razgovor upoznajte svoju djecu kao osobe jer samo tako ćete ih usmjeriti i pružiti im sve što je potrebno da se ostvare.