FOTO/iStock
Idealna je za sve koji su zainteresirani za ujednačavanje tona kože
povezane vijesti
Lako se izgubiti u velikom, širokom svijetu kiselina za njegu kože. Iako svaki sastojak ima svoje pravo na slavu, glikolna kiselina je postala omiljena obožavateljima – i to s dobrim razlogom. Kroz piling, glikolna kiselina može smanjiti pojavu finih linija i bora, umanjiti hiperpigmentaciju i smanjiti akne. Zbog svojih svojstava, glikolna kiselina uvlači i zadržava vodu u vašu kožu. To hidratizira suhu kožu i sprječava znakove starenja.
Iako možemo (i hoćemo) nastaviti s dobrobitima alfa-hidroksi kiseline, važno je napomenuti da to nisu isključivo duge i leptiri. Kao što je tipično za većinu kiselina, riskirate prekomjerno ljuštenje, peckanje, suhoću ili iritaciju. Kako biste shvatili je li dodavanje glikolne kiseline u režim njege kože pravo za vas – i naučili što tražiti u proizvodu – nastavite čitati.
ŠTO JE GLIKOLNA KISELINA?
Kada su u pitanju kemijski pilinzi, dvije su skupine koje treba uzeti u obzir: alfa-hidroksi kiseline i eta-hidroksi kiseline. Dok je potonja kategorija topiva u ulju, alfa-hidroksi kiseline (koje uključuju mliječnu kiselinu, glikolnu kiselinu i bademovu kiselinu da spomenemo samo neke) su topljive u vodi i nježno uklanjaju mrtve stanice kože. Ono po čemu se glikolna kiselina ističe od ostatka AHA gomile je njena mala molekularna težina. To je u osnovi znanstveni način da se kaže da će se utopiti u kožu i djelovati puno brže i lakše od ostalih sastojaka.
Imajući to na umu, nanošenje glikolne kiseline – i njezinih prednosti – na kožu može se postići na razne načine. Naravno, postoji mnogo seruma, blazinica i hidratantnih krema, ali ima i pilinga glikolne kiseline u uredu. “Možete dobiti stvarno niske koncentracije u slobodnoj prodaji (mislite: dvije do 20 posto) i ne moraju se neutralizirati. Već su puferirani i mogu biti u obliku gela ili kreme ili losiona”, objašnjava dr. Nazarian. “Ali u uredu ćemo ponekad koristiti pravu verziju glikolne kiseline s kemijskim pilingom i ona može ići od 30 posto, što je prilično površno, do 50 ili 70 posto, što je intenzivnije.”
PREDNOSTI GLIKOLNE KISELINE
Glikolna kiselina nudi širok raspon prednosti. Idealna je za sve koji su zainteresirani za ujednačavanje tona kože, stimuliranje proizvodnje kolagena za pomoć pri finim borama i poboljšanje sjaja kože koja je bez sjaja.
Ali evo najboljeg dijela. Budući da glikolna kiselina također ima svojstva ovlaživanja, odnosno zaključava vlagu iznutra, pomoći će u održavanju ravnoteže u koži. To je čini izvrsnom opcijom za sve s kožom oštećenom od sunca ili aknama, ili onima koji se bave hiperpigmentacijom.
NEDOSTACI GLIKOLNE KISELINE
Iako je poznato da je glikolna kiselina, posebno u slobodnoj prodaji, nježnija, još uvijek riskirate prekomjerno piling. Pretjerano piling može uzrokovati da se vaša koža osjeća nadraženo, crveno i upaljeno. To također može dovesti do suhe i ispucale kože. Iako stanice kože možete obnoviti brže, postoje druge stvari zbog kojih morate biti jako oprezni jer narušavate ravnotežu.
Ako imate bilo kakvih pitanja o korištenju kiselina, posavjetujte se sa svojim dermatologom.
KAKO UKLJUČITI GLIKOLNU KISELINU U VAŠU RUTINU NJEGE KOŽE
Najprije testirajte bilo koji proizvod na zapešću ili vratu 24-48 sati kako biste vidjeli kako vaša koža reagira. Ako sve izgleda dobro, uključite proizvod glikolne kiseline po svom izboru u rutinu jednom do dva puta tjedno.
KOJE PROIZVODE ZA NJEGU KOŽE TREBA KORISTITI — I IZBJEGATI — S GLIKOLNOM KISELINOM?
Ukoliko namjeravate koristiti glikolnu kiselinu, obavezno nanosite kremu za sunčanje. Bilo koja vrsta kiseline učinit će kožu osjetljivijom na sunce (odstranjuje odumrli gornji sloj), stoga je ključno poznavanje SPF-a.
Osim kreme za sunčanje, koristite i hidratantne losione, serume i kreme. Dodajte hijaluronsku kiselinu i sve ceramide jer će vaša koža to htjeti i trebati. S druge strane, vjerojatno ćete se htjeti kloniti pilinga i drugih kiselina.