Foto Pexels
Smatraju se dobrim izvorom niza minerala, a nisu niti kalorične
povezane vijesti
Počela je glavna sezona gljiva, a pridonose pravilnom funkcioniranju našeg imunološkog sustava.
Smatraju se dobrim izvorom mineralnih soli kao što su kalij, fosfor, bakar i selen, koji su neophodni za zdravlje našeg tijela.
Zacijelo su već stari bili svjesni svojstava gljiva, toliko da su ih u Egiptu smatrali posebno ukusnom i blagotvornom namirnicom, dostojnom faraona.
Unos kalorija im nije visok. Za sve vrste gljiva iznosi oko 25 kcal na 100 g svježeg proizvoda koji može sadržavati vodu do 90% svoje težine.
Gljive se mogu pripremati na razne načine, a mi vam donosimo recept za one punjene.
Sastojci za 4 osobe:
- 400 g velikih gljiva s klobucima
- 80 g slanine bez masti
- 30 g prezle
- 40 g parmezana
- 3 žlice vode
- 2 žlice maslinovog ulja
- pola češnja češnjaka
- peršin
- mažuran
- sol i papar
Priprema: Uklonite zemljani dio sa stabljike gljiva, a zatim ih nježno operite pod hladnom tekućom vodom. Laganim uvijanjem odvojite stabljike od glava gljiva. Stabljike gljive grubo nasjeckajte.
Izrežite slaninu na trakice tj. komadiće. Zagrijte neprianjajuću tavu bez dodavanja masnoće, a kad je vruće dodajte malo ulja i pola češnja mljevenog češnjaka. Pustite da se kuha na jakoj vatri uz stalno miješanje dok lagano ne porumeni.
Dodajte stabljike gljiva, posolite, popaprite i kuhajte oko 4 minute dok stabljike ne omekšaju. Sada dodajte nasjeckani mažuran i peršin, prezle, parmezan, 3 žlice vode i promiješajte da dobijete homogenu smjesu.
Dobivenom smjesom napunite klobuke gljiva, i složite ih u posudu za pečenje koju ste prethodno namastili maslinovim uljem. Poškropite ih preostalim uljem i lišćem mažurana i stavite u zagrijanu pećnicu na 190 stupnjeva oko 20 minuta ili dok gljive ne omekšaju i lagano ne postanu zlatne.
Punjene gljive poslužite tople.