Foto: Pexels
Istraživanje je pokazalo kako taj zvuk ne proizvode u divljini
povezane vijesti
Biološka antropologinja Roberta Salmi bila je u zoološkom vrtu u Atlanti kad je primijetila da gorile ispuštaju čudan zvuk. Životinje su širom otvorile usta, a zatim ispustile teatralan zvuk negdje između kašlja i kihanja.
Istraživači nikad nisu primijetili da gorile proizvode ovaj neobičan zvuk u divljini, što je sugeriralo kako gorile mogu naučiti proizvoditi nove zvukove. Isprva im je sve bilo simpatično, ali Salmi je postala znatiželjna i zapitala se što stoji iza ove neobične pojave.
Nakon proučavanja gorila u zoološkom vrtu u Atlanti i u 19 drugih zooloških vrtova u Sjedinjenim Državama i Kanadi, Salmi i njezini kolege bolje razumiju zašto se zatočene gorile ponašaju tako neobično, piše Smithsonian.
Gorile u zoološkom vrtu vjerojatno su počele proizvoditi zvukove kako bi privukle pozornost svojih čuvara, tvrde istraživači.
Znanstvenici nikad nisu primijetili da gorile taj zvuk proizvode u divljini, te je ovo izuzetno rijetka sposobnost među životinjama jer su one prvo morale shvatiti kako će na taj način privući pozornost.
“Posao čuvara je provjeriti zdravlje svojih životinja, pa kad su počeli ispuštati zvukove bolesti, ljudi su im davali pozornost”, rekla je Salmi, voditeljica laboratorija za biheviorističku ekologiju primata na Sveučilištu Georgia.
Odlučili su provesti eksperiment. Polovica gorila u zoološkom vrtu je ispuštala zvuk tijekom eksperimenta, a buku su stvarale sve dok čuvar zoološkog vrta nije reagirao. Gorile nikada tako nisu međusobno komunicirale, što sugerira da je zvuk rezerviran za ljude.
Sve veći broj dokaza upućuje na to da primati mogu barem ograničeno ili umjereno proizvoditi nove glasove, pišu istraživači u radu. Znanstvenici su također dokumentirali druge majmune u zatočeništvu koji uče stvarati nove zvukove, uključujući čimpanze i orangutane.