Afrodizijak

Ginseng pomaže stimulirati imunološki sustav i boriti se protiv svih oblika umora

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

Ljekovita biljka porijeklom iz istočne Azije i Sjeverne Amerike

Bogat je svojstvima i blagotvornim učincima koji su poznati stoljećima, posebno u istočnim zemljama, odakle potječe.


Vjeruje se da djeluje na cijelo tijelo na različite suptilne načine i holistički doprinosi zdravlju i dobrobiti.


Od davnina mu se pripisuju ljekovita, energetska i revitalizirajuća svojstva zahvaljujući vitaminskom kompleksu, eteričnim uljima i polisaharidima koje sadrži korijen.


Ovi elementi potiču sposobnost tijela da se odupre stresu, jačaju imunološki i živčani sustav te poboljšavaju fizičku i mentalnu izvedbu, kada je to najpotrebnije.


Glavne prednosti ginsenga


Konkretno, prepoznato je da je:


  • divan prirodni tonik
  • stimulans imunološke obrane jer pomaže oslobađanje ACTH, hormona koji olakšava oslobađanje kortizola, a koji se naziva i “hormon stresa”. Zauzvrat stimulira i poboljšava imunološku obranu
  • obnavljajući i stimulirajući za tijelo ali i za um
  • jača sposobnost pamćenja i intelektualnu koncentraciju, djeluje na živčani sustav i pomaže u prevladavanju situacija kao što su intelektualno preopterećenje, emocionalni stres, depresivna stanja

Ima i adaptogena svojstva, stoga pomaže tijelu da se prilagodi promjenama, posebice klimatskim i ekološkim promjenama, stimulira imunološki sustav i sprječava starenje jer se bori protiv slobodnih radikala.


Ekstrakt ginsenga također ima hipoglikemijska svojstva što ga čini izvrsnim pomoćnim sredstvom u liječenju dijabetes melitusa i stimulativna jer vrlo brzo potiče smanjenje mentalnog i fizičkog umora.


Također se smatra prirodnim afrodizijakom posebno pogodnim za buđenje seksualnog interesa kod muškaraca i poboljšanje performansi.


Mnogi medicinski pripravci tradicionalne kineske medicine koriste ga za liječenje raznih seksualnih disfunkcija.


Tko ne može uzeti ginseng: kontraindikacije i nuspojave


Također je dobro znati da se ne preporučuje uzimanje u slučajevima tahikardije, hipertenzije te anksioznosti i nesanice, kao i tijekom trudnoće i dojenja.


Može stupiti u interakciju s nekim lijekovima, poput antikoagulansa i hipoglikemika. Također, trudnice i dojilje te djeca trebaju izbjegavati uzimanje bez savjeta liječnika.


U kombinaciji s antitumorskim tretmanima, pojačava učinkovitost potonjih, suzbija nastanak metastaza, sprječava povratak tumora, mučninu i gubitak težine te štiti jetru i bubrege.


Prijavljene nuspojave ginsenga uključuju glavobolju, nesanicu, razdražljivost, proljev i alergijske reakcije. Međutim, ti su učinci relativno rijetki.