Poziv koji ne propuštaš

Imamo odličnu ideju što napraviti sa starim mobitelom: vama čista ladica, a planeta Zemlja nikad sretnija!

Lucija Sučić

Foto: iStock

Foto: iStock

Vama čista ladica, a planeta Zemlja nikad sretnija!

Čini li vam se ponekada da Dan planeta Zemlje ima isti feeling kao i Valentinovo?


Baš kao i našu posebnu osobu, Zemlju volimo, cijenimo i želimo ju čuvati i paziti, no ponekad se čini da na to iz sto različitih razloga usput zaboravimo pokazati, pa na te posebne dane objema pridajemo posebnu pažnju.


Želimo reći – zašto ne bismo živjeli svaki dan kao da je Valentinovo, ali i Dan planeta Zemlje?


Visoka cijena za platiti


Živimo u svijetu koji je postao sve ubrzaniji i moderniji, a dok s jedne strane uživamo u, nećemo lagati, njegovim sjajnim blagodatima, s druge strane postoji i cijena koju za to plaćamo – odnosno, koju plaća naša planeta.


Dakako, govorimo o golemoj količini otpada koja se generira na dnevnoj bazi koja se kreira brže nego što ju itko od nas može zbrinuti, a dio te “planine” je i velik broj elektroničkog otpada, kao što su mobiteli. Taj podatak ne čudi s obzirom da su postali izrazito dostupni, cjenovno pristupačni i jednostavno praktični i brzo zamjenjivi komadi tehnologije.


S obzirom na trend brzine mijenjanja mobitela, postoje predviđanja da će brojke nekorištenih mobitela nastaviti rasti i predstavljati još veći ekološki i zdravstveni problem radi onečišćenja podzemnih voda teškim metalima uzrokovanim odbačenom elektroničkom opremom, pri čemu toksini iz e-otpada ostaju u organizmu od sedam do jedanaest godina nakon udisanja.


Međutim, alarmantni podaci su ti da je električni i elektronički otpad najbrže rastuća kategorija otpada u EU, s godišnjom stopom rasta od 3-5%, a samo 17,4% elektroničkog otpada pravilno je zbrinuto, obrađeno i reciklirano.


Potaknut time, Hrvatski Telekom je prije točno godinu dana proveo istraživanje koje je također pokazalo da 40 posto ispitanika promijeni mobitel unutar dvije godine, odnosno 68 posto unutar tri godine, a tada su brojke također govorile kao je u Hrvatskoj u ladicama čak pet milijuna mobitela koji se ne koriste!



Jeste li znali?

Jeste li znali da se za svaku zbrinutu i recikliranu tonu elektroničkog i električnog otpada izbjegava emisija čak dvije tone CO2, dok se izvlačenjem plemenitih metala iz odbačene elektronike proizvodi se 80% manje emisije CO2 od vađenja iz zemlje?


Također, zanimljivo je da se u pametnom telefonu nalaze 62 kemijska elementa od kojih se mnogi mogu ponovno iskoristiti.


Kako za proizvodnju jednog pametnog telefona treba 12.760 litara vode, računica je jednostavna – kad za dvije godine Hrvati zamijene 40% od gotovo pet milijuna mobitela novima, za to ćemo “potrošiti” 23 milijarde litara vode. Istodobno, ponovnom upotrebom 100 kg pametnih telefona (~90 komada) sprječava se emisija 361 kg CO2!


Sjajni odazivi na poziv koji se ne propušta


Ne bi li ukazali na važnost zaštite okoliša, učinkovitije korištenje prirodnih resursa, savjesnije upravljanje elektroničkom opremom i otpadom te važnost održivosti, pokrenuli su sjajnu akciju naziva Poziv koji ne propuštaš te pozvali sve građane koji su u svojim kućanstvima čuvali staru ICT opremu da ju odlože u za to posebno predviđenu kutiju uz obećanje da će sam Hrvatski Telekom osigurati da se svi prikupljeni mobiteli i oprema, u skladu s ekološkim standardima odgovorno i propisno zbrinu.


Tako i bi, a sada, godinu dana kasnije, akcija se pokazala iznimno uspješnom!


Hrvatski Telekom se tako može pohvaliti da je pokrenuo pozitivan trend te je prikupljeno više od 23 tisuće starih mobitela koji su odgovorno zbrinuti, a zahvaljujući tomu spriječena je emisija više od 8,6 tona CO2!



Odazovite se i vi!


Podizanje svijesti i prikupljanje elektroničnih uređaja koje ne koristimo je ključno za zdravlje nas i našeg planeta, a biti odgovorni stanovnici ove male zelene planete je najmanje što za nju možemo učiniti.


“Svi mi kao pojedinci ili kompanije svojim angažmanom možemo ovdje dati opipljiv doprinos, jer ovo je ‘poziv’ za sve nas i ne želimo i ne smijemo ga propustiti”, poručuju iz Hrvatskog Telekoma.


Ova hvalevrijedna akcija traje i dalje, te se svatko se može odazvati Pozivu koji ne propuštaš i u svim T-Centrima diljem Hrvatske, u bilo kojem trenutku donijeti ICT opremu, kao što su mobiteli, tableti, ruteri, plus također i fiksni telefoni, medijski prijavnici/TV dekoderi, punjači, prijenosni punjači, vanjske baterije, kablovi, laptopi, wearables (satovi, narukvice, slušalice) te je odložiti u za to posebno predviđeno mjesto. Za ostatak se brine Hrvatski Telekom, a na vama je samo da se odazovete pozivu!




Sadržaj nastao u suradnji s partnerom Hrvatski Telekom.