FOTO: iStock
Nije čudno s obzirom na vlažne uvjete u kupaonici
povezane vijesti
Iako se plijesan može pojaviti bilo gdje u vašem domu, sigurno je da ćete je najvjerojatnije pronaći u vašoj tuš kabini ili kadi.
Uostalom, to je mjesto koje je redovito mokro, u prostoriji koja obično ima malo prozora kako bi vlaga i para lakše izašle. Ali plijesan u vašem tušu nije neizbježna. S malo prevencije možete spriječiti da se uopće ne stvori.
A dobro je i naučiti prave korake i postupke koji su vam potrebni da biste se riješili plijesni ako se pojavila.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Vlaga je gorivo koje može pomoći razvoju plijesni, tako da će sve što možete učiniti da vaš tuš ostane suh pomoći će smanjiti rizik od plijesni. Preporučuje se brzo uklanjanje vlage otvaranjem prozora ili pokretanjem ispušnog ventilatora dok se tuširate i barem pola sata nakon toga kako biste uklonili vlagu iz zraka.
Kad završite s tuširanjem, obrišite stijenke tuša, a ručnike i prostirke za kupanje objesite tako da se mogu prozračiti i osušiti.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Sprječavanje plijesni uključuje eliminaciju komponenti potrebnih za rast. To uključuje smanjenje vlage i fizičko brisanje organske tvari. Spore također treba obrisati kako više ne bi bile prisutne na površini. Dakle, redovito tjedno čišćenje tuša i mjesečno ribanje zavjese za tuš, šipke i prstenova, pomoći će smanjiti šanse za rast plijesni.
Također ćete htjeti pripaziti na svoj tuš zbog bilo kakvih znakova strukturalnih problema kao što su starenje žbuke ili napuknute pločice, što može ostaviti prostora za prodiranje vode i stvaranje plijesni. Ako se suočavate s jako pljesnivom zavjesom za tuširanje, vjerojatno je vrijeme da je bacite u smeće. Naime, zagađenje može postojati duboko unutar vlakana i gotovo ga je nemoguće potpuno ukloniti.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Da biste se pravilno očistili postojeću plijesan, najbolje je nositi rukavice i masku N-95, kako biste se zaštitili od izlaganja sporama. I pripremite se za stvarno temeljito čišćenje. Preporučuje se korištenje prirodnog proizvoda za čišćenje s površinski aktivnim tvarima za pločice i druge neporozne površine. Pustite da proizvod za čišćenje djeluje najmanje 30 sekundi, a zatim obrišite proizvod krpom od mikrovlakana.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Morat ćete biti još oprezniji kada pokušavate očistiti plijesan s poluporoznih materijala u vašem tušu, jer se plijesan tamo može ukorijeniti i teško ju je ukloniti. Nanesite vodikov peroksid, pustite da odstoji 10 minuta, obrišite krpom od mikrovlakana, a zatim sve ponovite barem tri puta. Zatim nanesite brtvilo kako biste spriječili stvaranje novih kolonija plijesni. Poželjno je ponoviti ove postupke čišćenja najmanje tri puta kako biste bili sigurni da je sva plijesan uklonjena.
Nakon što ste uklonili plijesan iz tuša, temeljito očistite cijelu kupaonicu kako biste uklonili čestice poput spora koje su možda migrirali tijekom čišćenja. Zatim pažljivo pratite svoja problematična mjesta. Ako se plijesan vrati, možda imate dublji problem koji bi mogao zahtijevati pomoć stručnjaka.