Brzo i efikasno

Iz hladnjaka vam dopire neugodan miris? Poslužite se ovim trikom i pravilno ga očistite

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Efikasni savjeti protiv neugodnih mirisa.

Hladnjak je jedno od onih mjesta u domu koje je najsklonije bakterijama i neugodnim mirisima. Stoga je važno pronaći uzrok neugodnog mirisa, ne samo zbog vašeg nosa, već i zbog vašeg zdravlja!


Pronađite uzrok


Otvorite hladnjak i odmah vas dočeka neugodan miris? Onda je vrijeme da što prije otkrijete uzrok. Možda je u pitanju komad sira koji se negdje veselo pljesnivi ili je kuhana hrana u loncu ipak predugo stajala u hladnjaku. Mnogi elementi hladnjaka izrađeni su od plastike i gume koji lako upijaju mirise i isparavaju ih tijekom dužeg vremenskog razdoblja.



Uzroci zašto vaš hladnjak neugodno smrdi mogu biti idući: 


  • hrana se pokvarila
  • prolivene tekućine
  • kartonska ambalaža koja je poprimila miris hrane
  • kondenzacija koja se skuplja na dnu hladnjaka
  • namirnice koje prirodno imaju jak miris poput sira, jela s češnjakom, dimljene ribe

Iako je hranu jakog mirisa najbolje zatvoriti u plastične, staklene ili metalne limenke, drugi uzroci zahtijevaju još nekoliko koraka za uklanjanje mirisa iz hladnjaka.


Ako niste sigurni odakle dolazi neugodan miris, trebali biste potpuno isprazniti hladnjak i provjeriti ima li pokvarenih namirnica. Tako možete ustanoviti je li za smrad odgovorna neprimijećena tekućina koja je iscurila ili je otvor za odvod kondenzirane vode začepljen.



Očistite hladnjak pravilno


Ako hladnjak nakon čišćenja i dalje ima čudan miris, potrebno ga je temeljito očistiti. Za pravilno čišćenje hladnjaka slijedite ove korake:


  1. Isključite hladnjak i uklonite sve uklonjive dijelove i police.
  2. Zatim obrišite unutarnje površine mješavinom vode, octa i malo deterdženta. Ocat je moćan, ali prirodan kućni lijek koji je učinkovit protiv klica, plijesni i bakterija. Ujedno, odlično djeluje protiv neugodnih mirisa, a njegov miris nestaje jako brzo.
  3. Također obratite pozornost na stražnju stijenku hladnjaka, uključujući i odvodni kanal za kondenzaciju, budući da je ovo popularno tlo za razmnožavanje klica. Ako je odvodna rupa začepljena, obično je možete jednostavno odčepiti štapićem za uši.
  4. Nakon toga obratite pozornost na gumene brtve na vratima, jer su i one čest uzrok neugodnih mirisa iz hladnjaka. Kroz pukotine i rubove se lako može stvoriti plijesan koju je potrebno ukloniti. Za čišćenje su jednako dobre krpa i stara očišćena četkica za zube. Nemojte koristiti jaka kemijska sredstva za čišćenje, jer ona mogu nagristi gumu i učiniti je poroznom.
  5. Zatim police i ugrađene dijelove, koji su također temeljito očišćeni, možete vratiti u hladnjak. Konačno, tu su i namirnice koje biste trebali sortirati kako bi se optimalno pohranile na željenoj temperaturi.

U idealnom slučaju, trebali biste temeljito očistiti hladnjak barem jednom ili dvaput godišnje. S vremena na vrijeme ne škodi isprati pretince ili police za povrće, ovisno o tome koliko je prljavo.



Trikovi iz kućnog asortimana


Također, kako biste svoj hladnjak oslobodili od neugodnih mirisa, možete isprobati ove korisne trikove u kojima nećete koristiti kemikalije. Primjerice, soda bikarbona je svestran proizvod za kućanstvo, a prikladna je i za neutralizaciju neugodnih mirisa. Sve što trebate jest u malu zdjelu staviti tri žlice sode bikarbone i pozicionirati je u hladnjak. Bijeli prah “usisava” loše mirise. Ako nakon nekog vremena opet počne neugodno mirisati, onda je soda bikarbona vjerojatno zasićena i trebali biste je zamijeniti novom porcijom. Obično sodu bikarbonu možete ostaviti u hladnjaku do četiri tjedna. Ako kod kuće nemate sodu bikarbonu, po potrebi možete koristiti prašak za pecivo. 


Baš kao soda bikarbona, mljevena kava jednako dobro upija neugodne mirise, baš kao i limun. Potrebno ga je samo narezati na pola i obje kriške staviti u hladnjak. Samo nemojte zaboraviti izvaditi najkasnije nakon četiri dana, kako se ne bi razvila plijesan.